Warto wiedzieć

miesiąc temu  06.02.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

Kiedy służby mogą uznać pojazd za nieużytkowany i go usunąć?

Fot. Straż Miejska w Krakowie

Straż Miejska w Krakowie przypomina, że zgodnie z prawem (art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym) może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.

Pojazdy z dróg wewnętrznych mogą być usunięte tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby.

W sytuacji gdy pojazd zaparkowany jest  na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia – nie ma podstaw, aby go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z miejsca.

Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany jako nieużytkowany są m.in.:

  • brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym
  • brak aktualnej polisy OC
  • uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego)
  • brak kilku z następujących podzespołów: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł
  • zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu

Pojazdy nieużytkowane trafiają na parking miejski. Koszty odholowania oraz koszty postoju na płatnym parkingu ponosi właściciel.  Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia, uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas przechodzi na własność gminy

.

Porzucone samochody stanowią nie tylko ogromne zagrożenie dla środowiska, ale także zajmują jakże cenne miejsca parkingowe w Krakowie. W 2022 roku w wyniku działań strażników miejskich w Krakowie 1311 takich pojazdów zniknęło z miejskiej przestrzeni.

O podobnej akcji w ostatnich dniach informowała też Straż Miejska we Wrocławiu. Od 1 stycznia 2023 r. strażnicy usunęli już 30 pojazdów, których stan wskazywał na długotrwałe nieużytkowanie. Tam straż zachęca mieszkańców to zgłaszania takich pojazdów do służb.

Źródło: Straż Miejska w Krakowie, Straż Miejska we Wrocławiu

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony