Inne

ponad rok temu  25.11.2015, ~ Administrator - ,   Czas czytania 6 minut

Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Strona 1 z 2

Tematem przewodnim obchodów jubileuszowych BASF w Polsce jest inteligentna energia. W 2015 roku BASF Polska promuje to zagadnienie m.in. podczas konferencji chemicznych i gospodarczych. Poprzez tego typu zaangażowanie firma pragnie pokazać, w jaki sposób lepiej użytkować i jednocześnie oszczędzać energię – nie tylko w przemyśle, ale również w życiu codziennym.

Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie z dnia na dzień. Szacuje się, że do 2050 roku ludzkość będzie zużywała od dwóch do trzech razy więcej energii niż obecnie. BASF dostrzega więc potrzebę wprowadzania rozwiązań, które wspierają optymalizację procesów produkcyjnych
i ochronę zasobów naturalnych. Swoje działania w tym zakresie koncentruje na innowacjach, nad którymi każdego dnia pracuje blisko 10 tysięcy badaczy BASF na całym świecie. Tylko w ubiegłym roku na badania i rozwój koncern przeznaczył prawie 2 miliardy euro.

Podczas jubileuszu dziennikarze, partnerzy oraz pracownicy firmy mogli zwiedzić wystawę innowacji BASF. W trzech kontenerach, które w roku jubileuszowym podróżują pomiędzy różnymi lokalizacjami firmy na świecie, zaprezentowane zostały nowatorskie rozwiązania technologiczne m.in. dla branży motoryzacyjnej i budowlanej. Odwiedzający mogli zaobserwować i przekonać się, czym jest Inteligentna Energia i co oznacza ona dla BASF. Przykładem rozwiązań, które wdraża w tym zakresie firma, jest chociażby wykorzystywane w produkcji płyt izolacyjnych tworzywo Neopor, które w porównaniu z tradycyjnymi, białymi styropianami gwarantują nawet o 20% większą wydajność, a tym samym pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków. Innym przykładem mogą być ultralekkie komponenty wytwarzane z tworzywa sztucznego BASF Ultramid, które zastępują metalowe części samochodu, zmniejszając jego ciężar, a co za tym idzie – minimalizując zużycie energii. Ta technologia znalazła zastosowanie m.in. w produkcji pierwszej na świecie tylnej belki poprzecznej z tworzywa sztucznego w samochodzie.

 

Milion katalizatorów w Środzie Śląskiej

Na lokalizację jubileuszu nieprzypadkowo wybrany został Wrocław. W położonej niedaleko Środzie Śląskiej funkcjonuje największy zakład produkcji katalizatorów BASF w Europie, a zarazem największa inwestycja koncernu w Polsce. Uruchomiona w 2014 r. fabryka zatrudnia już blisko 400 osób, wytwarzając katalizatory w oparciu o najnowocześniejsze technologie. W 2015 roku liczba wyprodukowanych tam katalizatorów przekroczyła pierwszy milion.

- W BASF skupiamy się przede wszystkim na poszukiwaniu inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań, które sprostają współczesnym i przyszłym wyzwaniom – powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska. - Doskonałym przykładem jest produkcja katalizatorów samochodowych. Zainwestowaliśmy 150 mln euro w rozwój najnowocześniejszych technologii w Polsce, ponieważ dostrzegamy ogromny potencjał tutejszego rynku.

 

Finał projektu zamkniętej pętli

Przykładem innowacji produktowych wdrażanych przez BASF jest także ecovio – pierwsze biodegradowalne tworzywo sztuczne, które spełnia międzynarodowe kryteria dopuszczenia do procesu kompostowania (jest wytwarzane na bazie surowców odnawialnych). Proces produkcji ecovio oparty został na innowacyjnej technologii stosowanej z wykorzystaniem polimeru nadającego się do kompostowania (ecoflex) oraz kwasu polimlekowego (PLA), pozyskiwanego z kukurydzy. Nowatorskie zastosowanie ecovio firma zaprezentowała w ramach projektu „zamkniętej pętli”, którego finał miał miejsce w ramach jubileuszu 150-lecia BASF w Humanitarium, a poprzez który firma pokazała, jak – dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań – stworzyć można zamknięty system obiegu odpadów.

Podczas pierwszego, zorganizowanego w warszawskim Centrum Nauki Kopernik eventu jubileuszowego firmy, dania serwowano na talerzach wykonanych właśnie z ecovio. Z wykorzystanych naczyń powstał kompost, w którym posadzono krokusy. W ten sposób system obiegu odpadów zatoczył koło – od tworzywa sztucznego wykonanego na bazie roślin, do kompostu, w którym wyrosły nowe rośliny. Wszyscy goście mieli możliwość zostać częścią projektu „zamkniętej pętli”, otrzymując doniczki z cebulkami krokusów.

 

Ambasadorowie chemiatomy i laboratoria dla najmłodszych

W ramach tegorocznych obchodów 150-lecia, w celu wspólnego poszukiwania rozwiązań niektórych z najtrudniejszych wyzwań współczesności, BASF uruchomił platformę Creator Space (https://creator-space.basf.com/). Skupia się ona na trzech obszarach: życie w miastach, inteligenta energia oraz żywność. W ramach platformy pracownicy firmy, studenci, przedstawiciele środowisk akademickich, eksperci oraz wszyscy zainteresowani chemią mogą dzielić się swoimi pomysłami na innowacyjne rozwiązania.

Dla młodych adeptów chemii BASF Polska rozwija profil edukacyjny na Facebooku (https://www.facebook.com/chemiatomy), skierowany do młodych ludzi, którzy interesują się chemią i naukami ścisłymi. Na „chemiatomy” mogą oni znaleźć ciekawostki i najnowsze wiadomości ze świata chemii, jak również sprawdzić swoją wiedzę w rozgrywanych konkursach chemicznych.

GALERIA ZDJĘĆ

Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu
Obchody 150-lecia BASF we Wrocławiu

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony