Części i regeneracja

Warto wiedzieć

6 miesięcy temu  27.11.2019, ~ Administrator   

Malowanie światłem, czyli
Strona 1 z 2

Tuning samochodu może przybrać różne formy. Jedną z nich są zmiany optyczne, które w łatwy sposób można przeprowadzić poprzez wymianę źródeł światła.

Philips oferuje wiele modeli popularnych typów żarówek halogenowych H4 i H7. Występujące pomiędzy nimi różnice to przede wszystkim wydajność wiązki światła względem wymaganego prawem minimum. Stąd też na opakowaniach pojawiają się oznaczenia +130* czy +150* procent światła. Już zastosowanie takich żarówek, poza oczywistą poprawą widoczności na drodze, potrafi optycznie podkreślić sylwetkę auta. Takim przykładem jest Philips X-tremeVision czy Philips RacingVision. Ten ostatni ma swoją genezę w motorsporcie i jest pierwszym tego typu produktem, który uzyskał homologację do użytku na drogach publicznych.

Nie bez znaczenia pozostaje także temperatura barwowa. Philips produkuje dwa modele żarówek, w których emitowane światło zostało zbliżone do dziennego. To WhiteVision 3700 K i WhiteVision ultra 4200 K. Tym samym poprzez ich montaż można uzyskać efekt lamp ksenonowych w reflektorach przystosowanych do halogenów. To właśnie po te produkty sięgają kierowcy, którzy cenią sobie optyczne modyfikacje swojego samochodu.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku Philips opatentował i wprowadził do seryjnej produkcji lampy ksenonowe. Przy wielu zaletach tego źródła światła wciąż jest to droga technologia, wymagająca zastosowania autopoziomowania optyki reflektorów i osobnego układu oczyszczania kloszy. Stąd montowana jest w droższych modelach samochodów bądź oferowana wśród fabrycznych opcji wyposażenia. Niemniej, bazując na naszych doświadczeniach udało się stworzyć żarówki halogenowe, których temperatura barwowa zbliżona jest do ksenonów. Bezsprzecznie zwiększają one pole widzenia kierowcy, nie oślepiając przy tym pozostałych uczestników ruchu drogowego. I co ważne, emitowane białe światło jest neutralne dla ludzkiego oka i przede wszystkim w nocy niweluje efekt zmęczenia wzroku - mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

W oświetleniu współczesnych modeli samochodów pojawiło się kolejne rozwiązanie - diody LED. Początkowo stosowano je do świateł dziennych, obecnie można na nich budować kompletne reflektory na przód i tył auta, a także wyposażać wnętrze kabiny pasażerskiej. Projektanci wykorzystują w nich możliwość tworzenia złożonych, nawet trójwymiarowych układów przy jednoczesnym zmniejszaniu potrzebnego dotychczas miejsca. Powstałe w ten sposób kompaktowe reflektory uatrakcyjniają linie nadwozia samochodu, nadając mu indywidualnych cech wyróżniających na ulicy.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony