Autoelektryka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Multimetr cęgowy

małych prądów CENTER 223

Przedstawiamy multimetr cęgowy małych prądów CENTER 223 przeznaczony specjalnie do zastosowań samochodowych. Przyrząd wyprodukowała tajwańska firma CENTER specjalizująca się w produkcji przenośnych przyrządów pomiarowych. W Polsce przyrządy CENTER sprzedaje firma Labimed Electronics.

Podstawową cechą wyróżniającą multimetr cęgowy CENTER 223 z wielu podobnych przyrządów dostępnych na rynku jest wysoka rozdzielczość wskazania przy pomiarze prądu stałego, wynosząca 1 mA na podzakresie pomiarowym 10 A. Pozwala ona na wychwytywanie drobnych zmian w poborze prądu przez czułe podzespoły instalacji samochodowej i określanie kierunku (trendu) tych zmian. Konieczność spełnienia tak wysokich wymagań postawionych konstruktorom przyrządu miała wpływ na jego kształt, nieco inny niż konwencjonalnych mierników cęgowych.

Cęgi
Cęgi multimetru CENTER 223 mają niewielką średnicę wewnętrzną wynoszącą zaledwie 12,5 mm. W porównaniu z innymi multimetrami cęgowymi jest to niewiele, ale w większości zastosowań samochodowych w zupełności wystarcza. Przy pomiarze małych prądów, aby zapewnić wysoką rozdzielczość wskazania, czułość czujnika hallotronowego znajdującego się w cęgach musi być bardzo duża, stąd też ich średnica wewnętrzna nie może być zbyt duża. Taka konstrukcja cęgów ma jeszcze jedna zaletę, można je łatwo wsunąć między przewody wiązki.

Wyświetlacz
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny multimetru CENTER 223 ma długość cztery cyfry (maksymalne wskazanie 9999). Jest to niezbędne, aby przy pomiarze pojedynczych amperów przyrząd wyświetlał wynik pomiaru aż na trzech miejscach po przecinku. Wskazanie wyświetlacza jest odświeżane dwa razy na sekundę. W razie potrzeby można je „zamrozić” naciskając przycisk HOLD. Inną, przydatną funkcją jest wychwytywanie krótkotrwałych impulsów prądowych i napięciowych (dotyczy to tylko prądów i napięć stałych), pomiar ich amplitudy i zamrażanie wskazania na wyświetlaczu (funkcja PEAK HOLD). Warunkiem poprawności pomiaru jest, aby szerokość takiego impulsu była równa co najmniej 10 ms. Funkcja ta przydaje się przy analizie prądów i napięć występujących w trakcie rozruchu silników.


Funkcje pomiarowe
CENTER 223 jest multimetrem, oprócz prądów (stałych i przemiennych) mierzy napięcie (stałe i przemienne) oraz rezystancję. Sprawdza też ciągłość obwodu sygnalizując dźwiękiem stan tzw. przejścia (gdy rezystancja ścieżki jest mniejsza od 100 ?). Czas reakcji sygnalizatora jest tak krótki, że operator nie jest w stanie wychwycić zwłoki występującej często w innych przyrządach. Przy pomiarze prądów stałych (i przemiennych) użytkownik miernika CENTER 223 ma do dyspozycji trzy podzakresy: 10 A, 80 A i 80-100 A. Właściwy podzakres przyrząd dobiera automatycznie, optymalnie do wartości mierzonej wielkości; a jego operator nie ma możliwości „przejścia” na wybór ręczny. W przypadku pomiaru prądów stałych wyspecyfikowana przez producenta dokładność 2,5 proc. jest zachowana na dwóch dolnych podzakresach. W pobliżu prądów 90 A jest gorsza i wynosi 4,5 proc. Pozostałość magnetyczną cęgów, objawiającą się wskazaniem szczątkowym, zeruje się przed pomiarem prądu stałego, naciskając przycisk ZERO. Przyrząd ma tylko jeden zakres pomiarowy napięć stałych i przemiennych, co w przypadku miernika cęgowego wykorzystywanego przede wszystkim do pomiaru prądu nie jest wielką wadą. Należy zaznaczyć, że rozdzielczość wskazania w całym zakresie jest stosunkowo duża i wynosi 0,1 V. Podobne możliwości ma użytkownik tego multimetru mierząc rezystancję. Dysponuje on w tym przypadku również jednym zakresem pomiarowym 10 kW, na którym rozdzielczość wskazania wynosi 1 W.

Wyjście analogowe
Jest to nietypowa funkcja, spotykana tylko w drogich przyrządach tego typu. Pozwala ona obserwować operatorowi zmiany mierzonego prądu (stałego lub przemiennego) na oscyloskopie lub rejestratorze dołączonym do wyjścia miernika CENTER 223, a wykorzystywanego zwykle jako wejście pomiarowe multimetru (napięcia i rezystancji). Prąd o wartości 1 A powoduje powstanie na wyjściu tym napięcia 10 mV (jest to tzw. przekładnia), przy czym pasmo pomiaru rozciąga się od d.c. do 20 kHz.

Zasilanie
Przyrząd jest zasilany z dwóch typowych baterii LR03 (znamionowe napięcie 1,5 V) i ma funkcje: automatycznego wyłączania zasilania po 30 minutach braku aktywności operatora oraz sygnalizację niskiego napięcia baterii, informującą użytkownika o konieczności wymiany zużytej baterii na nową (wyświetleniem odpowiedniego symbolu). Typowa bateria alkaliczna wystarcza na ok. 45 h pracy.

Wymiary i masa
Multimetr CENTER 223 ma niewielką, wąską obudowę dobrze układającą się w dłoni. Wymiary obudowy to: 202 x 50 x 29 [mm], a masa 12,5 mm.

Wyposażenie
Przyrząd jest wyposażony standardowo w futerał i komplet przewodów pomiarowych.


Leszek Halicki
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony