Wydarzenia

23 dni temu  29.03.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Laboratorium ogniw nowej generacji

W marcu rozpoczęły się prace budowlane w Laboratorium Innowacji Ogniw Akumulatorowych w Ośrodku Technicznym Grupy Renault w Lardy, we francuskim departamencie Essonne. Będzie ono w pełni operacyjne w drugiej połowie 2025 r. i odegra kluczową rolę w rozwoju następnych generacji pojazdów elektrycznych.

Centrum doskonałości i innowacji umożliwi prototypowanie i ocenę ogniw akumulatorowych, a także pomoże w wyprzedzaniu przełomowych rozwiązań technologicznych. Jako strategiczne narzędzie i czynnik konkurencyjny odegra ono kluczową rolę w tworzeniu nowych generacji pojazdów elektrycznych pod markami Grupy Renault.

Laboratorium pozwoli Ampere wzmocnić technologiczny know-how i kontrolę nad całym łańcuchem wartości pojazdów elektrycznych. Ośrodek będzie miał strategiczne znaczenie z punktu widzenia wyboru najlepszego kompromisu między wydajnością, kosztami, trwałością i bezpieczeństwem naszych przyszłych akumulatorów, a także wyprzedzania postępu technologicznego w dziedzinie ogniw. Wzmocni know-how Grupy Renault i jej spółki zależnej Ampere w zakresie oceny procesów dostawców ogniw poprzez identyfikację innowacji technologicznych i zapewnienie optymalnego poziomu jakości i produkcji przy jednoczesnym kontrolowaniu kosztów.

W dwukondygnacyjnym budynku laboratorium o powierzchni 3000 m2 znajdzie się 120 urządzeń oraz sala badawcza pozbawiona wilgotności i powierzchni 600 m². Laboratorium będzie prowadziło działalność w dwóch uzupełniających się dziedzinach. Pierwszą będzie prototypowanie ogniw. Drugą – ocena wydajności i zachowania ogniw (trwałość, szybkie ładowanie, demontaż i analiza wewnętrzna ogniw, zrozumienie mechanizmów itp.) z punktu widzenia parametrów elektro-fizyko-chemicznych.

- Laboratorium Innowacji w zakresie Ogniw Bateryjnych będzie dla Ampere kluczowym atutem. Przyczyni się do opanowania łańcucha wartości pojazdów elektrycznych w czasach, gdy znajomość technologii akumulatorów jest istotnym czynnikiem konkurencyjności - powiedział Philippe Brunet, dyrektor ds. inżynierii samochodów elektrycznych i mechaniki Ampere.

Fot. Grupa Renault

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony