Obowiązkowe kasy fiskalne online mają pomóc w ograniczeniu szarej strefy
Od maja ustawowo, a począwszy od stycznia 2020 roku obowiązkowo – do polskich przedsiębiorstw wkraczają kasy fiskalne online. Przepisy w pierwszej kolejności obejmą mechaników samochodowych i stacje benzynowe. Eksperci ProfiAuto zwracają uwagę na praktyczne konsekwencje zmiany dla rynku warsztatowego.
Obowiązkowe kasy fiskalne online mają pomóc w ograniczeniu szarej strefy. Wszystkie wykonywane transakcje będą automatycznie rejestrowane za pośrednictwem sieci, a informacja o nich trafi drogą internetową do Krajowej Administracji Skarbowej. Od stycznia 2020 roku takie urządzenia będą musiały posiadać – jako pierwsza grupa przedsiębiorstw – warsztaty samochodowe i stacje benzynowe.
Zmiany zostały wymierzone w nieuczciwych przedsiębiorców, którzy z kas nie korzystają i w związku z tym nie odprowadzają podatków. Dla wszystkich właścicieli warsztatów oznacza to konieczność wymiany dotychczasowych urządzeń fiskalnych. Mogą oni liczyć na ulgę w formie odliczenia podatku na zakup kasy w wysokości 90% ceny zakupu, jednak nie więcej niż 700 zł. Już wiadomo, że to zbyt mało, bo urządzenia będą przynajmniej o kilkaset złotych droższe.
– Przepisy obejmą osoby, które mają zarejestrowaną działalność – tłumaczy wymóg Ministerstwa Finansów Mariusz Maksym, koordynator sieci ProfiAuto Serwis. – Pominięte zostaną te wykonujące usługi „na czarno”. Koszty zmiany poniosą więc wyłącznie legalnie funkcjonujące serwisy. Mamy już prawie połowę roku, a wciąż niewiele wiadomo o szczegółach technicznych: oprogramowaniu czy chociażby testach kas. Dodatkowo zmiana ta dotyczy nie tylko kas, ale również drukarek fiskalnych, które nie wystawiają paragonu, lecz pobierają dane z zewnętrznej bazy danych. Sieci serwisowe oczywiście poradzą sobie z tymi kwestiami i wesprą swoich partnerów, ale dla małych, niezrzeszonych warsztatów zmiany będą sporym wyzwaniem.
– Wszystkie przedsiębiorstwa od dawna muszą posługiwać się komunikacją internetową, np. z ZUS. Do tej pory w praktyce nie zajmował się tym warsztat, ale jego biuro księgowe. Internet w warsztacie to jednak coraz częściej konieczność. Sami zachęcamy członków naszej sieci do korzystania z ułatwień wynikających z nowoczesnego oprogramowania warsztatowego. Jestem sobie jednak w stanie wyobrazić, że dla mniejszych zakładów ten obowiązek może być sporym obciążeniem – dodaje Mariusz Maksym.
Od lipca 2020 obowiązek posiadania kas fiskalnych online obejmie również branżę gastronomiczną i hotelową oraz sprzedawców paliw stałych, a od stycznia 2021 roku m.in. fryzjerów, kosmetyczki, lekarzy i prawników. Nie wiadomo, dlaczego branża motoryzacyjna jako pierwsza znalazła się w polu zainteresowaniu fiskusa. Ten sektor w pierwszej kolejności objął również tzw. split payment, czyli płatność podatku VAT na oddzielne konto.
Komentarze (2)