Układ hamulcowy

Artykuł sponsorowany

wczoraj  07.05.2025, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Pamiętaj o sezonowym przeglądzie hamulców: wybierz produkty TRW i skorzystaj z wyjątkowej promocji

Regularny, sezonowy przegląd hamulców to nie tylko dbanie o stan techniczny pojazdu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Strona 1 z 2

Przy wyborze części zamiennych do układu hamulcowego nie ma miejsca na kompromisy, ponieważ to ten układ głównie odpowiada za bezpieczeństwo na drodze. By mieć pewność, że układ hamulcowy w Twoim aucie będzie zadbany i sprawny, przeprowadzaj jego regularne kontrole i skorzystaj z komponentów marki TRW należącej do firmy ZF Aftermarket – czołowego producenta na światowym rynku części zamiennych.

Dlaczego każdy sezon jest odpowiedni, by zadbać o hamulce?

Wiosna i lato to czas intensywniejszych podróży, w tym również długich wyjazdów wakacyjnych. Jest to także idealny moment na przeprowadzenie przeglądu układu hamulcowego, który podczas jesieni i zimy narażony jest na wilgoć, sól drogową, niskie temperatury, błoto i zanieczyszczenia. Również rdza na tarczach, zapieczone tłoczki czy nierównomiernie zużyte klocki hamulcowe to częste problemy występujące niezależnie od pory roku, a które mogą pozostać niezauważone bez dokładnego przeglądu. 

Przegląd przed wakacjami? To obowiązek, nie opcja

Wakacyjne wyjazdy to często setki, a nawet tysiące kilometrów do przejechania. Samochód obciążony po brzegi, autostrady, serpentyny w górach, nagłe hamowanie w korku — to sytuacje, które wystawiają hamulce na próbę. Lato to również czas wysokich temperatur i większego obciążenia samochodu — często poza bagażami, zabieramy też pasażerów, przyczepki, rowery. Im większy ciężar, tym większe wymagania wobec hamulców. Przegrzane tarcze, wydłużona droga hamowania, a w skrajnych przypadkach nawet całkowita utrata skuteczności hamowania to sytuacje, których można uniknąć, wykonując proste sezonowe przeglądy. Nie warto więc ryzykować - przegląd hamulców przed wakacjami to inwestycja w bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów.

By mieć pewność, że układ hamulcowy w Twoim aucie będzie zadbany i sprawny, skorzystaj z komponentów marki TRW.

Akcja specjalna TRW 

Wspomniane czynniki mogą wpływać na skuteczność hamowania, dlatego podczas sezonowej kontroli układu hamulcowego należy zwrócić uwagę, czy jego elementy nie wymagają wymiany lub czyszczenia.
Z myślą o tych potrzebach w codziennej pracy warsztatów, ZF Aftermarket już 5 maja 2025 r. startuje ze specjalną akcją promocyjną, obejmującą klocki i tarcze hamulcowe marki TRW do pojazdów osobowych. 

W ramach promocji warsztaty, sklepy i klienci indywidualni mogą otrzymać preparat do czyszczenia hamulców TRW Brake Cleaner za 1 grosz przy każdorazowym zakupie klocków i/lub tarczy hamulcowych za min 350 zł netto. 

Z kolei przy zakupie klocków i/lub tarczy hamulcowych TRW w kwocie 3000 pln netto, klienci mogą odebrać kurtkę z limitowanej kolekcji TRW. Promocja TRW trwa do 31 maja 2025 r. lub do wyczerpania zapasów i jest dostępna u autoryzowanych dystrybutorów produktów marek ZF Aftermarket. 

BONUS: Na pierwszych 1000. uczestników promocji czeka kupon na zakupy w sklepach Żabka. Wystarczy kliknąć w link i zarejestrować się na stronie akcji promocyjnej. 

W ramach promocji klienci mogą otrzymać preparat do czyszczenia hamulców TRW Brake Cleaner.

Co przede wszystkim powinien obejmować przegląd hamulców?

Sprawdzenie układu hamulcowego powinno polegać na dokładnym przeglądzie wszystkich współpracujących części.

  • Kontrola grubości oraz stanu klocków i tarcz hamulcowych: Minimalna grubość tarczy określana jest przez producenta i zazwyczaj znajduje się na jej bocznej krawędzi. Jeśli tarcza ma grubość poniżej minimalnej wartości lub widać na niej ślady uszkodzeń, jest to wskazanie do wymiany. Przy sprawdzaniu stanu klocków hamulcowych również należy zwrócić uwagę na uszkodzenia lub spękania materiału ciernego oraz korozję płytki tylnej. Mechanik powinien także dokładnie zmierzyć grubość materiału ciernego. 

  • Sprawdzenie stanu przewodów hamulcowych (elastycznych i sztywnych) wraz z połączeniami: Przewody powinny być skontrolowane pod kątem nieszczelności i wycieków oraz ewentualnych uszkodzeń. To one bowiem odpowiadają za prawidłowy przepływ płynu od pompy do tłoczków. Żywotność przewodów elastycznych uwarunkowana jest w dużej mierze eksploatacją oraz obciążeniom, jakim są poddawane, jednak zaleca się ich wymianę nie rzadziej niż co 5 lat.

  • Ocena szczelności układu i stanu płynu hamulcowego: Słabnąca skuteczność hamulców w miarę ich rozgrzewania to symptom, który może świadczyć o zużyciu płynu – z czasem higroskopijna mieszanka zaczyna nabierać wody, co może spowodować słabnięcie siły hamowania. Jeśli w trakcie kontroli płynu hamulcowego okaże się, że ilość wody przekracza 3% lub temperatura wrzenia jest niższa niż minimalna temperatura wrzenia określona dla danego typu płynu hamulcowego, jest to znak, że należy go niezwłocznie wymienić.

  • Inspekcja tłoczków i zacisków hamulcowych: Po zdjęciu koła mechanik powinien zwrócić uwagę na ewentualną korozję lub uszkodzenia. Ocenie powinny zostać poddane także uszczelki tłoczków, prowadnice oraz osłony przeciwpyłowe.

  • Test działania hamulca ręcznego: Mechanik powinien sprawdzić skuteczność na postoju oraz skontrolować stan linek, zużycie szczęk, działanie mechanizmu przy kole oraz napięcie i symetryczność linek. 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony