Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Konsultant potwierdza  – światło robi różnicę
Wyposażony w profesjonalne oświetlenie warsztat czerpie z tego tytułu wiele korzyści. Po pierwsze – klienci podświadomie utożsamiają jasne pomieszczenie z doświadczeniem i zaufaniem, a po drugie – pracownikom łatwiej i przyjemniej pracuje się w optymalnie oświetlonym pomieszczeniu, a ich praca jest dzięki temu bardziej wydajna.

Oświetlenie każdej z części warsztatu – recepcji, strefy przyjęć, przygotowań czy też kabiny lakierniczej – powinno być odpowiednio dostosowane do charakteru pracy w nim się odbywającej. Nie ulega wątpliwości fakt, że optymalny dobór światła ma zasadniczy wpływ na wykonywaną pracę, jak również wizerunek warsztatu w oczach klientów i innych partnerów handlowych.

Z reguły oświetlenie spełniać musi wymogi określone w oparciu o następujące kryteria:

  1. Wpływ intensywności i jakości światła na wykonywaną czynność.
  2. Wpływ intensywności i jakości światła na proces związany z wykonywaną czynnością.
  3. Rodzaj pomieszczenia.

Światło powinno charakteryzować się również niskim efektem migotania, nie powinno nadmiernie błyszczeć oraz – przede wszystkim – nie może być oślepiające.

Okazuje się, że nawet 90% wszystkich informacji przyswajanych jest zmysłem wzroku. Jako że światło jest nośnikiem informacji, rzeczą niesłychanie ważną jest, by lakiernie w sposób optymalny dostosowywały oświetlenie. Tyczy się to zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego. Światło robi różnicę chociażby w przypadku kalkulacji kosztów naprawy. By poprawnie ocenić szkodę oraz czas jaki trzeba poświęcić naprawie, pojazd powinien być w całości równomiernie oświetlony. To jednak nie wystarczy, aby idealnie dopasować kolor naprawianego elementu. Czynność ta wymaga zastosowania światła przypominającego naturalne światło dzienne. Innymi słowy: optymalne oświetlenie nie tylko pomaga uniknąć błędów lakierniczych, ale również kosztownego poprawiania naprawy.

Nie każdy pamięta o tym, że systemy oświetleniowe również się starzeją, a więc powinny być one regularnie serwisowane. Natężenie światła stopniowo ulega pogorszeniu, co jest spowodowane eksploatacją, zanieczyszczeniami lub uszkodzeniem świetlówek. W celu uniknięcia utraty wydajności, świetlówki powinny być wymieniane po około 10 000 godzinach pracy (średnio co 5 do 10 lat). Jakość światła może ulec poprawie po zastosowaniu stosunkowo prostych środków, np. lamp fluorosencyjnych z odbłyśnikiem.

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze systemy oświetleniowe, wyposażone np. w nowej generacji stateczniki (elementy budowy żarówki) czy energooszczędne lampy. Efektywność dzisiejszych systemów oświetleniowych jest więc znacznie większa, a ich używanie – tańsze niż kilka lat temu.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony