nie przegap

Najważniejsze wiadomości

Nowości produktowe

Paliwa i oleje

10 miesięcy temu  17.08.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Nowa generacja oleju silnikowego Mobil 1 RB16B

Nowy olej silnikowy opracowano we współpracy z zespołem badawczo-rozwojowym Hondy oraz Red Bull Racing Honda.

Mobil 1 RB16B powstał specjalnie dla nowej jednostki napędowej Hondy, zapewniając jej maksymalną moc bez uszczerbku dla ochrony silnika i efektywności zużycia paliwa. To efekt wieloletniego programu badawczego, który koncentruje się na podnoszeniu standardów wyznaczonych przez olej silnikowy Mobil 1, obecnie stosowany przez zespół Formuły 1 Red Bull Racing Honda.

Nowy olej dla bolidu RB16B jest odporny na ekstremalne temperatury i ciśnienie, wspierając silnik Hondy w każdych warunkach pracy. Olej ogranicza tworzenie się osadów oraz spełnia zaostrzone wymagania dla nowych silników Hondy dzięki jeszcze lepszej charakterystyce pracy w szerokim zakresie temperatur.

Zespół Red Bull Racing Honda

Wraz z użyciem zoptymalizowanego paliwa, technologia nowego oleju silnikowego Mobil 1 RB16B pozwoliła dokonać postępu w zakresie efektywności paliwowej mierzonej według współczynnika jednostkowego zużycia paliwa BSFC i sprawności cieplnej w testach zewnętrznych silnika (wyniki zostały przedstawione w dokumentacji technicznej SAE*).

ExxonMobil w pracach nad formulacją nowego oleju wykorzystał niestandardowe komponenty smarne w celu uzyskania niespotykanej wcześniej wydajności. Na przykład, aby zwiększyć właściwości ochronne, zastosowano materiały pochodzące z branży kosmetycznej. Doskonała formulacja smarna to wynik starannego dobrania składników, z których każdy odpowiada za zapewnienie konkretnych korzyści w zakresie wydajności.

Skład oleju

W składzie oleju znajdziemy ponad 25% składników pochodzenia biologicznego oraz dodatki chemiczne ograniczające tworzenie się popiołu (formulacja niskopopiopłowa).

- Nasza filozofia rozwoju polegała na maksymalizacji mocy i wydajności nowej generacji silników Hondy. Mając to na uwadze, wspólnie z naszymi kolegami z Hondy i zespołu Red Bull Racing Honda, stworzyliśmy formulację, która wcześniej była nieosiągalna przy zastosowaniu metod konwencjonalnych - podkreśla Tomek Young, ExxonMobil Global Motorsports Technology Manager.

Skład oleju silnikowego Mobil 1 dla bolidu RB16B zawiera unikalne składniki, które wzmacniają ochronny film olejowy na powierzchni części metalowych, pomagając chronić silnik przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą oraz przed zużyciem. Nowy olej pomaga utrzymać silnik w stanie najwyższej sprawności w szerszym zakresie warunków pracy, co może pozytywnie wpłynąć na prędkości i przyspieszenie bolidu RB16B.

Inżynierowie wyścigowi ExxonMobil monitorują parametry oleju silnikowego w trakcie sezonu Formuły 1 w ExxonMobil Tracklab — najnowocześniejszym mobilnym laboratorium, które dostarcza ważne informacje dla procesu ulepszania oleju silnikowego Mobil 1 RB16B i paliwa wyścigowego Esso Synergy Race Fuel. Wiedza zdobyta na najlepszym poligonie doświadczalnym, jakim są tory wyścigowe jest wykorzystywana w wybranych produktach Mobil i udostępniana kierowcom na całym świecie.

Fot. ExxonMobil

GALERIA ZDJĘĆ

Nowa generacja oleju silnikowego Mobil 1 RB16B

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony