Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  09.12.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Pomiary koloru, połysku i jakości powierzchni w branży automotive (cz. 1)

Spektrofotmetr CM-26dG

Niemal każdy z nas lubi samochody i czasami ogląda się za nimi. Może nie każdy i nie za każdym, ale jak przejeżdża ten ekstra i sportowy czy piękna limuzyna, to robi wrażenie. No właśnie. Co tak przyciąga – ta linia, piękny i perfekcyjny wygląd. Piękne przetłoczenia, świetne lampy. A wnętrze – te materiały, jakie linie, a zegary...

Wszystko jest niemal perfekcyjne. Jak i co robić, żeby było tak powtarzalnie? Dla posiadacza lub widza to zagwozdka, ale dla osób odpowiedzialnych za jakość w branży automotive to chleb powszedni. Dostarczanie powtarzalnych elementów o określonej jakości to nie tylko powinność koncernów samochodowych, ale również ogromnej rzeszy dostawców, którzy produkują części i elementy zarówno wnętrza, jak i nadwozia samochodu.

Potencjał rynku
Krótkie zestawienie liczb pomoże nam zobrazować rozmiary rynku motoryzacyjnego. W ubiegłym roku na świecie wyprodukowano łącznie 96 milionów pojazdów. Patrząc na dane z Europy, najwięcej w Niemczech – ponad 5 milionów 100 tysięcy sztuk. Kolejnym krajem jest Francja, w której wyprodukowano 2 miliony 270 tysięcy sztuk. W Rosji liczba ta wyniosła ponad 1 milion 700 tysięcy. U naszych południowych sąsiadów ponad 1 milion 300 tysięcy, a na Słowacji ponad 1 milion sztuk. Nasi bratankowie Węgrzy wyprodukowali 430 tysięcy samochodów. W Polsce natomiast produkcja za zeszły rok wyniosła ponad 650 tysięcy sztuk.
Jeśli popatrzymy na wyniki sprzedaży koncernów, zobaczymy, że te wiodące produkują ponad 5 mln sztuk samochodów rocznie. Jeśli będziemy rozważać produkcję w poszczególnych krajach i regionach, to zauważymy, jak ogromny jest to biznes. Sami przecież wiemy, jak ważny jest samochód, a generalnie mówiąc transport. Wykorzystujemy go podczas codziennych dojazdów do pracy, zakupów, jeśli chcemy pojechać do znajomych czy na wakacje itd.
W zarządzających fabryką i producentach części samochodowych pokładana jest nadzieja, że wszystkie części zostaną poprawnie wyprodukowane, a pojazdy zmontowane odpowiednio, z najwyższą dbałością o jakość.

Powtarzalność koloru kluczem do sukcesu
Jeżeli użytkownik będzie zadowolony ze swojego samochodu, z pewnością kupi następny tego samego koncernu. Na zadowolenie z pojazdu na pewno wpływa ocena wnętrza i wykonanie materiałów. Aby zapewnić powtarzalność koloru i połysku, z pomocą przychodzą rozwiązania firmy Konica Minolta. Dla producentów i dostawców części niesamowicie istotne jest, aby zapewnić powtarzalność koloru. Dzięki przenośnym spektrofotometrom można w łatwy sposób zmierzyć zarówno wzorce, jak i gotowe elementy na różnych płaszczyznach. Zaletą urządzeń Konica Minolta jest możliwość pomiaru na powierzchniach zaokrąglonych, kulistych i o wąskich płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy elementy są matowe, czy o wysokim połysku.
Rozpatrując przenośne spektrofotometry, proponuję zapoznać się z modelem CM- 700d. To urządzenie, które od ponad 10 lat jest świetnie sprzedającym się narzędziem do pomiaru kolorów. Jego poręczna budowa, lekka waga i intuicyjna obsługa sprawiają, że jest lubiany przez klientów. Do zasilania wystarczą baterie AA, może łączyć się przez Bluetooth z komputerem. Jego odpowiednio zaprojektowana budowa sprawia, że można nim łatwo mierzyć płaskie powierzchnie. Tam, gdzie mamy kształtne detale, właśnie ten spektrofotometr odnajduje się najlepiej. Wystarczy raz przemierzyć nim taki element i wszystko staje się jasne. On po prostu jest do tego stworzony. Jednym słowem jest wszechstronny.
Kolejnym przedstawicielem urządzenia w geometrii d/8 są modele, które zostały zaprezentowane w tym roku – CM-25d, CM-26d i topowy CM-26dG. Zastępują one znane na rynku modele CM-2500d i CM-2600d.
Rozwiązaniem stosowanym powszechnie w branży samochodowej są przenośne spektrofotometry w geometrii 45/0. Konica Minolta ma takie rozwiązanie w postaci modelu CM-25cG. Urządzenie to ma taki sam wygląd i budowę jak modele CM-25d i CM-26dG, ale różni się geometrią pomiarową. Jak wiemy, zgodna geometria pomiarowa to podstawa we współpracy z koncernem. Mając taki zestaw, nie musimy się martwić o geometrię, ponieważ CM-25cG jest w geometrii 45/0, a CM-26dG jest w geometrii d/8. Oba urządzenia są tak samo skonstruowane, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Od momentu włączenia spektrofotometr prowadzi nas przez kalibrację i nie pozwoli mierzyć, jeśli nie została ona poprawnie wykonana. Urządzenie jest tak skonstruowane, żeby pokazywać informacje tylko wtedy, gdy coś jest nie tak. Spektrofotometry te są lekkie i dobrze leżą w ręce. Japońscy inżynierowie zadbali o wygodę podczas pracy. Za jednym przyciśnięciem mierzą kolor i połysk. Wyniki są automatycznie zapamiętywane, a pomiar wykonywany wyjątkowo szybko.
Mając do dyspozycji takie urządzenia, możemy w prosty i łatwy sposób mierzyć wszystkie elementy wnętrza samochodu. Natomiast jeżeli zaistnieje potrzeba pomierzenia innych elementów, to jak najbardziej, z jego pomocą skontrolujemy również takie detale, jak uszczelki, pokrywy silnika, nadkola, kołpaki i felgi.

Warto zadbać o detale
Z doświadczenia wiemy, że koncerny samochodowe przykładają wielką wagę do detali. W związku z tym może wystąpić konieczność pomiaru np.: kluczyków czy znaków firmowych. A co z dodatkowymi akcesoriami? Obecnie można dostrzec trend personalizacji samochodów. Nowy pojazd można doposażyć w ogromną ilość akcesoriów, które sprawiają, że spełnia wszystkie potrzeby użytkownika. Mowa tutaj o różnego rodzaju uchwytach, pojemnikach w części bagażowej, konstrukcji bagażników na rowery czy na dach. Są samochody, które mają w standardzie wyposażenia parasolkę, a nawet koc. 
Pozostaje jeszcze kwestia produktów, takich jak części i akcesoria zamienne. Wszak podczas użytkowania samochodu może zaistnieć potrzeba wymiany elementu wnętrza. Z racji tego serwisy samochodowe i specjalistyczne sklepy motoryzacyjne oferują części do praktycznie wszystkich modeli samochodów zarówno obecnie produkowanych, jak i tych sprzed lat. W takich przypadkach z pomocą przychodzą urządzenia Konica Minolta. Ich pamięć pomiarowa w przypadku modeli CM-25cG i CM-26dG pozwala zapamiętać ponad 7000 pomiarów (zarówno koloru, jak i połysku), niezależnie od tego, z jakim polem i ustawieniami mierzyliśmy.

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej, proszę skontaktować się z naszym biurem regionalnym we Wrocławiu lub wysłać do nas e-mail. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Andrzej Wojtkowski

Konica Minolta Sensing Europe B.V.
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
ul. Skarbowców 23a
53-025 Wrocław
tel. 71 734 52 11
fax 71 734 52 10
e-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu
www.konicaminolta.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Przenośny spektrofotometr wielokątowy CM-M6
Spektrofotometr stacjonarny CM-3700A

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony