Continental planuje poszerzyć projekt badawczy ,,Taraxagum – opony z kauczuku z mniszka lekarskiego” o placówkę naukową, której celem będzie rozwój przemysłowej uprawy roślin i przetwarzanie pozyskanego z nich surowca na potrzeby produkcji ogumienia.
Taraxagum Lab Anklam ma powstać w północno-wschodniej części Niemiec, w miejscowości Anklam. W pierwszej fazie projektu Continental zamierza zainwestować w obiekt około 35 mln euro. Celem długofalowym jest znalezienie ekologicznego i ekonomicznego rozwiązania, które pozwoli zaspokoić rosnący popyt na kauczuk naturalny. Materiał na gumę pozyskiwany będzie z nowej odmiany mniszka kok-sagiz, zwanego także gumodajnym. Roślina wykształcona została w procesie krzyżowania w celu optymalizacji składu surowcowego oraz właściwości kwiatów. Gatunek ten charakteryzuje się wyższymi od odmiany tradycyjnej proporcjami kauczuku oraz biomasy. Osiąga wysokość do 30 cm i może być uprawiany na dotychczasowych nieużytkach w regionach o klimacie umiarkowanym w całej Europie.
Dotychczasowe rezultaty badań nad materiałem Taraxagum są bardzo obiecujące. Pierwsze opony wyprodukowane przy użyciu mniszka lekarskiego przeszły już próby zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Kauczuk pozyskany z rośliny znakomicie wytrzymuje porównanie ze swoim odpowiednikiem – pod względem chemicznym jest identyczny z surowcem z drzewa kauczukowca Hevea brasiliensis.
Komentarze (0)