Warto wiedzieć

4 miesiące temu  27.11.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Jakość i potencjał. Zaglądamy do WUZETEM Duże zmiany w latach 2020-2023

Technologia powłok diamentopodobnych (DLC) pozwala pokryć elementy niezwykle twardą i odporną na zużycie ścierne powłoką o minimalnym współczynniku tarcia, uodparniając je na najtrudniejsze warunki pracy

WUZETEM to ceniony polski producent części do wtryskiwaczy silników wysokoprężnych, z których korzystają na co dzień zakłady regeneracyjne na całym świecie. Spółka oferuje rozpylacze do układów wtryskowych silników diesla, które mają zastosowanie w autach takich renomowanych marek,  jak Toyota, Mercedes-Benz, BMW etc. Produkty WUZETEM można znaleźć w ofercie największych sieci dystrybucyjnych Automotive w Polsce i Europie, takich jak: Inter Cars, AutoRak, MMDiesel, Diesel Centrum Polska.

Za nami konferencja prasowa, podczas której o pozytywnej restrukturyzacji WUZETEM S.A., kompetencjach przemysłowych, potencjale i ekspansji firmy opowiadali jej przedstawiciele, na czele z Anną Ścieszko-Osińską, prezes WUZETEM.
WUZETEM (Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM" w Warszawie S.A.) działa już ponad 70 lat, nieustannie rozwijając nowe technologie, nowe linie produktowe oraz aktywnie inwestując w B+R i kapitał ludzki. Firma specjalizuje się w mechanice precyzyjnej, czyli produkcji podzespołów, których dokładność wykonania liczy się w mikronach. Spółka produkuje zaawansowane komponenty do układów napędowych, które mają zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, transportowym, w tym lotniczym i kolejowym, ale również ciężkim i sektorze zbrojeniowym.
Ostatnie 3 lata (2020-2023) to czas głębokiej restrukturyzacji, rozwoju i inwestycji pod nowym kierownictwem (na czele z Anną Ścieszko-Osińską). Ostatni rok firma zamknęła zyskiem w wysokości prawie 9 mln zł, z uwzględnieniem intensywnych wydatków inwestycyjnych.
– W okresie 2001-2008 nakłady na inwestycje wyniosły nieco ponad 1 mln zł, natomiast w samym tylko 2022 r. nasze nakłady inwestycyjne to ponad 4 mln zł – podkreśla Anna Ścieszko-Osińska, prezes zarządu WUZETEM S.A.

Przewagi technologiczne i kadrowe
Jednym z kluczowych czynników skutecznej transformacji WUZETEM były rozbudowa parku maszynowego oraz rozwój działu B+R, w tym współpracy z takimi uczelniami, jak WAT, Instytut Chemii Fizycznej PAN czy Politechnika Warszawska. Znalezienie synergii między pokoleniami inżynierów jest również istotnym atutem firmy. – Mamy fantastycznych ludzi, zarówno z młodszego, jak i starszego pokolenia – podkreśla prezes firmy.
Inwestycje infrastrukturalne, pro-innowacyjność i profesjonalne zespoły pozwoliły zdobyć unikatowe kompetencje w zakresie reverse engineering (inżynieria odwrócona) oraz DLC (ang. Diamond-Like Carbon). Technologia powłok diamentopodobnych (DLC) pozwala pokryć elementy niezwykle twardą i odporną na zużycie ścierne powłoką o minimalnym współczynniku tarcia, uodparniając je na najtrudniejsze warunki pracy. WUZETEM jest jedną z niewielu firm na świecie zdolną do powlekania w technologii DLC, która obecnie wypiera inne metody.

Czas na świat
Firma WUZETEM zbudowała dominującą pozycję dostawcy podzespołów dla przemysłu kolejowego oraz regeneracyjnego, między innymi w USA. Firma sprzedaje ponad 40% swojej produkcji na ten rynek i deklaruje zwiększenie udziału w kolejnych latach, akcentując, że rynek amerykański jest jednym z najbardziej wymagających. – Do USA w szczególności dostarczamy kluczowe komponenty do napędów lokomotyw i to w takiej skali i jakości, że w zasadzie jesteśmy głównym dostawcą części. USA to najbardziej wymagający rynek świata,  WUZETEM ma zdolności produkcyjne oraz technologię, by sprostać takiemu wyzwaniu. Część rynku kolejowego w USA jest de facto uzależniona od naszych dostaw – wyjaśnia Anna Ścieszko-Osińska.

Czy elektromobilność to zagrożenie?
WUZETEM rozważnie podchodzi do elektryfikacji rynku motoryzacyjnego. Na podstawie branżowych badań i własnych obserwacji prezes spółki dowodzi, że wciąż najbardziej ekologiczne jest utrzymywać w dobrym stanie działających już maszyn i komponentów, zamiast zwiększać ślad węglowy produkcją nowych. Umiejętnie stosowana mechanika precyzyjna i rozwój usług regeneracyjnych są optymalnym rozwiązaniem na kolejne dekady, co potwierdzają wyniki sprzedażowe firmy w USA.
WUZETEM jest w trakcie ekspansji na nowe rynki – zarówno geograficznie (m.in. Brazylia, Indie), jak i sektorowo. Bazując na sukcesie na rynkach automotive i kolejowym, firma otwiera się na współpracę z sektorem lotniczym i obronnym, a także na inwestycje pod kątem branży kosmicznej. Spółka staje się cenionym partnerem dzięki połączeniu wyjątkowo wysokiej precyzji produkcji oraz zaawansowanych technologii, ale też dzięki zupełnie nowym liniom produktów. Jest to jeden z celów w zakresie działań badawczo--rozwojowych.

Plany na przyszłość
Planowane są oczywiście kolejne inwestycje. Jednym z najważniejszych planów na przyszłość jest inwestycja w nowy zakład produkcyjny. Obecnie firma jest na etapie planowania, aczkolwiek decyzja strategiczna została już podjęta. Zachowując tradycję nazwy – WUZETEM zostaje w okolicach Warszawy.
W ramach podsumowania spotkania prasowego prezes spółki podkreślała znaczenie inwestycji w infrastrukturę, ale też w kapitał ludzki. Pozycja firmy na rynku polskim i globalnym to efekt wysiłku wszystkich zespołów i zmiany kultury pracy, w której naczelna zasada to „po pierwsze – człowiek” i podejście „wszystko możemy wypracować” zamiast „uda się”.


 

B1 - prenumerata NW podstrony

GALERIA ZDJĘĆ

Anna Ścieszko-Osińska, prezes WUZETEM

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony