AT-9965
Ofertę przyrządów diagnostycznych firmy Standard Instruments wzbogacił nowy samochodowy multimetr warsztatowy AT-9965. Dystrybucję przyrządu w Polsce prowadzi firma Labimed Electronics.
Nowy przyrząd (patrz foto) jest rozbudowaną wersją przedstawionego miesiąc temu na łamach “Nowoczesnego Warsztatu” multimetru samochodowego AT-9906DIS. Wyposażono go w komplet funkcji uniwersalnych i samochodowych. Ergonomicznie wyprofilowana, podwójnie izolowana, czarna obudowa, identyczna jak AT-9906DIS, jest zintegrowana z żółtą osłoną gumową. W załączonej tablicy porównano funkcje i parametry obu multimetrów.
Wyświetlacz i funkcje wspomagające wyświetlanie
Wielofunkcyjny wyświetlacz ciekłokrystaliczny multimetru AT-9965 o maksymalnym wskazaniu sekcji cyfrowej równym 4000 (3 i ¾ cyfry), ma też analogowy bargraf. Wskazanie cyfrowe wyświetlacza jest odświeżane dwa razy na sekundę. Prowadząc pomiary przy niewystarczającym oświetleniu, można skorzystać z podświetlenia wyświetlacza, włączanego i wyłączanego specjalnym przyciskiem. Bieżące wskazanie wyświetlacza “zamraża” się naciskając przycisk “HOLD”. Można też uzyskać wskazanie wartości szczytowej impulsowego prądu i napięcia, przemiennego lub stałego, naciskając przycisk “PEAK”. Warunkiem jest jednak, aby czas trwania (szerokość) impulsu był dłuższy od 1 ms. Naciskając kolejno przycisk “PEAK”, można wyświetlić wartość szczytową dodatnią Pmax, a następnie wartość szczytową ujemną Pmin. Funkcja ta wymaga przeprowadzenia wcześniej procedury kalibracji każdorazowo po zmianie funkcji pomiarowej. Przydatną funkcją jest “MAX/MIN”, czyli pamięć wartości maksymalnej i minimalnej. Po wybraniu tej funkcji, przyrząd, choć nadal wyświetla bieżący wynik pomiaru, to cały czas odświeża zapisaną wartość maksymalną lub minimalną, o ile taka wystąpi.
Multimetr warsztatowy AT-9965.
Funkcje (zakresy) i podzakresy pomiarowe
Multimetr AT-9965 ma 16 funkcji pomiarowych, które wybiera się ręcznie, tj. przełącznikiem obrotowym umieszczonym centralnie na płycie czołowej.
Wszystkie podzakresy pomiarowe multimetru są wybierane automatycznie. Jest to tryb domyślny przyrządu ustawiany automatycznie po włączeniu jego zasilania. W razie potrzeby można przełączyć przyrząd na ręczną zmianę podzakresu, naciskając przycisk “RANGE”. Kolejne naciskanie tego przycisku powoduje zmianę podzakresu.
Zakres pomiarowy prądów (stałego i przemiennego) rozdzielono na dwa 20 A i mA i przyporządkowano osobnym gniazdom pomiarowym “400 mA” i “20 A”.
Przyrząd wyposażono w cztery gniazda pomiarowe. Oddzielne gniazdo przewidziano do pomiaru prądów stosunkowo dużych, tj. od ok. 0,4 do 20 A. Przed przekroczeniem dopuszczalnej wartości prądu chronią przyrząd szybkie bezpieczniki ceramiczne (osobne dla wejść “400 mA” i “20 A”). Producent multimetru ostrzega jednak, aby ciągłego pomiaru prądu prowadzić nie dłużej niż przez 30 s, po czym przed następnym pomiarem zrobić przerwę minimum 5 minut.
Pomiar napięcia
Multimetr AT-9965 mierzy napięcie stałe i przemienne na podzakresach 400 mV, 4 V, 40 V, 400 V i 600 V, z maksymalną rozdzielczością wskazania 100 µV. Podstawowa dokładność przy pomiarze napięcia stałego wynosi ±0,5%, a przy pomiarze napięcia przemiennego jest równa ±1%. Podzakresy 400 mV i 4 V można wykorzystywać do pośredniego pomiaru prądów za pomocą prądowej przystawki cęgowej, w tym prądów większych od 20 A.
Pomiar prądu
Przy pomiarze prądów (stałych i przemiennych) użytkownik ma do dyspozycji trzy podzakresy: 40 mA, 400 mA (w pozycji “mA” przełącznika obrotowego) i 20 A (w pozycji “20A”). Rozdzielczość wskazania na dolnym podzakresie (maksymalna) wynosi 10 µA, a dokładność pomiaru ±1,5% (prąd stały, podzakresy 40 mA i 400 mA) i ±1,8% (prąd stały, podzakresy 40 mA i 400 mA).
Pomiar rezystancji
Multimetr AT-9965 mierzy rezystancję na sześciu podzakresach: 400 Ω, 4 kΩ, 40 kΩ, 400 kΩ, 4 MΩ i 40 MΩ, przy czym maksymalna rozdzielczość wskazania wynosi 100 mΩ.
Pomiar pojemności
Mierząc pojemność, użytkownik multimetru AT-9965 może korzystać aż z ośmiu podzakresów pomiarowych, od 4 nF do 40 mF. Należy pamiętać, aby przed pomiarem mierzony kondensator rozładować (dotyczy to kondensatorów o dużych pojemnościach, w tym elektrolitycznych). W przeciwnym razie multimetr może już nie nadawać się do naprawy.
Testy diody i ciągłości
Funkcje pomiarowe rezystancji oraz testów diody i ciągłości obwodu wykorzystują tę samą pozycję przełącznika obrotowego. Przy testowaniu diody jest wymuszany przepływ przez nią prądu 1 mA. Przy sprawdzaniu ciągłości obwodu wymusza się przepływ prądu mniejszego od 1 mA. Sygnał dźwiękowy włącza się, gdy rezystancja badanego obwodu jest mniejsza od 35 Ω.
Częstościomierz
Zakres pomiarowy częstotliwości w multimetru AT-9965 podzielono na pięć podzakresów, od 4 kHz do 40 MHz. Maksymalna rozdzielczość wskazania wynosi 1 Hz. Czułość wejścia układu pomiarowego częstościomierza jest większa od 5 V (15 V na podzakresie 40 MHz).
Obrotomierz
Prędkość obrotową silnika mierzy się pośrednio, tj. za pomocą sondy indukcyjnej. Przyrząd ma dwa zakresy przeznaczone osobno dla silników czterosuwowych (dwa podzakresy: 600–4000 i 100-12000 obr./min) i dwusuwowych oraz bezrozdzielaczowych (DIS) (też dwa podzakresy: 300-4000 i 1000-6000 obr./min). Efektywne wskazanie wyświetlacza jest większe od 600 obr./min, a rozdzielczość wskazania na wszystkich podzakresach wynosi 1 obr./min. Sondę indukcyjną, znajdującą się w wyposażeniu standardowym przyrządu, zakłada się na przewód prowadzący do świecy zapłonowej. Przed pomiarem wybiera się liczbę suwów sprawdzanego silnika oraz czułość sondy (przełącznikiem na obudowie sondy).
Pomiar współczynnika wypełnienia impulsu
Ta użyteczna funkcja pozwala sprawdzać pracę podzespołów samochodowych, na których wejściu lub wyjściu pojawia się sygnał impulsowy o kształcie np. prostokątnym. Multimetr AT-9965 mierzy współczynnik wypełnienia impulsu w zakresie od 0,5 do 99%, z rozdzielczością wskazania równą 0,1%.
Pomiar szerokości impulsu
Funkcja ta przydaje się przy testowaniu wtryskiwaczy. Multimetrem AT-9965 można zmierzyć szerokość impulsu (np. na dyszy wtryskiwacza) w zakresie od 1 do 20 ms, z rozdzielczością 0,1 ms i dokładnością ±2%.
Pomiar kąta zwarcia styków przerywacza
Przed pomiarem tego parametru wybiera się liczbę cylindrów: 4, 5, 6 lub 8, wybierając tym samym zakres pomiaru, tj. odpowiednio (0-90°, 0-72°, 0-60° i 0-45°). Rozdzielczość wskazania wynosi 0,1°, a dokładność jest równa ±2%.
Termometr
Przy pomiarze temperatury korzysta się z sondy temperaturowej – termopary typu K. Choć całkowity zakres pomiaru multimetru AT-9965 rozciąga się od -30 do 1000°C, to nieosłoniętą sondą perełkową dostarczoną z przyrządem można mierzyć temperatury mniejsze od 250°C. Do pomiaru temperatur większych trzeba użyć sondy oferowanej przez firmy specjalizujące się w dystrybucji przyrządów pomiarowych. Przy pomiarze temperatury multimetrem z dołączoną do niego sondą temperaturową warto pamiętać, że dokładność pomiaru jest wtedy równa sumie dokładności przyrządu (w tym przypadku ±3% wskazania ±5°C) i użytej sondy.
Zasilanie
Do zasilania przyrządu służy jedna typowa bateria alkaliczna 6F22 o napięciu znamionowym 9 V. Konieczność wymiany zużytej baterii na nową jest sygnalizowana na wyświetlaczu. Czas pracy baterii wydłuża funkcja automatycznego wyłączania zasilania po ok. 30 minutach braku aktywności operatora przyrządu.
Inne własności
Multimetr warsztatowy AT-9965 ma wymiary 167z79x50 mm i masę ok. 380 g (z baterią). Jest dostarczany z kompletem przewodów pomiarowych, sondą temperaturową, sondą indukcyjną (do pomiaru obrotów) oraz baterią.
Leszek Halicki
Komentarze (0)