Inne

ponad rok temu  11.02.2022, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 5

Kobiety siłą branży motoryzacyjnej
Strona 1 z 2

Motoryzacja według stereotypu nie jest pierwszym segmentem rynku, w którym kobiety poszukują zatrudnienia. Dzięki Faurecii to przekonanie odchodzi w zapomnienie. Lider branży automotive z sukcesem przełamuje tabu męskiego świata motoryzacji. Firma wdrożyła program rozwoju skierowany do kobiet i razem z całym zespołem obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Zwiększanie roli i odpowiedzialności w ramach całej organizacji oraz szansa na rozwijanie umiejętności w licznych obszarach to tylko niektóre możliwości, jakie Faurecia oferuje zatrudnionym kobietom. Panie od lat są silnym filarem firmy i odgrywają w niej ważną rolę – zdobywają liczne nagrody, budują swoje doświadczenie oraz poszerzają wiedzę. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, Faurecia od 2019 roku wdraża w Polsce założenia międzynarodowego programu Gender Diversity, który jest wsparciem dla kobiet i wyrazem tego, że branża automotive jest odpowiednim miejscem pracy również dla nich.

- Mimo utartego przekonania, że branża motoryzacyjna dedykowana jest mężczyznom to pozostaje otwarta dla kobiet. Zróżnicowanie zespołu pozwala nam osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, a prowadzenie go jest motywujące dla każdej z płci, co przekłada się na jego wydajność. Kobiety, które są w naszych szeregach wykazują się dużą motywacją do pracy, podkreślając na każdym kroku swoje zaangażowanie – wyjaśnia Leszek Martowski, Complete Seat Manager w Faurecii w Grójcu.

Motoryzacja to nie tylko męski świat

Współcześnie branża motoryzacyjna stoi przed wieloma wyzwaniami i stara się podążać za światowymi trendami. Jednym z nich jest diversity & inclusion, które pozostanie z nami na dłużej i odnosi się również do Faurecii. Program Gender Diversity, na którym skupia się firma, obejmuje kobiety zajmujące stanowiska managerskie i specjalistyczne oraz te, które dzięki swoim umiejętnościom, doświadczeniu oraz zaangażowaniu, przygotowywane są do objęcia wysokich stanowisk w firmie. W ramach programu Faurecia stawia na work-life balance i rozwój kompetencji. Firma uruchomiła m.in. mentoring, szkolenia z autoprezentacji czy umiejętności liderskich.

- Faurecia ma wiele do zaoferowania i może pomóc nam obrać odpowiednią ścieżkę kariery. Nasza kadra zarządzająca jest otwarta na rozwój kompetencji pracowników, dlatego wewnątrz organizacji prowadzone są liczne szkolenia i warsztaty, które doskonalą nasze umiejętności - mówi Barbara Jakubowska, Młodsza planistka produkcji.

W Faurecii w Polsce zatrudnionych jest ponad 6 000 osób w 9 zakładach oraz 2 Centrach Badawczo-Rozwojowy z czego aż 40 proc. załogi stanowią właśnie kobiety, a we wszystkich zakładach w Faurecii, blisko 400 Pań obejmuje stanowiska managerskie. Dla firmy niezwykle ważne jest otoczenie opieką zatrudnionych Pań i zachęcenie innych kobiet do wkraczania na rynek samochodowy.

- Korporacje powinny być otwarte na pracowników i z góry nie narzucać podziałów ze względu na płeć. Kobiety znakomicie radzą sobie na każdym polu. Branża motoryzacyjna chętnie zatrudnia Panie z wykształceniem wyższym, technicznym i inżynieryjnym, które w niczym nie ustępują Panom, a wręcz mają większą cierpliwość do wyjaśniania i tłumaczenia pewnych kwestii. Jest to wartość, którą do firmy wprowadzają kobiety - mówi Urszula Maurice, Lider zespołu planistów.

Silna strona nauki

W dziale R&D w Grójcu zatrudnionych jest łącznie 78 kobiet. To dużo jak na dział, w którym pracują przede wszystkim inżynierowie. Kobiety wnoszą do zespołu pewną innowacyjność. Nie boją się zmian, gdyż potrafią przewidywać różne scenariusze i zawsze mają plan B. W otoczeniu zdominowanym przez mężczyzn wyróżniają je przede wszystkim zdolności manualne, wysokie poczucie estetyki i poziom zorganizowania. Zawsze starają się wykazać profesjonalizmem, pracowitością i precyzją. Te umiejętności doskonale wpisują się w pracę w R&D, gdzie kobiety biorą udział w różnych analizach oraz procesach walidacyjnych, a firma polega na ich ekspertyzie i opinii.

- W tym roku mija 4 lata, odkąd jestem w Faurecii. Trafiłam tu od razu po ukończeniu uczelni wyższej, na której studiowałam mechanikę i budowę maszyn, dlatego praca w automotive była dla mnie naturalną koleją rzeczy. Cieszę się, że pracuje w Faurecii. Firmie, która stawia na różnorodność, sprawiedliwość i równość w miejscu pracy - opowiada Natalia Polar, Młodszy Lider Projektowania.

- Praca w branży motoryzacyjnej daje mi dużo satysfakcji i radości. Jest przede wszystkim inspirująca, ponieważ produkty, które robimy będą stosowane w przyszłości. Jako magister, inżynier, elektryk uznaje pojazdy użytkowe za bardzo interesujące produkty, zwłaszcza że rozwijają się one intensywnie pod względem elektryki i elektroniki, dlatego staram się stale dokształcać i być na bieżąco. Lubię swoją pracę, w której pracodawca stawia na rozwój swoich pracowników - dodaje Magdalena Koprowska, Inżynier Elektryk.

- W Faurecii najbardziej cenię to, że od przeszło 5 lat, doświadczam w niej nowych, niełatwych wyzwań, przez co jest ona dla mnie niezwykle fascynująca. Ta różnorodność zadań, która pojawia się w mojej codziennej pracy powoduje, że stale poszerzam swoją wiedzę na wielu płaszczyznach. – Klaudia Bojemska, Młodsza planistka produkcji.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony