Lakiernictwo i blacharstwo

miesiąc temu  05.12.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Lakiery matowe i technologia UV na Mistrzostwach Lakierników SPECTRAL

Za nami szósta już edycja Mistrzostw Lakierników SPECTRAL. Z roku na rok rośnie poziom tej rywalizacji, co potwierdzają bardzo wyraźnie wyniki eliminacji, ale organizatorzy z firmy NOVOL też dbają o to, by nie było zbyt łatwo. W tym roku wśród finałowych konkurencji pojawiły się zadania odpowiadające na obecne trendy w tej branży, którymi niewątpliwie są lakiery matowe i technologia UV.

Jako patron medialny Mistrzostw Lakierników SPECTRAL mamy możliwość obserwować te zawody od samego początku. I ich rozwój. Ten najbardziej policzalny dotyczy oczywiście liczby uczestników, ale też ich poziomu. W półfinale szóstej edycji wystartowało blisko 100 lakierników. W internetowym teście teoretycznym mieli oni 60 minut na udzielenie odpowiedzi na 70 pytań. Najlepszy wynik to 98%. Aby zagwarantować sobie udział w finale trzeba było mieć 87% punktów. Jeszcze rok temu wystarczyło 83%. Rekordzista, który, co ważne, zakwalifikował się do finału, rozwiązał test w czasie 22 minut.

- Wysoki poziom wiedzy podczas testu potwierdza się także podczas finałowych zmagań praktycznych – mówił nam podczas finału Michał Sztuba, koordynator projektów szkoleniowych w firmie NOVOL. - Lakiernicy doskonale znają i stosują wszelkie parametry materiałów SPECTRAL, jak czasy odparowywania czy utwardzania. To bardzo ważne przy naprawach lakierniczych. Powinny one być wykonywane w stosunkowo krótkim czasie, ale przy zachowaniu najwyższej jakości.

Na finał do siedziby firmy NOVOL w Komornikach pod Poznaniem przyjechało 8 lakierników. Rywalizowali w siedmiu konkurencjach. Przepracowali 12 godzin, naprawili i polakierowali w tym czasie 16 elementów karoserii. Ale pracy było więcej.

Jedną z konkurencji były prace z masami STP, gdzie finaliści musieli odzwzorować fabryczne ściegi na pokrywie silnika i progu. Tu ważne były technika, ciśnienie pracy, ilość materiału, wybór pistoletu, szybkość prowadzenia. - Wiemy, że z naszymi materiałami można to zrobić dokładnie 1:1. Jednemu z uczestników udało się tu uzyskać 100% punktów – mówił sędzia tej konkurencji, Mateusz Majchrzak z firmy NOVOL.

Zobacz naszą relację filmową z tego wydarzenia

W odpowiedzi na trendy

- W ostatnich latach szybko rośnie popularność technologii UV, bo daje ona możliwość wykonywania szybkich napraw. Coraz więcej firm, zwłaszcza flot, wymaga napraw nawet w ciągu jednego dnia. Rynek potrzebuje takich technologii. My również wprowadziliśmy do sprzedaży takie produkty, a teraz sprawdzamy finalistów jak sobie z nimi radzą – mówił nam na stanowisku napraw błotnika Robert Grząślewicz, sędzie mistrzostw. - Bardzo długo opracowywaliśmy nasze produkty UV. Mamy świetne rozwiązania – dodaje Michał Sztuba. - Przykładowym novum jest to, że nasza szpachlówka UV, oprócz tego, że szybko się utwardza, ma wskaźnik zmiany barwy. Jeśli po wyłączeniu lampy widzimy, że nie jest w jednakowym kolorze, wiemy dokładnie, gdzie nie jest utwardzona. To taki bezpiecznik. Trzeba dodać, że poprzez koszty zakupu lamp technologia ta nie była popularna, natomiast teraz lampy potaniały, staje się to rozwiązanie coraz bardziej powszechne.

Innym rynkowym trendem, z którym mierzyli się lakiernicy, są powłoki matowe. Ważne, by finaliści dobrze dobrali poziom matu, aby błotnik pasował do wzorcowych drzwi. - Lakiery matowe zyskują popularność, bo poprawiły się technologie. Kiedyś te lakiery charakteryzowały się różnym stopniem odporności, dziś natomiast nowe lakiery są już podatne na wybłyszczenia – dodaje M. Sztuba.

Ostatnim elementem naprawy refinishowej jest oczywiście poleroewanie. Maski, które polerowano, były wcześniej uszkodzone w tym samym miejscu. Tutaj sędziowie oceniają połysk, strukturę lakieru, wycięcia wtrąceń. Dużą ilość punktów można było zyskać, lub stracić, także w konkurencji doboru lakieru. - Myślę, że tymi zadaniami jesteśmy w stanie sprawdzić całe spektrum umiejętności lakierniczych naszych finalistów – podsumowuje Michał Sztuba.

Mistrzem Lakierników SPECTRAL 2024 został Mateusz Abramek. Drugie miejsce zajął Sebastian Kapitaniak, a trzecie Filip Bęczkowski. Gratulujemy. Galę finałową prowadził znany z ekranów TVN Turbo Łukasz Byśkiniewicz.

Organizatorem Mistrzostw Lakierników SPECTRAL jest producent tej marki, firma NOVOL. Partnerami zawodów są Anest Iwata, SATA oraz Rupes.

Tekst i zdjęcia: Piotr Łukaszewicz

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony