W zakładzie produkcyjnym elektroniki mocy w Kláštercu w Czechach po niespełna półtorarocznym okresie modernizacji ZF otwiera pierwszą fabrykę o zerowej emisji. Zakład, który jest częścią dywizji ZF Electrified Powertrain Technology, przyczynia się do realizacji planów firmy związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej we wszystkich obszarach łańcucha wartości do 2040 roku.
Fabryka będzie wykorzystywana jako wzór dla zakładów produkcyjnych ZF na całym świecie. Firma stopniowo przechodzi na energię wytwarzaną w sposób zrównoważony we wszystkich swoich lokalizacjach, zwiększając efektywność energetyczną procesów, elektryfikując znaczną część produktów i wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu.
Jednym z najważniejszych wyzwań jest przekształcenie istniejących zakładów produkcyjnych ZF na całym świecie tak, aby jak najszybciej mogły być zasilane energią neutralną dla klimatu.
– Zrównoważona transformacja w zakładzie w Kláštercu jest przełomowa dla całej naszej sieci produkcyjnej i pomaga znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – mówi Stephan von Schuckmann, członek zarządu ZF.
Aby zbudować silne, zrównoważone podstawy, ważne jest umożliwienie zakładom generowania energii elektrycznej. W Kláštercu zostało to osiągnięte poprzez zainstalowanie na terenie obiektu 3400 modułów słonecznych, co zaspokaja około 20% rocznego zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.
Pozostała energia elektryczna kupowana jest ze źródeł odnawialnych, głównie energii wiatrowej i wodnej. – Klášterec jest dla nas punktem odniesienia – podkreśla Dhanashree Kad, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w ZF Electrified Powertrain Technology Division. Już w 2025 r., 5 lat wcześniej niż początkowo planowano, wszystkie lokalizacje ZF będą zasilane wyłącznie zieloną energią elektryczną, która będzie wytwarzana we własnym zakresie lub pozyskiwana w ramach umów z dostawcami energii odnawialnej. Dodatkowo zależny od paliw kopalnych system ogrzewania gazowego w czeskim zakładzie został zastąpiony pompami ciepła, zmniejszając całkowite roczne koszty ogrzewania zakładu o 50%. W chłodniejszych miesiącach zakład wykorzystuje naturalny chłód powietrza zewnętrznego (free cooling) do chłodzenia technologii w obiekcie. Różnorodne środki poprawy izolacji termicznej i odzyskiwania ciepła uzupełniają tę koncepcję lokalnego systemu kontroli klimatu.
Nowo przebudowany zakład ZF w Kláštercu zatrudnia prawie 700 pracowników, a produkuje komponenty elektroniczne do silników elektrycznych wytwarzanych przez zakłady ZF w Niemczech i Serbii. Wśród klientów znajdują się międzynarodowi producenci samochodów.
Komentarze (0)