Części i regeneracja

7 dni temu  26.06.2020, ~ Administrator   

Na nieszczelne chłodnice EGR rzadko zwracamy uwagę

Nieszczelna chłodnica EGR może być przyczyną utraty płynu chłodzącego. Jakie rodzaje nieszczelności mogą występować w chłodnicach EGR? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii? Dlaczego przed wymianą uszczelek głowicy czy innymi dużymi naprawami należy najpierw sprawdzić chłodnicę EGR? Zachęcamy do lektury porad ekspertów MS Motorservice.

Od momentu wprowadzenia normy czystości spalin Euro 4 coraz częściej stosowane są układy EGR z chłodnicami EGR. Chłodnice EGR nie są typowymi częściami zużywalnymi. Mimo to w okresie użytkowania silnika może dojść do awarii chłodnicy EGR.

Rys. 1: Zawór EGR z chłodnicą EGR

W przypadku chłodnic EGR płyn chłodzący silnika służy jako medium chłodzące. Chłodnice wykonane są albo ze stali nierdzewnej, albo z aluminium. Przy niekorzystnych lub nieprzewidzianych stanach roboczych (np. przy eksploatacji silnika z paliwem o dużej zawartości siarki lub paliwem ekologicznym) może dochodzić do powstawania agresywnych produktów procesu spalania. W perspektywie długoterminowej może to powodować wewnętrzną nieszczelność, której towarzyszy powolna utrata płynu chłodzącego. Przy szukaniu strat wody są często mylnie i bezskutecznie odnawiane uszczelki głowicy cylindrów, głowice cylindrów lub uszczelnienia mokrych tulei cylindrów – co nie powoduje poprawy.

PRZYCZYNY AWARII

Najczęstszą przyczyną awarii jest nieszczelność po stronie spalin. Rzadziej występującą przyczyną jest korozja wżerowa po stronie płynu chłodzącego. Nieprawidłowe środki chłodzące mogą prowadzić do korozji lub kawitacji. 

Ponieważ przeciwciśnienie spalin podczas pracy silnika jest wyższe niż ciśnienie w układzie chłodzenia, strata płynu chłodzącego nie zawsze jest od razu widoczna. Po wyłączeniu silnika płyn chłodzący uchodzi do kanału spalin lub do układu zasysania silnika. Jeżeli chłodnica EGR znajduje się wyżej niż zawory wlotowe i wylotowe, może dochodzić do gromadzenia się płynu chłodzącego w komorze spalania jednego lub kilku cylindrów. Po uruchomieniu silnika występują „udary wodne”, a w ich konsekwencji poważne uszkodzenia tłoka, cylindra lub korbowodu.

01 Czujnik przepływu powietrza
02 Chłodnica powietrza doładowującego
03 Czujnik temperatury powietrza doładowującego
04 Zawór 
05 Zawór EGR
06 Chłodnica EGR
07 Turbosprężarka (turbina)
08 Turbosprężarka (kompresor)

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Szmer 1 2 miesiące temu 7 turbina, 8 kompresor powiadacie...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony