Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Kondensat – kosztowne ryzyko

Zawsze i wszędzie

Problem tworzenia się kondensatu dotyczy każdego systemu sprężania i może spowodować
uszkodzenia systemu, jak i pociągnąć za sobą wysokie koszty napraw.

Kondensat jest naturalnym produktem ubocznym w procesie generowania sprężonego powietrza, który rozprzestrzenia się w obrębie całkowitego systemu sprężającego. Około 2/3 kondensatu wytwarzane jest w chłodnicy końcowej. Reszta zalega wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze zostaje schładzane.

Kondensat może:
- być aktywny chemicznie (odczyn pH);
- rozprowadzać w obiegu sprężania cząsteczki brudu (korozji rurociągów, zanieczyszczenia powietrza);
- zawierać szkodliwe substancje, które mogą przedostać się do powietrza;
- być zanieczyszczony olejem (w przypadku sprężarek smarowanych olejem).

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że zawartość kondensatu w sprężonym powietrzu może zmieniać się ze względu na:
- temperaturę, strefę klimatyczną;
- względną wilgotność atmosferyczną;
- odległość od morza;
- tempo przepływu sprężonego powietrza.

Urządzenia umożliwiające uniknięcie ryzyka powstawania skroplin oraz do odprowadzania i obróbki skroplin to m.in. BEKOMAT®, ÖWAMAT® i BEKOSPLIT®.

Bekomat
Automatyczny spust do kondensatu BEKOMAT® został zaprojektowany do elektronicznie sterowanego odprowadzania kondensatu z systemów sprężających powietrze. BEKOMAT® funkcjonuje bez zbędnej utraty sprężonego powietrza przy równocześnie minimalnym zużyciu energii. Odbiorcy doceniają przede wszystkim wysoką skuteczność ekonomiczną i niezawodność tego urządzenia. Dotychczas zainstalowano na świecie 1 000 000 jednostek typu BEKOMAT®.
<5R Owamat.jpg>
BEKOMAT® osiągnął status przemysłowego standardu nie tylko ze względu na swoją niezawodność, ale przede wszystkim z powodu swego energooszczędnego trybu pracy, bez zbędnej utraty sprężonego powietrza.

Öwamat
Kondensat zawiera zwykle 99 proc. wody i zaledwie 1 proc. oleju. Uzdatnianie kondensatu jest zatem bardziej opłacalną inwestycją niż koszty jego wywozu przez wyspecjalizowane do tego celu firmy.
<20 FM Bekomat.jpg>
ÖWAMAT® to system separujący wodę/olej dla rozproszonych kondensatów, którego skuteczne działanie zostało udowodnione na przestrzeni lat i który nieustannie ulega dalszemu udoskonalaniu. Woda zostaje w pełni uzdatniona, a jej odprowadzanie do ścieków nie sprawia żadnych problemów i jest zgodne z wszelkimi wymaganymi przepisami.

Zalety:
- uniwersalne wymiary umożliwiają dopasowanie urządzenia do każdego rodzaju instalacji bez dodatkowych nakładów energii;
- prosta instalacja, nie wymaga poboru energii elektrycznej;
- wygodny w dozorowaniu, przegląd urządzenia jest wymagany tylko raz w tygodniu;
- koszty instalacji urządzenia zwracają się zaledwie w ciągu kilku miesięcy.
Urządzenie może być użytkowane przy temperaturach ujemnych. Samodzielna jednostka grzewcza pozwala na sprawne funkcjonowanie urządzenia.

Bekosplit
W instalacjach sprężających powietrze niezbędne jest stosowanie urządzeń separujących. Separujący system BEKOSPLIT® pozwala na oczyszczenie zemulgowanych kondensatów, które powstają na skutek niesprzyjających warunków przetwórczych bądź jako produkt uboczny stosowania niektórych substancji smarujących w urządzeniach sprężających. BEKOSPLIT® niezawodnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest oczyszczenie instalacji sprężających powietrze z zemulgowanych kondensatów.
<16 Bekosplit.jpg>
BEKOSPLIT® nie tylko skutecznie oczyszcza kondensat w systemach sprężających powietrze, ale nadaje się również do uzdatniania ścieków przemysłowych zawierających olej. Za pomocą systemu BEKOSPLIT można usunąć rozpuszczające się w wodzie zanieczyszczenia pochodzenia organicznego – oleje, tłuszcze roślinne i zwierzęce, jak i różnorodne zanieczyszczenia konsystencji stałej. Z powodzeniem zaadsorbowane zostaną również wszelkie metale ciężkie, brud, jak i cząstki farby.

Robert Fijołek
Dyrektor ds. handlowych
firmy Pneumat System Sp. z o.o.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony