Części i regeneracja

ponad rok temu  15.12.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Po pierwsze widoczność

Przełom jesieni i zimy to ostatni moment na przygotowanie samochodu do trudnych warunków pogodowych. Poza oczywistymi czynnościami, takimi jak wymiana opon na zimowe czy kontrola akumulatora, szczególną uwagę należy zwrócić również na stan oświetlenia.

Należy pamiętać, że dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych elementów bezpieczeństwa na drodze. Oczywiście z włączonymi światłami należy jeździć przez cały rok, ale o ile wiosną i latem przez większości czasu mają one uczynić samochód widocznym dla innych, tak przy krótszych dniach to od nich zależy, jak drogę i jej otoczenie widzi kierowca. Zmatowiony klosz czy parowanie reflektora spowodowane pękniętą obudową to czynniki, które znacznie ograniczają komfort widoczności, a co za tym idzie – ujemnie wpływają na nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Klejenie, uszczelnianie czy polerowanie reflektorów i lamp samochodowych to półśrodki, które tylko pozornie usprawniają stan naszego oświetlenia. Należy pamiętać, że stan techniczny naszego auta czyni nas odpowiedzialnymi nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego w przypadku uszkodzeń elementów oświetleniowych nie powinniśmy decydować się na ich naprawę.
Reflektory dostępne na rynku możemy podzielić na dwie grupy: części oryginalne (OE, Q) oraz części alternatywne (PJ). Oryginalne reflektory natomiast możemy podzielić na kolejne dwie grupy: te z logo koncernu samochodowego, czyli zastosowane na pierwszy montaż i dostępne w ASO, oraz te same reflektory, ale z logiem producenta, który wyprodukował daną część, czyli np. Valeo, Magneti Marelli czy Hella, które są do nabycia u niezależnych dystrybutorów.
Drugą grupę stanową części alternatywne, popularnie nazywane zamiennikami. Są to reflektory, które są jakości porównywalnej do oryginału. Jakość w tym przypadku jest bardzo istotna, gdyż jest wiele produktów na rynku, które, mówiąc wprost, nie nadają się do użytku i stanowią atrapy, a nie pełnowartościową część pojazdu. Bardzo ważne jest też, aby były homologowane na rynek europejski, w przeciwnym razie właściciel pojazdu może zostać pozbawiony dowodu rejestracyjnego. W szczególności można tu zarekomendować produkty dwóch tajwańskich producentów, czyli TYC i DEPO. Co ważne, produkty tych dostawców, których dystrybucją zajmuje się Inter Cars SA, mają niezbędne certyfikaty i homologacje dopuszczające użytkowanie na terenie Unii Europejskiej (E-Mark).
Niestety, na rynku części alternatywnych występuje również trzecia grupa produktów, które – jak już pisaliśmy – stanowią raczej atrapy niż pełnowartościową część pojazdu. Z reguły są to artykuły „no-name”, łudząco podobne do oryginalnych, ale o bardzo niskiej jakości wykonania, co przekłada się na nieprawidłowe parametry świecenia.
Pamiętajmy, aby przed podjęciem próby naprawy uszkodzonego oświetlenia rozważyć zakup nowej części. Jeżeli ogranicza nas budżet, z czystym sumieniem możemy sięgnąć do oferty oświetlenia alternatywnego o jakości porównywalnej do oryginału. Pełną gamę wysokiej jakości produktów oświetleniowych można znaleźć w ofercie Inter Cars SA.

Dominik Kochański, manager projektu części wizualne, Inter Cars SA


B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony