Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Myjnie do pistoletów

Czyste narzędzia służące do lakierowania to podstawa uzyskania wysokiej jakości naprawy. Zarówno w systemie konwencjonalnym, jak i wodorozcieńczalnym wymaga się, aby pistolet lakierniczy był maksymalnie zadbany. Tyczy się to nie tylko jego zewnętrznych elementów, ale szeroko pojętego wnętrza. Jednak praktyka wskazuje, że często albo my, albo nasi lakiernicy nie mają czasu na mycie pistoletu, więc robią to niedokładnie lub wprost zapominają o tym. Nierzadko czas ręcznego mycia jest długi, a efekt nie zawsze zadowalający. Na domiar złego, podczas takiego mycia sam lakiernik w mniejszym lub większym stopniu ulega zabrudzeniu. Gorzej, jeśli z powodu różnych komplikacji zamiast nakładać np. warstwę lakieru bezbarwnego na wysuszony już lakier bazowy, nasz pracownik albo my sami “grzebiemy” się z myciem, szukamy pędzelka albo przepychamy się z innymi pracownikami na stole, aby znaleźć sobie trochę miejsca.



Myjki do pistoletów, będące niegdyś towarem wysoce luksusowym, stały się bardziej dostępne i rozpowszechnione. Zaoszczędzony czas, często lepsza od całkowicie ręcznego jakość mycia (dłuższy czas eksploatacji pistoletów) oraz wygoda pracy potrafią zwrócić ich koszt. Dodatkowymi atutami kupna myjni do pistoletów lakierniczych jest ekologia. Jest często bowiem tak, że np. woda użyta w myjce podlega automatycznemu filtrowaniu. Jeśli myjka używa rozpuszczalnika, w przypadku mycia pistoletów konwencjonalnych, warto też zastanowić się nad kupnem destylarki. Wiele z firm wymienionych w zestawieniu również je rekomenduje, w tym firma B-TEC posiadająca certyfikat firmy Sata i oferująca destylarki firmy FIDI. W wypadku tradycyjnego mycia nie jest już to takie proste, a możemy się spodziewać, że podczas nie odległych w czasie kontroli padnie pytanie i na ten temat.


Profesjonalna myjka więc nie tylko ułatwi rozmowę ze służbami kontrolnymi, ale także jest znaczącym atutem pod kątem wzrostu bezpieczeństwa pracy. Nie tworzą się bowiem nad nią szkodliwe i niebezpieczne opary, tak jak np. nad stołem lakierniczym, na którym pracownik czyści rozpuszczalnikiem pistolet. Szczególnie z chwilą przestawienia części naszych materiałów lakierniczych na te zgodne z LZO, możemy zastanowić się nad zakupem dla naszej lakierni tego typu urządzenia. Warto jednak zaznaczyć, że w większości wypadków automatyczna myjnia nie oznacza, że nie musimy nic w niej czyścić ręcznie. Często pistolet po użyciu wkładamy np. do takiej myjni automatycznej, w której następuje jego wstępne umycie pod ciśnieniem. Następnie czyścimy go ręcznie i “spłukujemy w tzw. automacie”. Wiele osób sądzi, że taka myjnia do pistoletów niczym zmywarka do naczyń działa na zasadzie “włóż, włącz i zapomnij”. Widoczne to jest na rysunku ze schematem budowy DRESTERA 8000 - fot.1. Nie sposób z powodu różnych typów urządzeń idealnie opisać proces czyszczenia. Ogólny przykład można zobrazować na przykładzie myjni firmy SATA Multi Clean. Jest to urządzenie do mycia pistoletów lakierniczych (szczególnie ze zbiornikami grawitacyjnymi) bez potrzeby demontowania zbiorników oraz dyszy powietrznej. Mycie wstępne wykonywane jest na zewnątrz przy pomocy dołączonej do urządzenia szczoteczki. Podczas cyklu mycia powietrze wdmuchiwane jest pod ciśnieniem do pistoletu od strony przyłącza powietrznego, dzięki czemu płyn nie dostaje się do kanałów powietrznych, co zapobiega odkładaniu się w nich resztek lakieru.


Warto też przypomnieć, aby urządzenie takie ustawiać w pomieszczeniach o dobrej wentylacji, uziemić przy pomocy kabla uziemiającego. Nie używać w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła lub otwartego ognia. W sprawie stosowania rozcieńczalników (organiczne/wodne) trzeba się konsultować konsultować się z producentami. W związku ze stosowaniem jako środka do czyszczenia rozcieńczalników organicznych obowiązują następujące strefy zagrożenia pożarowego i wybuchowego:
- Strefa 0 wewnątrz urządzenia,
- Strefa 1 w obrębie 2,5 m od urządzenia,
- Strefa 2 w obrębie 2,5 ÷ 5 m od urządzenia.
Z przedstawionych przeze mnie i wybranych z polskiego rynku urządzeń każde zasługuje na uwagę. Należy jednak wspomnieć, że propozycja np. SATA Clean RCS to urządzenie ze zintegrowanym systemem do szybkiego przemywania i suszenia nadmuchowego pistoletów, pomiędzy zmianą kolorów, lakierów organicznych i wodnych, szczególnie przydatne m.in. przy zastosowaniu zbiorników jednorazowych RPS. Z kolei m.in. produkt GLA 300 występuje poza modelem wyszczególnionym w zestawieniu w wersji “PLUS”. Różni się posiadaniem dodatkowego stanowiska do próbnych natrysków - testowania kolorów lakieru. Ma dodatkową pokrywę z dnem filtrującym i zasysającym. Złącze pneumatyczne jest bezpośrednio na obrzeżu maszyny, z regulatorem ciśnienia i manometrem. Dokładne zestawienie niektórych modeli i lokalizację miejsca, gdzie możemy dokonać ich zakupu oraz otrzymać wyczerpującą informację przedstawiłem w tabeli. Pamiętać, też należy, że część producentów uaktualnia swoje wyposażenie, więc zawsze warto, by osoby zainteresowane kontaktowały się z dystrybutorem danego urządzenia.

O autorze:
Inż. Łukasz Szarama od 1995 roku pracuje w branży motoryzacyjnej. Ma bogate doświadczenie praktyczne w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych oraz napraw blacharsko-lakierniczych. Zna specyfikę pracy zarówno w niezależnym serwisie naprawczym, jak i w ASO. Autor wielu artykułów i ekspert fachowej prasy motoryzacyjnej. Absolwent Wydziału Mechanicznego UZ oraz student na Politechnice Radomskiej.
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony