Ustawodawca wprowadził dwie formy pracy zdalnej: stała praca zdalna – dla niektórych osób (takie zawody jak: szatniarz, konserwator, monter, ochroniarz, kierowca, urzędnik wydający dowody osobiste nie kwalifikują się do pracy zdalnej z uwagi na ich charakter); okazjonalna praca zdalna (OPZ) – 24 dni w roku dla każdego.
Jeśli chodzi o wniosek, to w kodeksie pracy zostało to nazwane „wnioskiem o uzgodnienia między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej”. Wniosku o pracę zdalną nie trzeba uzasadniać. Pracownik ma ustawowe prawo do jego złożenia. Nie ma też ustawowego wzoru wniosku. Każdy pracodawca albo pracownik może opracować własny. Może on mieć postać nawet jednego zdania.
Co ma określać wniosek o stałą pracę zdalną? W praktyce zakres takiego uzgodnienia powinien obejmować:
- sam fakt wykonywania pracy zdalnej,
- ustalenie, czy będzie to praca zdalna częściowa, czy też całkowita,
- miejsce świadczenia pracy zdalnej.
Wniosek można złożyć e-mailem lub przez kadrowy system informatyczny, jakim dysponuje dana firma. Podpis elektroniczny nie jest wymagany. Pracodawca może odmówić pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Okazjonalna praca zdalna nie działa tak jak urlop na żądanie. W praktyce na pewno pojawią się pytania, czy pracodawca może zawsze odmówić zgody na OPZ bez podawania przyczyny, czy też jedynie wtedy, gdy są to np. prace niebezpieczne albo związane z przekroczeniem dopuszczalnych norm czynników fizycznych określonych dla pomieszczeń mieszkalnych. Czas pokaże.
Ponadto pracodawca może się nie zgodzić na wybrane przez pracownika miejsce wykonywania OPZ. OPZ nie musi być jednak wykonywana w miejscu zamieszkania pracownika. Adres ten trzeba uzgodnić z pracodawcą.
Pracodawca, wyrażając zgodę na okazjonalną pracę zdalną, zgadza się też na miejsce jej wykonywania. Ma do tego prawo z kilku przyczyn, np. ewentualnego wypadku przy pracy, zabezpieczenia miejsca pracy w zakresie wrażliwych informacji o firmie na komputerze pracownika, możliwości kontaktu z pracownikiem (ograniczona np. przy pracy z zagranicy).
Wniosek można złożyć e-mailem lub przez kadrowy system informatyczny, jakim dysponuje dana firma.
mgr Robert Gorczyca
ekspert prawa pracy, prawnikspecjalista ds. BHP inspektor ochrony przeciwpożarowej
Komentarze (1)