temat miesiąca

Części i regeneracja

Paliwa i oleje

Wydarzenia

Układ hamulcowy

ponad rok temu  19.10.2016, ~ Administrator   

Michał Kościuszko dla warsztat.pl: układ hamulcowy to podstawa

- Kierowcy wiedzą, że należy zmieniać opony. Wiedzą, że należy wymieniać olej silnikowy, ale płyn hamulcowy traktowany jest trochę po macoszemu - mówi w rozmowie z nami Michał Kościuszko. Z polskim kierowcą rajdowym rozmawialiśmy podczas inauguracji akcji "Jedź Bezpiecznie". W ramach tej akcji Organika S.A. i sieć serwisów Euromaster w dniach 18.10. – 30.11.2016 r. zapraszają wszystkich kierowców na bezpłatne badanie stanu płynu hamulcowego.

- Już po raz czwarty organizujemy tę akcję. Dlaczego? Bo kiedyś zrobiliśmy badania, które pokazały, że tylko 10% kierowców i 20% mechaników wie i pamięta o wymianie płynu hamulcowego - dodaje Sylwester Szymalak, prezes firmy Organika.

Dlaczego to takie ważne? W dniu inauguracji kolejnej edycji, 18. października, na torze w Łodzi organizatorzy akcji przeprowadzili test, do udziału w którym zaprosili też naszą redakcję. Dwa takie same auta, takie samo wyposażenie. Identyczne prędkości i ten sam punkt hamowania. Różnica była tylko taka, że do płynu hamulcowego w jednym z samochodów dolano odrobinę wody (proporcje 90% płyn + 10% woda).

Jak wypadły te testy zobaczcie na naszym filmie:


Badanie stanu płynu hamulcowego w ramach akcji „Jedź Bezpiecznie” jest całkowicie bezpłatne i trwa trzy minuty. Kierowcy, którzy zdecydują się na darmowe badanie otrzymają jego wyniki, a także dowiedzą się, za co odpowiada płyn hamulcowy oraz jakie jego parametry są kluczowe dla bezpieczeństwa pojazdu. 

Wymianę płynu hamulcowego zaleca się co 2 – 3 lata lub każdorazowo po przejechaniu 40.000 km. Aspekt edukacyjny akcji „Jedź Bezpiecznie” jest niezmiernie istotny, ponieważ z badań przeprowadzonych przez Organika S.A. wynika, że aż 72% kierowców nie wie, jaką rolę w układzie hamowania pełni płyn hamulcowy, a co czwarty pojazd poruszający się po polskich drogach kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany płynu w układzie hamulcowym. 

Szczegóły akcji oraz lista miejsc, gdzie można przeprowadzić bezpłatne badanie, na stronie internetowej www.jedzbezpiecznie.com.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Lech Wójcik 1 ponad rok temuocena: 100%  Bardzo pożyteczna akcja i oby nie skończyła się na promocji logo i "Juniora", którego bardzo brak na odcinkach specjalnych rajdów. Mam nadzieję, że prezes nie zaprzestanie lobbingu w Krajowej Radzie BRD. Jako specjalista od hamulców (tych normalnych i wyczynowych) mogę powiedzieć, że trafiają się klienci, którzy od 8 lat (czyli nigdy) nie wymieniali płynu. I to potrafię zrozumieć. Ale nie rozumiem tego, że nikt im tego nie doradził, a przecież bywają w warsztatach. http://www.hamulce.net/p-yn-ha...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony