Autoelektryka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Pirometr ST-8859
Wygodny pomiar temperatury

Bezkontaktowy pomiar temperatury za pomocą pirometru zyskuje coraz to nowych zwolenników, a o jego zaletach i możliwościach zastosowań w samochodowych zakładach serwisowych nie trzeba już nikogo przekonywać.

Firma Standard Instruments, znana już na polskim rynku, specjalizuje się w produkcji przenośnych przyrządów pomiarowych, a szczególnie pirometrów. Wprowadziła niedawno do oferty nowy pirometr ST-8859 o szerszym zakresie temperatur, rozdzielczości optycznej i dokładności pomiaru w porównaniu z produkowanymi dotąd przez nią przyrządami tego typu. Dystrybucję przyrządu w Polsce prowadzi firma Labimed Electronics. Pirometr ST-8859 (fot. 1) wyróżnia się elegancką i ergonomiczną czarną obudową, kształtem przypominającą pistolet i wzmocnioną wkładkami gumowymi, utrudniającymi wysunięcie się przyrządu z ręki. Pomiar włącza się naciskając przycisk podobnie jak spust w pistolecie, przy czym miejsce pomiaru wskazuje znacznik laserowy. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo szeroki zakres pomiaru temperatury wynoszący od -50 aż do +1600°C, wysoka rozdzielczość optyczna 50:1 oraz regulowana płynnie emisyjność w zakresie od 0,1 do 1. Dodatkowym udogodnieniem, które docenią z pewnością użytkownicy pirometru, jest trójnożny rozkładany statyw dostarczany wraz z wyposażeniem standardowym pirometru. Statyw wkręca się w gwintowany otwór znajdujący się w dolnej części rękojeści przyrządu. Warto zaznaczyć, że choć funkcję współpracy ze statywem mają też i inne pirometry tej firmy, to jak na razie tylko ST-8859 jest dostarczany wraz z nim.

Wyświetlacz i rozdzielczość wskazania
Pirometr ST-8859 wskazuje wynik pomiaru temperatury na dużym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Białe podświetlenie wyświetlacza ułatwia wykonywanie pomiarów przy niewystarczającym oświetleniu zewnętrznym. Podświetlenie wyłącza się samoczynnie po pewnym czasie, oszczędzając baterię. Wyświetlacz ma trzy pola cyfrowe, a maksymalne wskazanie pola odczytu temperatury wynosi 2999. Pozostałe pola służą do wyświetlania wyniku operacji matematycznych prowadzonych na wynikach pomiarów i ustawionej emisyjności. Przyrząd wyświetla temperaturę domyślnie w stopniach Celsjusza (°C). W razie potrzeby można zmienić jednostkę wskazywania na stopnie Fahrenheita (°F). Rozdzielczość wskazania wynosi 0,1°C, przy czym należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wielu innych pirometrów, w ST-8859 rozdzielczość ta jest zachowana w całym zakresie pomiarowym (tj. aż do 1600°C).

Fot. 1. Pirometr profesjonalny ST-8859.

Marker laserowy
Znacznik ten ułatwia lokalizację miejsca pomiaru, zaznaczając je czerwonym światłem laserowym. Włącza się on automatycznie po naciśnięciu „spustu” wyzwalającego pomiar. Przyrząd jest wyposażony w funkcję blokady wyzwalania (trigger lock). Na wyświetlenie wyniku pomiaru czeka się bardzo krótko, gdyż czas odpowiedzi pirometru jest nie dłuższy niż 1 s.

Dokładność pomiaru i rozdzielczość optyczna
Dokładność pomiaru temperatury pirometru ST-8859 wynosi ±1,5% wartości wskazywanej lub ±2°C. Bardzo ważnym parametrem jest rozdzielczość optyczna będąca stosunkiem odległości między obiektywem układu optycznego pirometru a miejscem pomiaru do średnicy tego miejsca. Im rozdzielczość ta jest większa (średnica przy danej odległości mniejsza), to rozdzielczość wykrywania z danej odległości miejsc różniących się temperaturą, tj. miejsc o temperaturze obniżonej lub podwyższonej, jest wtedy większa. Im rozdzielczość optyczna większa, tym też pomiar z dużych odległości jest dokładniejszy. Rozdzielczość optyczna pirometru ST-8859 wynosi 50:1 i jest jak dotąd największa wśród wszystkich pirometrów oferowanych przez firmę Standard Instruments. Oznacza to, że np. w odległości 1200 mm od obiektywu pirometru średnica miejsca pomiaru wynosi 24 mm i maleje wraz ze zmniejszaniem się tej odległości, wynosząc kolejno przy: 600 mm – 12 mm, 300 mm – 30 mm itd.

Fot. 2. Pirometr ST-8859 z wyposażeniem.

Emisyjność
Innym istotnym parametrem pirometru jest funkcja wyboru emisyjności e. Emisyjność charakteryzuje właściwości ciała pod względem zdolności do promieniowania cieplnego (układ optyczny pirometru skupia wiązkę wypromieniowywaną przez badany obiekt, mającą kształt stożka) i przyjmuje wartości z zakresu od 0 do 1. Parametr ten zależy przede wszystkim od rodzaju materiału i stanu jego powierzchni, a najlepsze właściwości po tym względem ma ciało doskonale czarne, którego współczynnik emisji wynosi 1.
Pirometr ST-8859 ma współczynnik emisji regulowany płynnie w zakresie od 0,10 do 1,0. Ciągła regulacja emisyjności ułatwia wykonywanie pomiarów wymagających możliwie największej precyzji. Należy też zaznaczyć, że w pirometrach niższej klasy jest on ustawiony na stałe (np. na 0,95) lub wybierany skokowo (np. z trzech wartości).

Dane techniczne pirometru ST-8859.

Inne funkcje pirometru ST-8859
Z funkcji tych o charakterze użytkowym, a usprawniających wykonywanie pomiarów warto wymienić: wyświetlanie wartości maksymalnej, minimalnej, średniej i różnicy z serii wyników pomiarów; sygnalizację na wyświetlaczu przekroczenia ustawionej wcześniej górnej i dolnej wartości granicznej (funkcja komparatora); automatyczne zamrażanie wskazania na wyświetlaczu (Auto Data Hold), włączane w momencie zwolnienia spustu i niewymagające naciśnięcia w tym celu oddzielnego przycisku; automatyczne wyłączenie zasilania (oszczędzające baterię); sygnalizację przekroczenia podzakresu pomiarowego przyrządu oraz ostrzeżenie o zużytej baterii zalecające użytkownikowi niezwłoczną wymianę jej na nową. Do zasilania pirometru służy jedna typowa bateria 6F22 (9 V).
W komplecie fabrycznym jest neseser z twardego tworzywa, statyw, bateria i instrukcja obsługi (rys. 2). Pirometr ST-8859 ma wymiary: 230 x 100 x 56 mm i masę 290 g. Przyrząd legitymuje się znakiem CE, co pozwala na jego dystrybucję na terenie Unii Europejskiej. Warto zasygnalizować, że wkrótce na rynku pojawi się jeszcze jeden profesjonalny pirometr tego samego producenta. Pirometr ST-8855 będzie mierzyć temperaturę w zakresie od -50 do 1050°C, przy rozdzielczości optycznej 30:1 i będzie wyposażony radiowy interfejs USB pozwalający na szybkie przenoszenie danych do i z komputera. Przyrząd ten będzie wyposażony w funkcję automatycznego wychwytywania emisyjności charakteryzującej miejsce pomiaru i dodatkowy kanał pomiarowy używający do pomiaru konwencjonalnej sondy temperaturowej – termopary typu K.

Leszek Halicki
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony