Październik i listopad to miesiące, w których kierowcy przyjeżdżają do warsztatów na zmianę opon, przeglądy okresowe i wymianę oleju. Warto jednak zwrócić również uwagę na mniej popularne płyny eksploatacyjne, jak płyn chłodniczy. Coraz bardziej wyżyłowane silniki potrzebują dobrej jakości produktów, ale właściwy coolant to po prostu rozsądny zakup przed zbliżającą się zimą. Co wybrać i dlaczego?
Dobrze dobrany i przede wszystkim wysokiej jakości płyn chłodniczy to nie tylko rekomendacja przed letnim sezonem. Choć czasy, kiedy słyszało się o zamarzających chłodziwach, minęły, na rynku wciąż widać mnogość produktów i czasami ciężko zarekomendować coś klientom. Z szeroką ofertą przychodzi Petronas Lubricants.
Właściwy skład oznacza pracę w każdych warunkach
Dobre płyny chłodnicze gwarantują sprawną pracę silnika w każdych warunkach, bo chłodzą go w lecie i przyspieszają jego rozgrzanie w zimie. Jednym ze składników różniących je od wody jest glikol zapobiegający zamarzaniu i podnoszący temperaturę wrzenia. Płyny Petronas Tutela w maksymalnym możliwym roztworze z wodą zapewniają ochronę nawet przy -380C. Warto uświadamiać klientom również istnienie elektrolizy. Pojawia się ona, gdy dodatki uszlachetniające w płynie chłodzącym tracą właściwości, a rurki chłodnicy zaczynają się zatykać. Może to prowadzić do uszkodzenia uszczelki pod głowicą i kosztownej awarii silnika. Płyny chłodnicze Tutela zawierają dodatki, które łagodzą zjawisko elektrolizy i dają pewność, że układ chłodzenia pracuje bez zarzutu. Jednym z efektów wprowadzenia do płynów odpowiednich dodatków jest również tworzenie cienkiej warstwy chroniącej przed korozją układu.
Petronas Tutela w konfiguracji oczekiwanej przez kierowców
Obecnie Petronas Lubricants ma w swojej ofercie płyny chłodnicze do 5 typów pojazdów: samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz maszyn budowlanych i rolniczych. Na etykietach i materiałach dla warsztatów wydrukowane są różne symbole, by znalezienie odpowiedniego płynu do danego pojazdu było łatwiejsze. Ponadto w ofercie producenta można znaleźć płyny zarówno nowego typu, czyli long life, jak i konwencjonalne. Te drugie są przeznaczone dla starszych typów pojazdów i urządzeń, a powstają na bazie kwasów nieorganicznych, dzięki czemu ochrona przed korozją jest błyskawiczna, na powierzchni metalu powstaje ochronna warstwa. Płyny long life to z kolei produkty z kwasów organicznych.
- Płyny OAT – zapewniają długotrwałą ochronę dzięki pakietowi dodatków, nadają się do pojazdów wyprodukowanych w latach 90. i później.
- Płyny HOAT – hybrydowe, na bazie kwasów organicznych. To pierwsza generacja płynów chłodniczych wykorzystujących technologię hybrydową, łączy długą żywotność inhibitorów kwasów organicznych z ochroną zapewnianą przez związki nieorganiczne. Odpowiednie do pojazdów produkowanych od lat 90.
- Si-OAT – na bazie kwasów organicznych z dodatkiem krzemianów. Zapewniają zoptymalizowaną przewodność elektryczną i oporność w porównaniu z tradycyjnymi płynami, dzięki czemu nadają się do pojazdów najnowszej generacji i hybrydowych.
Wybierz płyny Petronas Tutela Coolant
Produkty Tutela spełniają lub przewyższają wymagania najpopularniejszych w Polsce aut, co z pewnością zachęci klientów do wymiany chłodziwa w swoim aucie, ciągniku czy samochodzie ciężarowym. Są oferowane zarówno w formie koncentratu, jak i gotowego płynu chłodzącego. Polecamy wybrać technologię, z której korzystają mistrzowie Formuły 1.
Komentarze (0)