Klimatyzacja w samochodzie odpowiada za poprawienie komfortu jazdy i samopoczucia kierowcy w czasie upałów. Osusza i schładza powietrze w kabinie auta, a podczas deszczu szybko pozwala pozbyć się pary wodnej, która osadza się na wewnętrznych częściach szyb.
Podstawowym błędem, jaki popełniają właściciele pojazdów z klimatyzacją, jest przypominanie sobie o fakcie jej posiadania dopiero na wiosnę, gdy temperatura na zewnątrz wyraźnie wzrasta. Wówczas kierowcy kierują się do serwisu w celu dokonania jej przeglądu oraz czyszczenia. Jest to niewątpliwy błąd, o którym mechanicy samochodowi powinni informować i uświadamiać klientów.
Powodem jest zbyt rzadkie zainteresowanie systemem wpływającym na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. W przypadku, gdy nie używamy jej podczas prowadzenia samochodu, wskazane jest jej uruchamianie przynajmniej raz w tygodniu, na 5-10 minut. Chodzi o to, aby w układzie był obieg czynnika chłodzącego wraz z olejem smarującym kompresor.
Po dłuższym czasie nieużywania klimatyzacji kompresor może się zapiec i przestać działać. Jednak pierwszym symptomem jej nieużywania są osadzające się na parowniku zanieczyszczenia, które po pewnym czasie zaczynają się rozkładać. Sprzyja to rozmnażaniu się grzybów i bakterii – drobnoustroje dostają się do wnętrza auta przez kratki nawiewu i mogą być niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Pamiętając o tym, należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić odgrzybianie, choć zalecane jest nawet dwukrotne jego przeprowadzenie. Przegląd klimatyzacji samochodowej powinien obejmować sprawdzenie wydajności klimatyzacji, czyli czasu osiągnięcia przez powietrze określonej temperatury (np. 8-10oC) po włączeniu maksymalnego chłodzenia, jak również sprawdzenie szczelności, wymianę czynnika chłodzącego oraz montaż nowego filtra kabinowego. Cały proces zaczyna się jednak od odgrzybiania i dezynfekcji, które można przeprowadzić na kilka sposobów.
Metoda wykorzystująca ultradźwięki
Jest to jedno z najnowszych rozwiązań służących do oczyszczania wnętrza auta z grzybów i bakterii. Zabieg odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Zamieniają one mocno skondensowany płyn dezynfekujący w mgłę o średnicy kropel około 5 mikronów. Mgła wypełnia całe wnętrze samochodu i przedostaje się do parownika, usuwając wszystkie zanieczyszczenia.
Do czyszczenia klimatyzacji za pomocą ultradźwięków Berner proponuje urządzenie Airbox w zestawach z płynami czyszczącymi (24, 50 lub 100 sztuk) – nr art. P94202.
Metoda chemiczna
Za pomocą rurki skraplacza do układu wentylacji aplikowany jest środek chemiczny. Po około 15-20 minutach środek zaczyna działać – włącza się wtedy klimatyzację na niskiej prędkości, aby wydmuchać pozostałości z układu. Firma Berner poleca dwa produkty do zastosowania w tej metodzie: środek do czyszczenia klimatyzacji oraz środek do czyszczenia klimatyzacji w postaci piany. Obydwa produkty są bardzo skuteczne w walce z grzybami i zapewniają komfort pracy poprzez dołączone do puszek aplikatory.
Wyżej wymienione produkty dostępne są poprzez przedstawicieli handlowych firmy Berner rozlokowanych w całej Polsce oraz za pośrednictwem platformy on-line.
Więcej na:
www.berner.pl
www.berner-polska.pl
Komentarze (0)