Warto wiedzieć

8 miesięcy temu  12.09.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Polski producent, globalny dostawca. Odwiedzamy firmę WUZETEM

Wuzetem jest globalnym dostawcą stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń. Oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu mechaniki precyzyjnej dla producentów i dystrybutorów z branż motoryzacyjnej, rolniczej, zbrojeniowej oraz przemysłu ciężkiego. Specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości rozpylaczy, wtryskiwaczy, elementów tłoczących. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, laboratorium badawczo-rozwojowym oraz doświadczonym zespołem inżynierów.

Ostatnie lata to liczne zmiany w funkcjonowaniu spółki, praktycznie na każdym poziomie: od planowania produkcji po sprzedaż. Było to związane z zatrudnieniem w Wuzetem osób z sektora prywatnego z bogatym doświadczeniem w firmach produkcyjnych i handlowych o zasięgu międzynarodowym. Zaowocowało to niemal dwukrotnym zwiększeniem produkcji, a także podwojoniem obrotów. Warto dodać, że 100% produkcji odbywa się w fabryce Wuzetem.

Spółka działa nieprzerwanie od ponad 70 lat, a jej produkty są dostępne w 33 krajach na świecie. Obecnie zatrudnia 258 pracowników. Wyroby firmy stosowane są we wszystkich serwisach regeneracyjnych w Polsce, co w znaczny sposób działa na jej korzyść. Wuzetem działa skutecznie na rynkach polskim i eksportowym. W latach 2020-2021 zmiany w parku maszynowym i organizacji produkcji przyniosły zwiększenie elastyczności oferty oraz znaczny wzrost produkcji. Optymalizacja tej ostatniej, z jednoczesnym usprawnieniem działań zarządczych w obszarach pozaprodukcyjnych, wpłynęły na wydajność i spójność wewnętrznych procesów biznesowych.

Wysoka jakość produktów Wuzetem czyni ją pierwszym wyborem w największych fabrykach regeneracyjnych na wymagającym rynku, jakim są np. Stany Zjednoczone. Obecnie 43% produkcji adresowana jest do odbiorców w USA. Co roku spółka odnotowuje zwiększenie udziału na tym rynku. Wyroby Wuzetem znane są również w Unii Europejskiej, gdzie udział w sprzedaży jest na poziomie 8% i także notowany jest coroczny wzrost.

Produkowane przez firmę komponenty wtryskiwaczy od lat cieszą się opinią trwałych i niezawodnych. Dzięki wdrożonej technologii wytwarzania powłok DLC, które łączą wysoką twardość typową dla diamentu, pokrywane igły rozpylacza są odporne na zużycie oraz mniejsze opory ruchu, co prowadzi do wydłużenia żywotności produktu.

Zrównoważony rozwój

Inwestycja w nowe technologie, zwiększanie efektywności produkcji i wdrażanie rozwiązań zgodnych z ideą Przemysłu 4.0 są dla Wuzetem kluczowymi elementami stałego, zrównoważonego rozwoju.

Spółka wspiera sektor regeneracji, który ma pozytywny wpływ na szeroko rozumianą gospodarkę, jak np. ochrona środowiska i oszczędność surowców, który to proces zużywa tylko 55% energii w porównaniu z produkcją nowej jednostki. Kolejna korzyść to bezpieczeństwo, ponieważ produkty regenerowane spełniają wszelkie wymogi techniczne i dają gwarancję jakości porównywalnej z częściami oryginalnymi.

Wuzetem tworzy produkt, który jest częścią gospodarki obiegu zamkniętego. Stwarza realne możliwości dla użytkownika końcowego – do naprawy, w tym dostęp do informacji technicznych, w ramach regeneracji części zamiennych Dla Wuzetem oczywiste jest, że regeneracja powinna jak najszybciej zostać uznana jako preferowana forma recyklingu w oficjalnych dokumentach prawnych.

Na zdjęciu Anna Ścieszko - Osińska, prezes zarządu WUZETEM

Potwierdzeniem tego podejścia jest fakt, że spółka swoją wizję rozwoju realizuje w oparciu o przyjętą strategię 3RE:

  • REdefinicji kierunków rozwoju biznesu, otwierając się na nowe technologie, produkty i usługi, poszerzające dotychczasową ofertę.
  • REgeneracji wpisanej w DNA Wuzetem, która wydłuża cykl życia maszyn i urządzeń.
  • REdukcji wpływu na środowisko naturalne.

Jakość produktów Wuzetem jest porównywalna z częściami oryginalnymi do układów wtryskowych silników Diesla, takich marek jak: Bosch, Denso, Delphi, Continental.

Regenerowane części samochodowe zapewniają niemal identyczną wysoką jakość jak nowe podzespoły i są od nich zdecydowanie tańsze – nawet o ok. 50%. Do najczęściej regenerowanych części należą m.in. układy wtryskowe, które są jednymi z droższych podzespołów współczesnych silników wysokoprężnych. Na prawidłowy proces ich odnowy ma wpływ wiele czynników. Powodzenie regeneracji układu wtryskowego zależy od przeprowadzenia jej przez doświadczony serwis, przy użyciu najwyższej jakości części zamiennych. Daje to gwarancję jego dalszej bezawaryjnej eksploatacji. Produkowane przez Wuzetem komponenty wtryskiwaczy, m.in.: rozpylacze czy elementy tłoczące, od lat cieszą się opinią trwałych i niezawodnych.

Inwestycje

Wuzetem inwestuje w rozbudowę i modernizację parku maszynowego. Przykładem jest zakup nowej frezarki, która jest maszyną usprawniającą proces wiercenia otworów paliwowych i bazowych, sfinalizowany w 2022 r. Dzięki zastosowaniu wysokoobrotowego wrzeciona i systemu paletowego posiada zdolność wykonania detali siedmiu wiertarek specjalistycznych, obecnie wykorzystywanych w zakładzie Wuzetem. Najnowsze inwestycje firmy są częścią długofalowej strategii ukierunkowanej na wzrost efektywności produkcji, dywersyfikację oferty oraz podniesienie konkurencyjności firmy. Zakup urządzeń, takich jak maszyna do nakładania powłok DLC, specjalistyczne myjnie czy precyzyjna drążarka do otworów rozpylających, ma fundamentalny wpływ na jakość produkcji, która jest najistotniejszym elementem budowania przewagi konkurencyjnej Warszawskich Zakładów Mechanicznych, polskiego producenta stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń.

Art. WUZETEM

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony