Ogumienie

ponad rok temu  03.04.2014, ~ Administrator - ,   Czas czytania 6 minut

Niska cena nie dyskwalifikuje urządzenia

Rozmawiamy z Krzysztofem Szczepaniakiem, właścicielem firmy P.H.U. Szczepan.

- Marzec to dla firmy Szczepan bardzo aktywny miesiąc targowy. Jakie nowości zaprezentujecie na targach Autoservice Expo i TTM?
Zgadza się, podobnie jak w poprzednich latach pojawimy się w charakterze wystawcy zarówno na Autoservice Expo, jak i TTM w Poznaniu. Tegoroczne nowości, które zostaną zaprezentowane zwiedzającym wymienionych imprez wystawienniczych, to przede wszystkim automatyczna montażownica do opon ATS, o wdzięcznej nazwie Mega oraz wyważarki do kół ATS-Sivik, modele Alpha i Next.
Mega, jako pierwsza montażownica ATS, objęta jest 2-letnią gwarancją. Pneumatycznie sterowana kolumna i automatycznie ustawiana pozycja stopki montażowej podnoszą komfort i precyzję pracy. Jest to owoc naszej nowej współpracy z europejską fabryką maszyn do serwisów ogumienia i wiążemy z nią duże nadzieje.
Wyważarki Alpha i Next, produkowane przez rosyjską grupę inżynieryjną Sivik, to kolejna odsłona tych popularnych wśród znawców branży maszyn. W cenie niższej od zachodnich konkurentów oferują one równie zaawansowane systemy pomiaru i korekty niewyważeń. Każde koło aluminiowe zostaje wyważone w jednym cyklu pomiarowym, a koło zostaje samoczynnie ustawione i zblokowane w miejscu niewyważenia. Kolejnym krokiem byłoby wyposażenie ich w funkcje diagnostyczne czy windy, jednak w polskich warunkach byłoby to zbędne podbijanie ceny produktu.

- W jaki sposób firma Szczepan wybiera targi, w których bierze udział jako wystawca? W jakich jeszcze imprezach targowych wystawicie się w tym roku?
W przypadku imprez targowych trudno mówić o bezpośrednich korzyściach finansowych związanych z udziałem w tych wydarzeniach. Dla nas najważniejszym kryterium w momencie wyboru targów, na których będziemy się wystawiać, jest prestiż imprezy i możliwość dotarcia do jak najszerszego grona kontrahentów, jak i końcowych odbiorców. Wbrew zmieniającym się trendom wierzymy, że to właśnie kontakt bezpośredni jest najlepszą formą komunikacji. Chcemy, aby firma P.H.U. Szczepan, wraz z wyłącznymi markami ATS, Sivik i Rillfit, była rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Dlatego też regularnie od 2012 roku jesteśmy obecni również na targach w Niemczech, Włoszech czy na Ukrainie.


- Czy miniony już rok 2013 firma Szczepan może zaliczyć do udanych?
Pomimo mało optymistycznych prognoz gospodarczych na rynkach światowych firma Szczepan odnotowała kolejny wysoki wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to jednoznaczny sygnał, że droga rozwoju, jaką obraliśmy, procentuje. Chcemy zaznaczyć, że nie udałoby się tego osiągnąć bez rosnącego zaufania klientów do marki ATS, za co szczerze dziękujemy naszym klientom.
Do najważniejszych zmian w firmie w 2013 roku należy zaliczyć przeniesienie siedziby do większego lokalu o powierzchni użytkowej aż 1500 m2. Do dyspozycji klientów oddaliśmy imponujący park maszynowy o powierzchni 800 m2, w którym umieściliśmy blisko 100 różnych urządzeń gotowych do podłączenia i sprawdzenia w praktyce.

- Jeśli chodzi o maszyny do serwisów ogumienia, zakup zestawu wyważarka + montażownica to niemały wydatek, zatem wybór powinien być przemyślany. Jakim kryterium kierują się w Polsce właściciele takich warsztatów – ceną czy niezawodnością?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W Polsce warunki finansowe oraz spadająca cena usług wulkanizacyjnych, spowodowana rosnącą konkurencją, niejako same w sobie wymuszają na kupujących poszukiwanie ofert w jak najkorzystniejszych cenach. Jednak w tym samym czasie rośnie świadomość konsumentów co do jakości maszyn wulkanizacyjnych i konsekwencji związanych z ich awaryjnością. W moim przekonaniu zakupy dokonywane przez polskich, przyszłych lub rozwijających się wulkanizatorów są zawsze wypadkową obydwu tych czynników.
Ważne jest też, w jakim celu klient zakupuje urządzenia. Jeżeli jest to zakup na doposażenie warsztatu, czyli przygotowanie zapasowego stanowiska na czas konserwacji lub serwisu głównych urządzeń albo zakup związany z rozpoczęciem działalności w oparciu o niższe dotacje, wówczas klienci często sięgają po tańsze maszyny. Natomiast właściciele dobrze prosperujących serwisów ogumienia sięgają po sprzęt lepszy, gdyż cenią sobie solidność urządzenia oraz jego niezawodność. W tym przypadku cena nie jest głównym kryterium, aczkolwiek dalej jest brana pod uwagę. Aby sprostać wymaganiom obydwu grup klientów, oferujemy urządzenia zarówno z niższej, jak i wyższej kategorii cenowej.

- Pytam o cenę, ponieważ patrzy na nią każdy przeciętny Polak. Im cena jest niższa, tym szybciej klient zdecyduje się na zakup. Na co jeszcze powinien zwracać uwagę nabywca urządzeń do obsługi kół/ogumienia?
Zgadzam się, niejednokrotnie klienci skuszeni najniższą ceną urządzenia na rynku zapominają zupełnie o tym, że to właśnie bezawaryjność maszyny ma największy wpływ na jej rentowność w przyszłej eksploatacji. Jak możemy ją sprawdzić przed zakupem? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze należy sprawdzić, jak długo firma funkcjonuje na rynku. Jeśli istnieje taka możliwość, popytajmy bezpośrednich użytkowników owych maszyn o opinię na ich temat (pamiętajmy, że oceny w Internecie nie zawsze są wiarygodne), dopytajmy sprzedawcę, gdzie i jak szybko realizowany jest serwis urządzeń oraz jak wygląda dostępność części zamiennych. Wymijające odpowiedzi świadczą o tym, że firmie nie opłaca się naprawa często psujących się maszyn.
W prasie spotykamy się często z artykułami „opiniotwórczych” autorów o bezużyteczności chińskich maszyn. Jest to mocno uogólniona ocena, która nie bierze pod uwagę faktu, że coraz więcej zachodnich producentów przenosi swoje zakłady produkcyjne do Chin w poszukiwaniu oszczędności. Wprowadzane są np. ekonomiczne linie urządzeń, które nie tracąc odczuwalnie na jakości wykonania, zyskują w sposób znaczący na cenie ostatecznej. Aby produkt końcowy, jaki do nas dociera, był zgodny z wytycznymi, należy proces produkcyjny kontrolować i to właśnie robimy. Przynajmniej trzy razy w roku nasi inżynierowie odwiedzają fabryki podwykonawców celem sprawdzenia jakości i technologii produkcji. Dzięki temu wiemy, że te modele maszyn ATS, które produkowane są w Chinach, w niczym nie odbiegają od standardów wymaganych przez klientów.
Na drugim miejscu należy wymienić wydajność pracy (automatyzacja i szybkość wykonywania czynności obsługowych) oraz możliwość rozbudowy maszyn o dodatkowe przystawki i adaptery zwiększające ich możliwości montażowe o nietypowe konstrukcje kół, np. nieprzelotowe, Run Flat czy motocyklowe.

- Wspomniał Pan, że w swojej ofercie macie również urządzenia z tzw. niższej półki cenowej. Czy tego typu modele wyważarek/montażownic również znajdą zastosowanie w nowoczesnym warsztacie?
Zgadza się, w naszej ofercie znajdują się zarówno urządzenia z wyższego, jak i niższego pułapu cenowego, np. do 5 tys. zł. Doświadczenie pokazuje nam, że niska cena maszyny w niczym nie dyskwalifikuje jej jako sprawdzonego narzędzia do obsługi kół w nowoczesnym warsztacie. Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę wymaga klient i jakiej funkcjonalności oczekuje.
Z urządzeń z tej półki cenowej możemy wymienić automatyczną wyważarkę ATS W-220, którą nieraz widujemy w renomowanych serwisach ogumienia oraz montażownicę ATS M-200, docenianą za prostotę konstrukcji i niezawodność. Wystarczy przekroczyć próg 8 tys. zł za urządzenia, aby cieszyć się nowoczesnymi maszynami z 2-letnią gwarancją, jak wyważarka z monitorem LCD Sivik Alpha i montażownica ATS Mega. Jak wspomniałem wcześniej, tańsze modele znakomicie sprawdzają się jako urządzenia zastępcze, a nieraz wybierane są częściej przez nowych pracowników z uwagi na prostotę obsługi.

- Kilka słów o planach firmy na najbliższe miesiące...
Po udziale w marcowych targach motoryzacyjnych w kraju nie zwalniamy tempa i przygotowujemy się do kolejnych imprez wystawienniczych, tym razem w Niemczech. W maju zaprezentujemy się w Essen na targach Reifen, a we wrześniu na Automechanice we Frankfurcie (zachęcamy do odwiedzania naszych stoisk).
Już niedługo dobiegną końca prace nad nowym sklepem internetowym. Będzie to dużo nowocześniejsza i wygodniejsza w nawigowaniu witryna, oferująca błyskawiczne płatności PAYU oraz zakupy ratalne przez Internet. Planujemy również wprowadzić w tym roku do oferty kilka premier produktowych, zarówno wśród maszyn, jak i akcesoriów warsztatowych, o czym z pewnością będziemy na bieżąco informować.

- Rozmawiał: Krzysztof Dulny

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony