Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 6 minut

Nowoczesny serwis opon

Każdy kierowca zawsze przypomina sobie o serwisie opon wraz z pierwszymi opadami śniegu lub wzrostem temperatury wczesną wiosną. To zima, a głównie śnieg w różnych swoich odmianach (puszysty, mokry, chlapa czy zmrożony) powoduje, że myśli wielu użytkowników samochodu skierowane są na opony, poprawę bezpieczeństwa podróżowania, a konkretnie na ich zmianę na wersję bardziej bezpieczną dla naszego pojazdu

Obecne nowoczesne serwisy opon bardzo różnią się od tego, które jeszcze kilka lat wcześniej swoim wyglądem oraz wyposażeniem w wysłużone, często przestarzałe urządzenia budziły wiele obaw co do jakości wykonania usługi.
<13B_I3I6722.jpg>
Wyważarki do wyważania kół oraz urządzenia do montażu i demontażu opon firmy Hofmann W-T, grupy Snap – on Equipment, to już pewien niedościgniony standard wśród producentów tego typu urządzeń, a dla serwisu opon miernik najwyższej jakości wykonania usługi. Geodyna 6900p to najnowocześniejsza wyważarka do kół oferowana na rynku urządzeń. Jako stacjonarne urządzenia do wyważania kół samochodów osobowych, dostawczych i motocyklowych o łącznej masie koła do 70 kg są uniwersalnymi narzędziami pracy. Literka “p” za modelem wyważarki oznacza zastosowanie uchwytu elektromagnetycznego – popularnie nazywanego szybkomocującym. Zdecydowanie przyspiesza mocowanie koła na wrzecionie wyważarki.

Przy pomocy Geodyny 6900p wyważenie koła polega na założeniu koła, a dalsze działania toczą się już automatycznie! Po zamknięciu osłony koła następuje samoczynny pomiar danych koła i przekazanie wszelkich danych. I to jest największy atut tego urządzenia. Zastosowanie najnowszej techniki laserowej powoduje, że wszystko jest w pełni zautomatyzowane – dzieje się po naciśnięciu jednego przycisku.

Geodyna 6900p nie wymaga “ręcznego” wprowadzania danych! Elektromagnetyczny uchwyt mocujący – Power Clamp, specjalny skaner laserowy i płaski, 17-calowy monitor TFT to największe zalety tej maszyny. Po rozpoczęciu pracy, na monitorze Geodyny 6900p pojawiają się wszystkie dane – rodzaj felg oraz propozycje rozłożenia ciężarków. Taki sposób działań znacznie ułatwia i przyspiesza pracę każdego warsztatu. Geodyna 6900p dysponuje również wysuwanym ramieniem wraz z uchwytem zaciskowym na ciężarki, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne i profesjonalne zamocowanie ciężarka po ustawienie koła, w pozycji godziny 12. Także technika VPM (wirtualnego pomiaru płaszczyzn) zapewnia dokładne, odporne na działanie czynników zewnętrznych wyważenie.
Geodyna 6900p to szybkość, precyzja i przede wszystkim profesjonalizm. Stworzona z niemiecką dokładnością pomaga w perfekcyjnej obsłudze klienta, wzbogacając wyposażenie każdego warsztatu.
W urządzeniach zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania związane z systemem pomiaru koła VPM (wirtualny pomiar płaszczyzn korekcyjnych), programy dla 9 różnych profili obręczy, które wywołuje się automatycznie, program HSP – umożliwiający dzielenie i chowanie ciężarka klejonego za ramiona obręczy, automatyczne wprowadzanie danych koła poprzez zastosowanie podwójnej Geodaty (3D), program minimalizacji zakładanego ciężarka oraz program optymalizacji – niwelujący nakładanie się błędów opony oraz felgi. Dokładność wyważania wynosi od 1 grama. Podświetlenie wewnętrznej części felgi w trakcie przyklejania ciężarka oraz hamulec pozycyjny, to tylko podstawowe funkcje wyważarek firmy Hofmann, które ułatwiają wykonywanie codziennej pracy w serwisie opon.

Z pomocą Monty 3550 wraz ze zintegrowaną przystawką Easymont Pro można w bardzo prosty, szybki i fachowy sposób zdemontować i zamontować oponę typu RUN FLAT, opony bezdętkowe o niskim profilu, jak i opony samochodów terenowych.

Monty 3550 ma bardzo dobre wyposażenie standardowe, m.in.:
- Zintegrowaną przystawkę Easymont Pro dla opon o niskim profilu, opon Run Flat itd.
- Dwie prędkości robocze stołu (7 i 14 UpM), sterowane poprzez pedał nożny.
- Łyżkę do odparzania opony możemy ustawić w dwóch pozycjach 60 – 305 mm/ 150 - 675 mm. Maksymalna szerokość felgi do - 17”.
- Głowica z twardego tworzywa z zestawem szybkozmiennym wraz z drugą głowicą ze stopu aluminium.
- Zakres średnicy felgi jest imponujący, od 12” – 28”.
- Kolumna pionowa odchylana do tyłu, a jej sterowanie poprzez pedał nożny do przodu pneumatycznie.
- Szafka pionowa, przy kolumnie, na wszelkiego rodzaju wentyle, zawory i inne drobne materiały.
- Przy szafce znajduje się zegar z manometrem i możliwością ustawienia ciśnienia pompowania.

Model montażownicy Monty 3550 + Easymont Pro występuje również w opcji z inflatorem powietrza i oznaczony jest jako wersja Gp.

Wyposażając montażownię w przystawkę Easymont Pro, dodajemy jej jakby skrzydeł – tworzymy mały “kombajn”, dla którego nie ma trudnych kół czy opon. Opony samochodów terenowych, tak popularnych na naszym rynku, czy opony Run Flat, będące już na podstawowym wyposażeniu niektórych marek samochodów, np. BMW, lub opony o bardzo niskich profilach, nie stanowią już żadnej trudności dla tak wyposażonego serwisu opon.
<3550_o_Rad[1].jpg>
Kompletując w taki sposób urządzenia, brakuje nam jeszcze tylko myjki do mycia kół oraz podnośnika dwukolumnowego lub typowego dla serwisu opon – podnośnika płytowego.

Myjka do kół szwedzkiej firmy Drester AB to już coraz częściej spotykane urządzenie w serwisach oponiarskich. Dzięki myciu poprzez “piaskowanie granulatem tworzywowym” oraz wodą w obiegu zamkniętym, niewymagającego stałego jej doprowadzenia, czyni ją niezastąpioną szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy koła są szczególnie brudne, a pogoda nie sprzyja myciu kół “pod chmurką.”

Krótki i regulowany czas pracy (30, 60, 90, 120 sek.), prosta obsługa, brak zastosowania detergentów szkodliwych dla otoczenia oraz funkcjonalność i niezawodność wykonania powodują, że myjka do kół będzie urządzeniem niezawodnym na długie lata użytkowania. Oferowane są obecnie trzy modele myjek, różniące się wyposażeniem oraz stopniem zautomatyzowania. Najnowszy model myjki oznaczony symbolem W-750 to już prawdziwy automat, który sam pobiera koła ze specjalnego wózka do mycia i oddaje je umyte i świecące.

Uzupełnieniem powyższej gamy urządzeń jest podnośnik. Najczęściej stosowane podnośniki dwukolumnowe firmy Hofmann W-T bez ramy dolnej, model Duolift MTF 3000, nie posiadają ramy dolnej utrudniającej wprowadzenie pojazdu, a talerzyk podporowy jest o wyjątkowo niskim regulowanym położeniu, tj. 98 – 140 mm. Umożliwia on podniesienie samochodów nawet o obniżonym zawieszeniu. Jednocześnie imponująca szerokość w świetle kolumn, tj. 2700 mm, pozwala na przejazd dużych samochodów. W podnośniku zastosowano rozwiązanie synchronizacji mechanicznej położenia, tzw. wózków podnoszących, dlatego też w górnej części podnośnika jest pałąk, którego wysokość możemy regulować w zakresie od 3200 do 4200 mm, w zależności od wysokości hali warsztatowej.
Możemy wybrać model podnośnika Duolift MTF 3000 E z elektroniczną synchronizacją, eliminując tym samym pałąk.

Podnośniki płytowe firmy Herkules – lift, może mniej uniwersalne od podnośnika dwukolumnowego, ze względu na brak dostępu do podwozia samochodu, są mimo to bardzo popularne w serwisach opon ze względu na swoją niezawodność i uniwersalność. Serie podnośników oznaczona symbolem RS 570- 01 i RS 570-02 (mobilny) zdobyły już wielu zwolenników. Zasilane tylko sprężonym powietrzem, o udźwigu 2500 kg, wysokości podnoszenia do 500 mm i łatwą obsługą oraz aż 3-letnią gwarancją producenta, mają swoich stałych zwolenników. Uniwersalne zastosowanie zarówno dla samochodów o małym rozstawie osi, jak i pojazdów dostawczych, minimalne wymagania dotyczące miejsca montażu (często montowane pod “gołym niebem” lub w małych warsztatach na podjazdach) to ich główne atuty.

PROFIT Romuald Lange – bezpośredni importer urządzeń firmy Hofmann
lange@profit.hofmann.pl
www@profit-hofmann.pl
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony