Kierowcy chcą ufać mechanikom także w kwestii tak ważnej, jak sprawdzenie, czy ich samochody mają zamontowane właściwe oświetlenie. Dlatego warto zadbać o to, aby mieć w ofercie oryginalne żarówki i lampy. Jak sprawdzić, czy na pewno zamawiamy właśnie takie?
Pytanie jest zasadne, bo obecnie na rynku można zaobserwować niepokojące zjawisko obniżania jakości produktów, oszukiwania klientów przez niektóre sklepy i podszywania się pod markowych producentów.
- Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, dlatego chcemy zwrócić uwagę na ten problem i przestrzec warsztaty przed zamawianiem źródeł światła w niesprawdzonych źródłach – mówi Magdalena Bogusz, marketing manager speciality lighting w OSRAM. - Tylko czołowi producenci są w stanie zapewnić najwyższą jakość źródeł światła. Dlatego polecam np. produkty oznaczane jako „oryginalne części zamienne”. Wybierając oryginalne źródła światła mamy pewność, że jakość i parametry będą identyczne, jak w żarówkach montowanych do nowych samochodów w fabryce.
Na co zwrócić uwagę?
Z badania ARC, przeprowadzonego w październiku na zlecenie firmy OSRAM wynika, że zaledwie 9% badanych wie, w jaki sposób sprawdzić oryginalność źródła światła. Są one do siebie bardzo podobne, często nie widać różnicy gołym okiem. A nawet jeśli widać, nie każdy wie, na co należy zwrócić uwagę. Takie parametry, jak geometria żarnika, natężenie światła, czy odpowiednie filtry to wiedza specjalistyczna i nie każdy mechanik ma czas ją zgłębić.
- Właśnie dlatego nasza firma przygotowała specjalne narzędzia, które pomogą zweryfikować oryginalność produktów – ujawnia Magdalena Bogusz.
Jednym z nich jest serwis internetowy www.czyoryginal.pl, gdzie na podstawie zdjęć wykonanych np. smartfonem można sprawdzać, z jakim produktem mamy do czynienia. Takie rozwiązanie jest potrzebne, bo jeśli okaże się, że kupiliśmy podróbki, w ciągu 14 dni możemy zrezygnować z zakupu i zażądać zwrotu pieniędzy.
- Warto to zrobić, bo zakup kiepskiej jakości źródeł światła może okazać się znamienny w skutkach – zła widoczność na drodze oznacza zagrożenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – dodaje M. Bogusz.
Z badania ARC wynika, że 87% respondentów chciałoby mieć możliwość weryfikacji online oryginalności zakupionych lamp samochodowych. Najbardziej pożądanym sposobem jest najszybsza metoda, czyli wpisanie na stronie kodu umieszczonego na lampie. Produkty OSRAM z najnowszej oferty są już objęte takim nowoczesnym systemem kodowania. Lampy ksenonowe wyprodukowane po 1 października 2015 r. mają kody na opakowaniach oraz zakodowane dane na lampie, które razem tworzą unikalny zestaw informacji, co pomoże każdemu klientowi zweryfikować oryginalność produktu.
- W ten sposób nasza firma zabezpiecza kierowców przed zakupem oświetlenia niskiej jakości podszywającego się pod naszą markę – mówi Magdalena Bogusz. - Tylko kupując oryginalne produkty z kodem mamy gwarancję precyzji i jakości wykonania – a to z kolei oznacza trwałość i bezpieczeństwo.
Rekomendacje i certyfikaty
Warsztaty mogą też skorzystać ze specjalnej listy dystrybutorów OSRAM, od których kupując można mieć pewność oryginału. Lista jest dostępna na specjalnej stronie www.oryginalneibezpieczne.pl.
- Chcemy ułatwić życie naszym klientom, stąd pomysł na zebranie tych danych – wyjaśnia przedstawicielka firmy OSRAM. - Poza listą dystrybutorów wprowadziliśmy też program certyfikowanych sprzedawców internetowych. Kupując w sprawdzonych miejscach, możemy mieć pewność, że otrzymamy oryginalne żarówki i palniki ksenonowe do samochodów.
Kluczowa rola warsztatowców
Zaledwie 17% badanych słyszało o konsekwencjach, jakie może nieść za sobą montowanie w samochodzie podróbek i produktów niskiej jakości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że za niewłaściwe oświetlenie pojazdu można dostać mandat i stracić dowód rejestracyjny. W tej sytuacji kluczowa jest rola warsztatów. To tutaj kierowcy przyjeżdżają na wymianę oświetlenia i tutaj liczą na fachową poradę i możliwość kupienia dobrych części zamiennych. A żeby tak się stało, warsztaty powinny korzystać ze sprawdzonych źródeł zakupu.
Komentarze (0)