WYWIADY

ponad rok temu  17.10.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 7 minut

Podróbki to przede wszystkim problem i ryzyko dla konsumenta - wywiad
Strona 1 z 2

Zły rozsył światła (światło oświetla nieodpowiednie punkty na drodze i jest nierównomierne oraz może oślepiać innych kierowców), uszkodzenia układu elektrycznego i przetwornic, matowienie odbłyśnika, rozszczelnienie i parowanie reflektora czy nawet zniszczenie reflektora na skutek eksplozji gazu znajdującego się w bańce - to potencjalne skutki używania podróbek w oświetleniu. O tym problemie, a także o produktowych nowościach i przyszłości technologii ksenonowej w motoryzacji rozmawiamy z Magdaleną Bogusz, managerem ds. marketingu działu Specialty Lighting w firmie OSRAM.

Czy w Polsce mamy problem z podrabianymi produktami?

Niestety tak. Na rynku można znaleźć źródła światła, które tylko udają produkty uznanych firm. Obserwujemy rozszerzającą się skalę tego zjawiska, szczególnie w sferze zakupów przez internet. Niestety, wiele produktów jest bardzo niskiej jakości, wiele z nich po prostu nie nadaje się do użycia. Możemy się też zetknąć z produktami pochodzącymi z nielegalnych źródeł, np. z kradzieży. Najczęściej podrabiane są palniki ksenonowe, choć można spotkać również inne źródła światła, które tylko udają produkty uznanych producentów.

To zapewne temat rzeka, ale proszę o krótką poradę – jak odróżnić oryginał od podróbki?

Po pierwsze naszą czujność powinna wzbudzić wyjątkowo atrakcyjna, nierynkowa cena. Po drugie warto zwrócić uwagę na opakowanie. Białe kartoniki bez żadnych oznaczeń czy w ogóle brak opakowania powinny wzbudzić podejrzenia. „Sprytni” oszuści próbują przekonać nieświadomych konsumentów, że ich asortyment jest w pełni legalny, publikując informacje o opakowaniach zastępczych i zakupach w zagranicznej sieci dystrybucji. Przypominamy, iż takie zapewnienie jest nieprawdziwe, bo na całym świecie sprzedajemy nasze produkty w opakowaniach.

Dla większości z nas takie parametry jak geometria żarnika, natężenie światła, czy odpowiednie filtry to wiedza specjalistyczna i nie jesteśmy w stanie gołym okiem dostrzec, czy wszystko jest w porządku. Dlatego, jeśli mamy wątpliwości, możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanego serwisu internetowego www.czyoryginal.pl, gdzie na podstawie zdjęć wykonanych np. smartfonem można sprawdzić, z jakim produktem mamy do czynienia. Oprócz tego, palniki ksenonowe OSRAM wyprodukowane po 1 października 2015 r. mają dodatkowe zabezpieczenia. Na każdym opakowaniu znajduje się kod, a na lampie dane, które razem tworzą unikatowy zestaw informacji, co pozwoli każdemu klientowi zweryfikować oryginalność produktu. Na stronie www.osram.com/trust można uzyskać informację zwrotną od razu po wprowadzeniu wymaganych informacji.

Firma OSRAM jest zaangażowana w walkę z podróbkami. Monitorujecie rynek, współpracujecie z policją i celnikami. Dlaczego tak dużą wagę przykładacie do tego problemu?

Przede wszystkim dlatego, że jest to po prostu niezgodne z prawem. Produkty podrobione lub z podejrzeniem pochodzenia z nielegalnego obrotu są konfiskowane, a wszystkie ogniwa procesu sprzedaży podlegają kontroli. Niestety najwięcej tracą nie producenci, lecz użytkownicy, bo ryzykują nie tylko finansowo, lecz także nieświadomie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa – swojego i innych uczestników ruchu drogowego. Produkty podrobione nie podlegają żadnym kontrolom, ich produkcja odbywa się z wykorzystaniem najtańszych komponentów, przy minimalnym zaangażowaniu specjalistycznej wiedzy technicznej.

Ten temat chciałbym rozwinąć. Kwestie prawne, owszem, są istotne, ale to bezpieczeństwo na drogach, o którym Pani wspomniała, jest jednak priorytetem w walce z tym procederem.

Oczywiście. Taka kontrola jest o tyle ważna, że produkty podrobione cechują się po prostu złą jakością, co w przypadku produktów oświetleniowych zagraża pojazdowi, kierowcy i innym użytkownikom ruchu drogowego. Nieprecyzyjne wykonanie często skutkuje złym rozsyłem światła, łuk świetlny czy żarnik nie znajduje się w tym miejscu, gdzie trzeba, więc światło oświetla nieodpowiednie punkty na drodze i jest nierównomierne oraz może oślepiać innych kierowców. Ta różnica bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa na drodze. Czasami może po prostu brakować światła, nie dostrzeżemy i nie ominiemy w porę przeszkody. Oprócz tego, niskiej jakości lampy mogą powodować uszkodzenia układu elektrycznego i przetwornic, matowienie odbłyśnika, rozszczelnienie i parowanie reflektora czy nawet zniszczenie reflektora na skutek eksplozji gazu znajdującego się w bańce. Jakość w oświetleniu jest najważniejsza i nie chodzi tu o siłę światła, lecz jego właściwe parametry.

Czy kierowca używający podróbek powinien obawiać się odpowiedzialności karnej? Idąc dalej w tym kierunku, czym ryzykuje warsztat samochodowy „oferujący” swoim klientom takie atrakcyjne cenowo rozwiązania?

Kupowanie, sprzedawanie i posiadanie podrobionych produktów jest niezgodne z prawem, a konsekwencje mogą ponieść wszyscy – niezależnie od tego, czy mają świadomość, że towar pochodził z nielegalnego źródła. Zadowolenie klienta to cel, do którego dążą wszyscy właściciele warsztatów, a osiągnąć je można przede wszystkim fachowo obsługując pojazd pozostawiony do naprawy. A „fachowo” oznacza również montaż części, które spełniają normy i są dobrej jakości. Klient, który ufa swojemu mechanikowi będzie bardzo rozczarowany jeśli okaże się, że po zmianie żarówki czy palnika reflektor nie świeci tak jak powinien lub co gorsza takie źródło światła będzie przyczyną dalszych problemów i ponoszonych kosztów. Czy można wtedy liczyć, że taki klient jeszcze wróci? Każdy właściciel warsztatu proponując klientowi części samochodowe przejmuje w pewnym sensie na siebie odpowiedzialność za efekt swojej naprawy. Dlatego warto korzystać z produktów, które zapewnią dobrą jakość i bezpieczeństwo. Należy zatem, zaopatrując się w części, zwracać szczególną uwagę na to, co się kupuje i od kogo. Na naszych stronach internetowych publikujemy listę zaufanych dystrybutorów. Uruchomiliśmy także program Certyfikowanych Sprzedawców, który został stworzony, aby zapewnić konsumentom poczucie bezpieczeństwa podczas zakupów internetowych.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ antyczny 1 ponad rok temu OSRAM-owskie żarówki najlepsze z punktu widzenia jakość/cena. Nie dziwię się, że zdarzały się podróbki, podrabia się to co dobre i co ludzie chętnie kupują.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony