Warto wiedzieć

Artykuł sponsorowany

3 dni temu  16.10.2020, ~ Administrator   

Kredyt na zakup używanego samochodu – czy są ograniczenia?
Strona 1 z 3

Gdy brakuje środków na zakup używanego auta, nie trzeba od razu rezygnować z transakcji. Zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna może wówczas skorzystać ze wsparcia banku. Co trzeba wiedzieć o kredycie na zakup używanego samochodu i jak wybrać jego najlepszą ofertę?

Z pomocą banku można sfinansować zakup nie tylko nowego, ale również używanego pojazdu. Co więcej, pozwala na to nie jeden konkretny, lecz kilka różnych produktów finansowych, na przykład pożyczka hipoteczna, limit odnawialny, kredyt gotówkowy czy wreszcie – przeznaczony stricte do tego celu – kredyt samochodowy. W praktyce w większości przypadków najlepiej jest wybrać jedną z tych dwóch ostatnich opcji, czyli kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy.

Kredyt samochodowy na zakup pojazdu używanego – nie zawsze możliwy

Kredyt samochodowy to specjalny kredyt na zakup samochodu, przyczepy, motocykla, skutera lub innego pojazdu. Jego główną zaletą są korzystne warunki finansowania, za które odpowiada fakt, że nabywany pojazd jest dla banku jednocześnie zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Oznacza to również, że dopóki kredytobiorca nie spłaci całej kwoty zadłużenia, bank pozostaje współwłaścicielem pojazdu.

Ze względu na powyższą kwestię kredytodawcy na ogół nie chcą finansować zakupów całkowicie dowolnych pojazdów. Chętnie wesprą przede wszystkim w zakupie auta nowego lub kilkuletniego, natomiast w przypadku starszych samochodów trzeba liczyć się z odmowną decyzją kredytową. W większości instytucji górna granica wieku pojazdu, który można kupić na kredyt samochodowy, wynosi około 12-14 lat.

Kredyt samochodowy, a ograniczenia związane z użytkowaniem pojazdu

Dla banku udzielającego kredytu samochodowego zabezpieczenie może stanowić cesja praw z polisy AC, przewłaszczenie lub przewłaszczenie warunkowe. Niezależnie o którym z tych rozwiązań mowa, kredytobiorca będzie mógł w pełni swobodnie dysponować autem dopiero po uregulowaniu całego zobowiązania. Takie ograniczenie nie musi być dla niego dokuczliwe, ale powinien mieć świadomość, że wiąże się z nim konieczność uzyskania zgody banku między innymi na sprzedaż auta, jego modyfikację czy przekazanie w ramach darowizny.

Wadą kredytu samochodowego może okazać się również wymóg wniesienia wkładu własnego, który w zależności od oferty wynosi od 0 do nawet kilkudziesięciu procent. Najczęściej występuje on w przypadku zakupu aut używanych i jest tym większy, im starsze jest nabywane auto. Warto jednak podkreślić, że na rynku pojawiają się pojedyncze oferty, które pozwalają sfinansować zakup używanego pojazdu bez udziału własnego.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony