Do zakupu pistoletu czasem podchodzimy emocjonalnie. Nierzadko przekonuje nas renoma producenta czy fakt, że po prostu idealnie leży w dłoni
By ułatwić zakup tego najlepszego, postanowiliśmy zasięgnąć języka u dystrybutorów. Każdy miał okazję zaprezentować swoją sztandarową propozycję – tę najlepszą, bo to szczytowe osiągnięcie inżynierów czy po prostu bestseller w ofercie firmy.
Założenie było takie, by pokazać walory pistoletu przeznaczonego do bazy wodorozcieńczalnej i/lub do lakieru bezbarwnego (wierzchniego). Temu służy tabela porównawcza, w której prezentujemy wybrane informacje. Przedmiotem naszego zainteresowania są pistolety lakiernicze. Te, które osiągają szczególnie wysokie współczynniki transmisji dzięki technologii niskiego ciśnienia. Duża objętość przy niskim ciśnieniu (High Volume Low Presure) – pistolety tego typu są szczególnie polecane w branży lakiernictwa samochodowego. Zalety techniki HVLP są niepodważalne przy nakładaniu drogich materiałów o stosunkowo niskiej lepkości lub gdy wymagana jest cienka, równa powłoka.
Jaki działa wydajniej, ekonomiczniej? A który lepiej układa się w dłoni? Czy interesujący nas daje dużo swobody, bo gwarantuje szybką wymianę dyszy do konkretnego zadania, a mycie i czyszczenie części składowych okaże się wdzięcznym zadaniem? Pytań o to, jak dokonać wyboru optymalnego sprzętu dla lakierników, jest więcej. Oto nasz przegląd propozycji dla fachowców od prac typu refinish.
3M™ Performance
Pistolet natryskowy nowej generacji – tak reklamuje swą najnowszą propozycję firma 3M. 3M™ Performance zaprojektowano po to, aby zapewnić najlepszą w swojej klasie wydajność i jednocześnie oszczędność czasu. Czyszczenie pistoletu w kilka sekund? Otóż dzięki szybko wymiennym dyszom grawitacyjnym 3M™ Performance wystarczy przekręcić kołnierz blokujący, wyjąć dyszę i wytrzeć iglicę do czysta. Gdy wymienimy dyszę na nową, pistolet jest gotowy do kolejnego zadania! Precyzję i wydajność osiągamy w sześciu różnych rozmiarach (od 1.2 do 2.0), przy czym każda dysza 3M jest zoptymalizowana pod kątem równomiernego natryskiwania i doskonałego nanoszenia szerokiej gamy powłok lakierowych, jak: podkłady, bazy rozpuszczalnikowe, bazy wodorozcieńczalne, lakiery metalizowane, perłowe i bezbarwne. Na pewno odczujemy lżejszą pracę, a to dzięki kompozytowemu korpusowi. Ten jest nie tylko wyjątkowo odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, co po prostu lżejszy – nawet o 50% w porównaniu z konwencjonalnymi, tj. metalowymi pistoletami.
SATAjet X 5500
Wszystkie pistolety Sata są produkowane wyłącznie w Niemczech, w miejscowości Kornwestheim koło Stuttgartu. By utrzymać najwyższe standardy jakościowe produktu, do dziś nie zdecydowano się na produkcję poza siedzibą firmy, która eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów. Każdy pistolet w końcowej fazie produkcji przechodzi test kontrolny aplikacji, po czym korygowany jest strumień natrysku i laserowo znakowany. Naszą uwagę zwróci na pewno nowy model SATAjet X 5500, który dzięki systemowi dysz X wyznacza nowe standardy. Opatentowane rozwiązania, by wspomnieć brak dodatkowych regulatorów ciśnienia czy samonastawne uszczelnianie iglicy i spustu zaworu powietrza, sprawiają, że spełnia najwyższe wymagania profesjonalistów. SATAjet X 5500 działa jeszcze wydajniej, ekonomiczniej. Jest wybitnie szybki i po prostu lżejszy. Dlaczego dzięki właśnie temu modelowi lakiernicy są w stanie poradzić sobie z każdym systemem lakierniczym?
– Sata ściśle współpracuje z producentami, a to przekłada się na cenne know-how dla lakierników. Otóż na witrynie www.sata.com znajdziemy „arkusz danych lakieru”, dzięki czemu z łatwością dopasujemy odpowiednią dyszę do konkretnego materiału – podkreśla Bernard Kołodziej z firmy Fama Sp. z o.o. – Nowe rozwiązania budowy dysz sprawiają, że pistolet jest wyraźnie cichszy. Lakiernik ma wrażenie bardziej miękkiego i przyjemniejszego strumienia natrysku, a wszystko to przy mniejszym zużyciu materiału. Do tego zyskujemy dwa sposoby na doskonały wynik: HVLP i RP.
Oba warianty mogą być stosowane bardzo elastycznie, spełniają najwyższe wymagania dotyczące efektu lakierowania i wyraźnie przekraczają współczynniki nanoszenia na obiekt (65%) wymagane przez dyrektywę VOC. Ten drugi sposób (RP) to maksymalna prędkość robocza dzięki zoptymalizowanej technologii wysokociśnieniowej i niskiemu zapyleniu podczas natrysku.
Anest Iwata LS-400 entech
Japońska myśl techniczna? Znawcy tematu bez trudu odgadną, że mowa o pistoletach lakierniczych marki Anest Iwata. Anest Iwata LS-400 entech, zaprojektowany przez biuro projektowe Pininfarina i specjalistów z Anest Iwata, to profesjonalny pistolet natryskowy zasilany grawitacyjnie o nowoczesnym wzornictwie i doskonałej ergonomii.
– Konstrukcja pistoletów Anest Iwata oparta jest na systemie uszczelnień na metalowym stożku i właśnie dzięki rezygnacji ze stosowania gumowych czy plastikowych uszczelek uniknięto konieczności ich wymiany, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną eksploatację i sprawia, że pistolety Anest Iwata są liderem na rynku pod względem żywotności – dowodzi Wojciech Niedźwiedź z firmy Anest Iwata Polska.
W modelu Anest Iwata LS-400 entech zastosowano system preatomizacji, który zdecydowanie poprawia stabilność natrysku baz wodorozcieńczalnych. Nowatorska jest też np. konstrukcja głowicy, a minimalizacja części zamiennych idzie w parze z efektywnością – znacząco wyższą od 65%.
DeVilbiss DV1
Aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających lakierników zajmujących się naprawami samochodów marek premium, powstał pistolet lakierniczy DeVilbiss DV1 w wersji Clearcoat.
Jest zupełnie inny od tych, do których przyzwyczaił nas DeVilbiss. To nie tylko opływowe i ergonomiczne kształty. Zmianie uległy również materiały, z których wykonany jest korpus, dzięki temu waga pistoletu znacząco się obniżyła względem poprzedników. Aspekt wizualny to dopiero początek, prawdziwą rewolucją jest serce pistoletu, które wpływa w głównej mierze na jego pracę, czyli rozpylacz, dysza i iglica.
– Pulsowanie i rwanie strumienia, nierównomierny rozkład materiału lub nieodzowny element lakierowania, czyli odkurz, zostały zredukowane do minimum. Duży wpływ, poza innowacyjną budową rozpylacza oraz dyszy, ma na to technologia HVLP+, w której pracują pistolety DV1 Clearcoat – zaznacza Mateusz Jankiewicz, specjalista ds. technicznych z firmy Techniki Systemów Aplikacyjnych Sp. z o.o. – Technologia HVLP+ łączy w sobie to, co najlepsze z obu dotychczas stosowanych technologii: HVLP i Trans-Tech. W pistoletach DV1 pracujemy na nieco wyższym ciśnieniu roboczym, niż ma to miejsce w klasycznym HVLP, co pozwala na lepsze rozpylenie materiału i szybkość lakierowania, przy zachowaniu dużo niższego poziomu odkurzu niż ten, do którego przyzwyczaiły nas pistolety poprzednich generacji.
Co nie mniej istotne, zredukowane zostało zużycie powietrza, co pozwala pracować takim pistoletem przy mniej wydajnym kompresorze.
AEROMETAL Victoria 215 F1 BASE RP/CLEAR RP/BASE HVLP
AEROMETAL Victoria 215 F1 polecany jest do bardzo precyzyjnych wykończeń wszystkich rodzajów lakierów, farb wodnych i rozpuszczalnikowych. Ten pistolet pracuje w technologii niskociśnieniowej HVLP, która szczególnie polecana jest do pracy z lakierami wodnymi i rozpuszczalnikowymi. Praca Victorią 215 F1 BASE HVLP pozwala działać ze sprawnością 65%, co daje oszczędności na poziomie około 35% produktu w stosunku do pistoletów konwencjonalnych. Pracując w technologii średniociśnieniowej ECO&T, która szczególnie polecana jest do pracy z lakierami bezbarwnymi rozpuszczalnikowymi, pozwala zaoszczędzić około 25% produktu w stosunku do pistoletów konwencjonalnych.
WALCOM CARBONIO LIGHT
Marka Walcom to ponad 60 lat tradycji w produkcji najwyższej jakości pistoletów i filtrów lakierniczych. Firma powstała w 1945 roku jako Walcom Wally SRL, a po połączeniu z Asturo-mec SRL w 1995 roku funkcjonuje jako marka należąca do firmy Walmec SpA. WALCOM CARBONIO LIGHT produkowany jest we Włoszech. Wykonany z włókna węglowego, aluminium i stali nierdzewnej waży jedyne 340 g.
– To prawdopodobnie najnowocześniejszy pistolet lakierniczy na świecie, dostępny w 3 wersjach: HTE base, HTE clear i HVLP. Na pewno należy do jednych z najbardziej wydajnych, jeśli chodzi o zużycie materiału i zapotrzebowanie na powietrze – zapewnia Piotr Sarna z firmy Carsystem-Wschód.
Prócz dysz (o średnicach 0,8; 1,0; 1,2; 1,3; 1,4; 1,7; 1,9; 2,5 mm) nabywca ma możliwość zamówienia pistoletu w zestawie z manometrem cyfrowym.
F Pro G Sames Kremlin
Profesjonalny pistolet grawitacyjny dla wszystkich technologii (CONV, HVLP, LVLP) to przy okazji najnowsza propozycja marki Sames Kremlin. F Pro G Sames Kremlin skrywa opatentowany system Vortex wprowadzający farbę w ruch obrotowy celem zwiększenia transferu przenoszenia materiału na detal, lepszej penetracji i dokładniejszej aplikacji.
– To dzięki temu redukujemy odkurz i zmniejszamy efekt chmurkowania – przybliża walory propozycji Dorota Pawłyszyn z firmy Sames Kremlin Sp. z o.o.
F Pro G ma też opatentowany najlżej działający (tylko 0,9 kg) spust wspomagany magnetycznie. Korpus pistoletu powstaje z kutego aluminium.
GTi Pro LITE DeVilbiss
Dział Badań i Rozwoju firmy DeVilbiss opracował system trzech głowic powietrznych zapewniający „inteligentną” aplikację produktu. Oznacza to łatwość lakierowania w każdym kolorze, szerokim zakresie temperatur oraz warunków pogodowych, a przy tym otrzymujemy gwarancję doskonałego dopasowania kolorów i najwyższej jakości powłoki lakierniczej. W pistolecie GTi Pro LITE nie ma już tradycyjnej iglicy. W zamian zastosowany został samoregulujący i samouszczelniający się system, z wykorzystaniem którego praca spustu pistoletu jest bardzo lekka i płynna. Do pistoletu GTi Pro LITE przeznaczone są trzy głowice (jedna HVLP i dwie Trans-Tech o wysokiej efektywności) w celu zapewnienia optymalnej jakości natryskiwania zarówno lakierów konwencjonalnych, jak i wodnych. Uwagę zwraca zupełnie nowy, ergonomiczny projekt korpusu pistoletu z jeszcze bardziej precyzyjnym wyważeniem i dopasowaniem do dłoni, co oznacza komfort i kontrolę w czasie pracy.
– Projekt pistoletu GTi Pro LITE to nowy pomysł, w którym fundamentalną rolę odegrały technika aplikacji produktów oraz ergonomia. Dość powiedzieć, że jest o 25% lżejszy od poprzedniej wersji pistoletu GTi Pro – podkreśla Marcin Kugel z firmy Home-Art Pierzchała Wiktor.
Ten lekki pistolet zaprojektowano dla ciężko pracujących lakierników, od których wymaga się najwyższej jakości. Użycie przyjaznych materiałów zapewnia zdecydowanie szybsze, łatwiejsze mycie i konserwację pistoletu.
Sagola 3300 CAR 1,2 TECH
Maksymalny kompromis pomiędzy jakością a ceną? Sagola, hiszpański producent z ponad 60-letnim doświadczeniem, odświeżył i ulepszył swoje najpopularniejsze pistolety natryskowe do najbardziej wymagających prac lakierniczych. Bestsellerem w ofercie STS--Berg Sp. z o.o. jest model 3300 CAR 1,2 TECH, który świetnie sprawdza się do aplikacji lakierów bezbarwnych i wodorozcieńczalnych. Propozycja cechuje się precyzyjnym regulatorem przepływu powietrza. Na pewno docenimy unikalny system uszczelnienia iglicy i łatwość demontażu. Nowoczesny design bez ostrych krawędzi to obietnica łatwiejszego czyszczenia części składowych.
Sagola DVR 4600 Xtreme
Szybki, oszczędny i wszechstronny pistolet lakierniczy? Taki jest 4600 DVR Xtreme. Pistolet dostosowany do każdej aplikacji. Bezkompromisową jakość osiągnięto dzięki wykorzystaniu ponad 65 lat doświadczenia i zastosowaniu najwyższej jakości materiałów. Pistolet może być uzbrojony w jedną z czterech wyspecjalizowanych głowic, zmieniając w mgnieniu oka charakterystykę pracy i właściwości atomizacji. Dzięki nim trudne bazy metaliczne i perłowe będą pozbawione wad lakierniczych takich jak „chmurzenie”. Szybko, pewnie i bez zacieków aplikuje się nim lakiery bezbarwne. Zdecydowanie radzi sobie z lakierami akrylowymi i podkładami „mokro na mokro”. Manometr DIGITAL w rękojeści kontroluje ciśnienie pracy.
– Minimalna ilość uszczelek, połączenia stożkowe, skrócony do minimum kanał materiałowy ułatwiają czyszczenie i szybkie przezbrojenie – wylicza zalety propozycji Radosław Osiński z firmy TopFinish.pl. Niezawodność i jakość hiszpańskiej firmy SAGOLA poparta jest 3-letnią gwarancją i atrakcyjną ceną.
Rafał Dobrowolski
Fot. R. Dobrowolski i Techniki Systemów Aplikacyjnych Sp. z o.o.
Komentarze (0)