Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  05.08.2015, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Naprawa elementów z tworzyw sztucznych

Jednym z problemów, z jakimi borykają się lakiernicy samochodowi, jest naprawa elementów z tworzyw sztucznych. W dzisiejszych czasach większość elementów plastikowych w samochodach (m.in. zderzaki, obudowy lusterek czy listwy ozdobne) jest lakierowana w kolorze nadwozia. W przypadku naprawy takiej części lub wymiany na nową, przystępując do przygotowania, a następnie malowania, lakiernicy nierzadko natrafiają na problem z przyczepnością powłok do powierzchni.

Jest to bardzo istotna kwestia, jako że wszelkie nieprawidłowości często skutkują odpryskiwaniem lakieru, a co za tym idzie – również reklamacjami klientów. Przystępując do naprawy uszkodzonej powierzchni, w pierwszej kolejności należy wygrzać dany element. Prostą i niezawodną metodą w tym przypadku jest umycie tworzywa sztucznego ciepłą wodą w temperaturze ok. 50oC. Następnym zabiegiem na tym etapie powinno być dokładne odtłuszczenie powierzchni. Doskonale nadaje się do tego zmywacz antysilikonowy Polfill, który usuwa receptory pojawiające się po wygrzaniu naprawianego elementu, przez co doskonale zwiększa jego przyczepność.
Aby wspomóc swoich klientów w procesie przygotowania powierzchni tworzyw sztucznych do obróbki, marka Polfill oferuje również preparat znany lakiernikom pod nazwą Primer – podkład na plastiki. Jest to jednoskładnikowy, transparentny podkład możliwy do aplikowania na odtłuszczoną uprzednio powierzchnię zarówno za pomocą pistoletu, jak i pędzla. Produkt ten zwiększa przyczepność (adhezję) kolejnych warstw do powierzchni z tworzyw sztucznych. Zastosowanie Primera marki Polfill gwarantuje stuprocentową przyczepność szpachlówek, podkładów i lakierów, dzięki czemu wykonawcy naprawy i lakierowania takich elementów unikają reklamacji.


Naprawiając części z tworzyw sztucznych, do uzupełnienia ewentualnych ubytków i wyrównania nierówności powinniśmy stosować również odpowiednie szpachlówki. By ułatwić pracę fachowcom, Polfill opracował szpachlówkę przeznaczoną specjalnie do tego typu podłoża. Jest to szpachlówka na plastik. Dlaczego jest ona w tym przypadku bardziej zalecana niż popularna szpachla uniwersalna? Szpachlówka uniwersalna, jak sama nazwa wskazuje, ma zastosowanie na wielu powierzchniach, jednak nałożona na plastik może okazać się mniej skuteczna, jako że tworzywa te wymagają materiałów o większej elastyczności. Ponadto zastosowanie produktu dedykowanego na konkretną nawierzchnię jest zawsze lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem. Stąd też na większość elementów z tworzyw sztucznych zalecana jest szpachlówka na plastik. Warto zaznaczyć, że produktu tego nie powinno używać się na powierzchnie z polietylenu i teflonu, wszystkie pozostałe będą doskonale współpracować z tą szpachlówką. Jej zaletą jest przede wszystkim duża elastyczność, charakteryzuje się przy tym doskonałą przyczepnością do wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych, jest łatwa w obróbce i szybko wysycha. Zalecana jest do wyrównywania rys i wgłębień przed położeniem podkładu głównie na podłoża z tworzyw sztucznych, ale także na stal, stal ocynkowaną, aluminium i powłoki lakierowane. W połączeniu z Primerem gwarantuje skuteczne i trwałe wykonanie naprawy. Kolejnym etapem pracy jest już nałożenie szpachlówki natryskowej lub podkładu akrylowego.
Pamiętajmy, że bardzo często przyczyną wad lakierniczych jest chęć zaoszczędzenia czasu czy też „pójście na skróty”, czyli nieużywanie Primera, co często przynosi efekt odwrotny do zamierzonego i może być przyczyną reklamacji. Aby unikać błędów, podczas napraw blacharsko- -lakierniczych warto pamiętać o połączeniu Primera ze szpachlówką na plastik. Należy również zaznaczyć, że duże znaczenie ma używanie tych dwóch preparatów jednego producenta. Takie produkty są sprawdzone w skali laboratoryjnej i technicznej – mamy wtedy pewność, że nałożone na siebie będą doskonale uzupełniać się dla osiągnięcia zamierzonego efektu.
Klienci firmy Lerg-Chem, producenta marki Polfill, bardzo często zwracają się z podobnymi problemami, jak wyżej opisany, do naszych technologów i pracowników laboratorium, którzy służą pomocą w rozwiązywaniu najdrobniejszych nawet kwestii lakierniczych. Dział technologiczny czuwa nad jakością produktów Polfill, które mają doskonale odpowiadać na potrzeby klientów, dając im poczucie dobrze wykonanej pracy i satysfakcję z efektu końcowego.

Lerg-Chem

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony