Następny aspekt to kontrole wykonywane przez odpowiednie organy państwowe przeznaczone do tego, które za niedostosowanie zakładu naprawczego do norm wymaganych obowiązującym prawem mogą nakładać mandaty karne, włącznie z nakazem zamknięcia zakładu. Kolejny argument, chyba najważniejszy – działając proekologicznie, wpływamy na środowisko, w którym żyjemy, dotyczy to zarówno nas, jak i następnych pokoleń. Zaczynając od podstawowych prac szlifierskich, możemy używać bardziej wydajnych materiałów. Zmniejszy nam to ilość odpadów i koszty, a praca będzie wydajniejsza. Stosując w czasie szlifowania technologię „na sucho”, zapobiegamy dostaniu się wody ze szlamem szlifierskim do kanalizacji.
Używając do oklejania folii lakierniczej, zużywamy mniej taśmy, objętość odpadu zmniejsza się w porównaniu z papierem. Folia po lakierowaniu może być utylizowana. Należy wiedzieć, że papier do oklejania polakierowany jest odpadem niebezpiecznym i musi być poddany odpowiedniej procedurze utylizacji i niedopuszczalne jest, aby był spalany, np. w warsztatowej kotłowni. Stosując do lakierowania technologię wodną, nie emitujemy do atmosfery szkodliwych substancji. Opakowania po lakierach wodorozcieńczalnych wykonane są przeważnie z tworzyw sztucznych i po ich opróżnieniu oraz umyciu wodą łatwiej się ich pozbyć niż puszek metalowych, które zabrudzone lakierem nie mogą być wyrzucone na złom. Woda używana do mycia pistoletów lakierniczych jest tańsza niż nitro, a po procesie oczyszczenia może być wylana do kanalizacji. Z brudnym rozcieńczalnikiem nitro też możemy sobie poradzić, stosując destylarkę. W ten sposób zmniejszamy ilość odpadu. Na tych kilku drobnych przykładach można zobaczyć, jak wiele możemy zrobić dla środowiska i dla nas samych.
Marek Lemiszewski
Technik Multichem
Warsztaty lakiernicze nie zaliczają się do miejsc najbardziej ekologicznych. W trakcie pracy w lakierni pojawia się wiele różnych odpadów, które powstają podczas wykonywania prac naprawczych. Są to materiały zanieczyszczające środowisko i należy z dużą starannością zadbać, aby były poddane utylizacji przez wyspecjalizowane firmy. W naszym interesie jest również zmiana technologii naprawczych na nowocześniejsze i ekologiczne.
Komentarze (0)