Warto wiedzieć

2 miesiące temu  30.11.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Mercedes-Benz B2B Connect

Jak zapewnić sobie stabilne funkcjonowanie na rynku? Na jakich partnerach oprzeć prowadzony warsztat? To pytania, które zadaje sobie wielu naszych czytelników.

Wszystko po to, aby poczuć komfort spokojnego patrzenia w przyszłość. W dzisiejszych czasach, które cechuje olbrzymia dynamika zmian, warto współpracować z partnerami mogącymi skutecznie pomóc w byciu „na bieżąco”: z postępem techniki stosowanej w pojazdach, zmianami technologii napraw, a także sposobami zaspokajania potrzeb i oczekiwań ostatecznych użytkowników, którzy finalnie decydują o bieżącym i przyszłym sukcesie warsztatu.

Części Mercedes-Benz sprzedawane do niezależnych warsztatów to ta sama jakość, trwałość i gwarancja, jaką charakteryzują się części montowane w autoryzowanym serwisie. Jedyne, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, to montaż zgodny z technologią napraw Mercedes-Benz. Wszelkie informacje serwisowe i diagnostyczne dotyczące napraw pojazdów tej marki dostępne są teraz za pośrednictwem jednej strony: https://b2bconnect.mercedes-benz.com/pl.

Jeśli warsztat zdecyduje się na obsługę pojazdów Mercedes-Benz, otworzy się przed nim możliwość skorzystania z informacji zawartych na stronie B2B Connect, która została przygotowana dla punktów obsługujących pojazdy z gwiazdą. Informacja jest kompleksowa i pozwala zaspokoić praktycznie wszystkie potrzeby występujące przy prowadzeniu napraw dla pełnej gamy pojazdów osobowych i dostawczych Mercedes-Benz.

Jednym z programów używanych najczęściej za pośrednictwem B2B Connect jest bezpłatna platforma WebParts służąca do zamawiania oryginalnych części Mercedes-Benz. Umożliwia ona dostęp do kompletnego katalogu oryginalnych części producenta, w którym znajduje się ponad 700 000 pozycji. Wszystkie podzespoły można zamówić za pośrednictwem WebParts u wybranego dealera w dowolnym momencie, codziennie, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Mercedes-Benz WebParts prezentuje aktualne dane o dostępności i cenach części oraz uwzględnia warunki handlowe serwisu uzgodnione wcześniej z jego partnerem biznesowym. Zapewnia też, że nie przegapimy żadnej z akcji promocyjnych, które mogą pojawić się w momencie otwarcia aplikacji.

Po wprowadzeniu numeru VIN pojazdu elektroniczny katalog w WebParts pozwala trafnie dobrać najdrobniejsze części montowane podczas produkcji i pokazuje jednocześnie możliwe warianty zamówienia, tzn. części regenerowane fabrycznie oraz części ekonomicznej linii StarParts, jeżeli są dostępne.

Rysunek z dokumentacji EPC – grupa konstrukcyjna 54 – układ elektryczny. Podgrupa 058 – urządzenia sterujące, skrzynka bezpieczników wraz z przekaźnikami

Dokumentacja techniczna zawarta w WebParts poza katalogiem części zawiera również dane o budowie i wyposażeniu pojazdu w chwili opuszczenia fabryki, np. rozmiary obręczy kół, markę opony, kody lakieru, kody wyposażenia wraz z opisami, numer homologacji i wiele innych. Dla przykładu: znając numer homologacji, po wnikliwszej analizie dokumentacji technicznej możemy odpowiedzieć klientowi na pytanie, jakie rozmiary i parametry opon mogą być zastosowane w jego pojeździe. Ma to szczególne znaczenie przy zmianie ogumienia z letniego na zimowe lub zastosowaniu opon wielosezonowych.

Na etapie badań przedprodukcyjnych nowych modeli Mercedes-Benz dobierane jest również ogumienie, między innymi pod względem własności trakcyjnych oraz efektywności przeniesienia napędu, oporów toczenia, przyczepności na śliskiej nawierzchni i innych własności. Dzięki ścisłej współpracy z producentami opon powstają produkty przeznaczone do poszczególnych pojazdów marki Mercedes-Benz. Opony tak zaprojektowane są dodatkowo oznaczane symbolem:

– MO – opona do pojazdów Mercedes-Benz,
– MOE – opona do pojazdów MB, run-flat,
– MOS – opona do pojazdów MB, wyciszona,
– MOV – opona do pojazdów dostawczych MB,
– MO1 – opona do pojazdów MB, AMG.

Zachęcamy do odwiedzenia strony B2B Connect i zapoznania się, jeszcze przed decyzją o zalogowaniu, z możliwościami, jakie aktualnie oferują liczne aplikacje z dokumentacją dostarczoną na rynek przez Mercedes-Benz AG. Część z nich jest bezpłatna, tak jak WebParts, do innych dostęp można kupować w jednostkach czasowych. Wszystkie najważniejsze informacje znaleźć można na stronie https://b2bconnect.mercedes-benz.com/pl.

Rysunek z dokumentacji EPC – grupa konstrukcyjna 40 – koła. System wybrał obręcz nr 130

B2B Connect Mercedes-Benz
Platforma WebParts – możliwość zamawiania oryginalnych części online 24 h/7
Platforma WIS – system informacji dotyczących technologii napraw i obsługi
Platforma ASRA – czasy operacji
Platforma DSB – prowadzenie wpisów w elektronicznej książce serwisowej

System Xentry – informacje diagnostyczne
Xentry Pass Thru EU – możliwość programowania modułów
Xentry Tips – porady z zakresu napraw
Xentry Shop – narzędzia specjalne i wyposażenie warsztatu
Xentry Diagosis Lite – wersja diagnostyki instalowana na standardowym PC

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony