Prawo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Porady prawne

Ciekawe pytania

- Jakie dane powinny się znajdować w świadectwie pracy?

Świadectwo pracy musi zawierać wiele informacji. Są to informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach. Ważne! Należy jednak pamiętać, że w świadectwie pracy nie wolno zamieszczać: opinii o pracowniku ani informacji o przyczynie rozwiązania umowy o pracę. Jeśli jednak rozwiązanie umowy o pracę następuje z powodu, na przykład likwidacji pracodawcy i podanie takiej informacji w świadectwie pracy umożliwi pracownikowi nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego – taką przyczynę należy w świadectwie pracy zamieścić.

- Jakie są obowiązki pracodawcy w związku z wnioskiem pracownika o sprostowanie świadectwa pracy?
Pracodawca, który otrzymuje wniosek o sprostowanie świadectwa pracy najpierw sprawdza, czy pracownik złożył go w terminie 7 dni od otrzymania tego świadectwa. Jeśli pracownik terminu nie dotrzymał, wniosku można nie uwzględniać. Jeśli jednak termin ten jest zachowany, pracodawca sprawdza, czy wniosek pracownika jest zasadny. Jeśli na przykład pracodawca pomylił się i w świadectwie pracy podał nieprawidłową informację o okresach nieskładkowych, powinien wydać nowe świadectwo pracy. Jeśli jednak wniosek pracownika jest niezasadny, należy zawiadomić pracownika na piśmie o negatywnym wyniku jego rozpatrzenia w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku. Należy też pamiętać, że pracownik może – w razie nieuwzględnienia wniosku o sprostowanie świadectwa – wystąpić z takim samym żądaniem do sądu pracy.

- Jakie okresy uwzględniane są w świadectwie pracy w całości, a jakie tylko za rok kalendarzowy ustania stosunku pracy?
Większość informacji podajemy w świadectwie pracy za cały okres zatrudnienia. Są to na przykład: okresy nieskładkowe, wymiar czasu pracy pracownika, czy okres korzystania z urlopu bezpłatnego. Niektóre informacje podawane w świadectwie faktycznie dotyczą jednak wyłącznie roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy. Ma to na celu umożliwienie przyszłemu pracodawcy ustalenia uprawnień pracownika. Wśród takich informacji – za dany rok kalendarzowy – musi się znaleźć: liczba dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Odrębnie należy też podać informację o liczbie dni i godzin urlopu wypoczynkowego na żądanie. W świadectwie też podajemy liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Poza tym zamieszczamy informację o wykorzystaniu w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.).

Robert Gorczyca, prawnik
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony