Części i regeneracja

ponad rok temu  23.05.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Moc i sprawność silnika

Skuteczne chłodzenie powietrza. Intercooler to nic innego jak chłodnica powietrza doładowującego, które jest sprężane w turbosprężarce, zanim zostanie dostarczone do silnika.
Z wyglądu przypomina chłodnicę z tą różnicą, że chłodzi powietrze zamiast płynu chłodniczego.

Ze względu na budowę wyróżniamy dwa typy intercoolerów: standardowy i cross-flow. Pierwszy z nich ma wlot i wylot powietrza z tej samej strony. W drugim przypadku wlot i wylot znajdują się po przeciwnych stronach. Jest to rozwiązanie bardziej wydajne i w samochodach obecnie produkowanych jest częściej stosowane. Zadaniem intercoolera jest zwiększenie mocy i sprawności silnika. W wyniku sprężania powietrza w turbosprężarce auta wzrasta temperatura, dodatkowo dopływ spalin powoduje wzrost temperatury wewnątrz turbiny. Powietrze o wyższej temperaturze ma mniejszą gęstość i w związku
z tym mniejszą masę ładunku dostarczaną do komór spalania w silniku, a co za tym idzie – obniża moc i sprawność silnika. Intercooler schładza to powietrze, zanim dotrze ono do komory silnika. Intercoolery umieszczone są przeważnie z przodu samochodu. Podczas jazdy chłodzone są pędem powietrza, mając za zadanie obniżenie temperatury do poziomu, w którym moc silnika jest najwyższa. W samochodach o większej mocy stosowane są dodatkowe wentylatory dla zwiększenia efektywnego chłodzenia.


Usterki i awarie
Główną przyczyną awarii intercoolerów ze względu na ich umiejscowienie są uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku kolizji drogowych bądź uderzeń kamieni lecących spod kół pojazdów. W wyniku takiej usterki narażamy się na koszt naprawy silnika, turbosprężarki czy innych elementów układu chłodzenia. Drugą przyczyną awarii jest niesprawna turbina, przez którą do intercoolera może dostawać się olej.

Oferta
W ofercie Inter Cars znajdziemy ponad 220 referencji chłodnic powietrza doładowującego w statusie aktualnym. Dodatkowo na indywidualne zamówienie, które jesteśmy w stanie zrealizować dla klienta już od 2 dni roboczych, oferujemy ponad 1500 referencji do samochodów osobowych i dostawczych. Nasi główni dostawcy to:
- Nissens (przykładowy indeks: NIS 96544 – chłodnica powietrza dolotowego, Audi A6 2.0 TDI-2.0 TFSI 07.04-03.11 – cena detaliczna netto 472,11 zł),
- NRF (przykładowy indeks: NRF 30856 – chłodnica powietrza dolotowego, Toyota Avensis, Avensis Verso 2.0D-4D 10.99-08.05 – cena detaliczna netto 611,71 zł),
- Thermotec (przykładowy indeks: DAX004TT – chłodnica powietrza dolotowego, Opel Insignia 1.6T-2.0CDTI 07.08 – cena detaliczna netto 475,63 zł).

Uzupełnieniem oferty są intercoolery takich firm, jak: Denso, Hella, Valeo i Magneti Marelli.

Michał Biełas

IC Katalog Online
Szukając intercoolera w IC_Katalogu Online, po wytypowaniu auta klikamy w zakładkę „Chłodzenie”, następnie w zakładkę „Chłodzenie Powietrzem”.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony