Ołów jest przetapiany, formowany w sztabki i może zostać ponownie wykorzystany do produkcji akumulatorów. Kwas akumulatorowy można przerobić na nawozy i środki czyszczące
Za sprawą nieustannie działających fabryk czy niezachwianego łańcucha dostaw Clarios potwierdził, że nawet w trudnych czasach pandemii jest wiarygodnym partnerem. Takie podsumowania usłyszeliśmy podczas niedawnej, oczywiście wirtualnej, konferencji podsumowującej ostatnie miesiące działalności największego producenta akumulatorów na świecie.
Tematem głównym spotkania była ochrona środowiska. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że na tym polu koncern rzeczywiście wyznacza standardy.
Być może nie wszyscy kojarzą Clarios, ale w Polsce na pewno znamy Vartę, która jest jedną z kilku marek tego producenta. Clarios wyposaża w akumulator co trzeci samochód na świecie. W przypadku aut z technologią start-stop (obniżającą zużycie paliwa) statystyka ta jest jeszcze wyższa: 8 z 10 nowych samochodów z tym systemem wyposażonych jest w akumulatory AGM lub EFB tej firmy. Clarios jest gigantem w branży, ale – co najistotniejsze – funkcjonuje z troską o środowisko.
– Zaangażowanie w ochronę środowiska stanowi istotny element naszej strategii odpowiedzialności biznesu – mówi wiceprezes Clarios Christian Rosenkranz. – Dążymy do minimalizacji wpływu naszych produktów i procesów produkcyjnych na ekosystem. Zrównoważony rozwój to jedna z podstawowych zasad naszej firmy: technologie i procesy, które wykorzystujemy, wyznaczają standardy branżowe w zakresie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa oraz ekologii zarówno w produkcji, jak i recyklingu.
Od teorii i deklaracji szybko przechodzimy do konkretów. Clarios z partnerami handlowymi opracował sprawnie działający system recyklingu w obiegu zamkniętym. W Europie pozwala to na odzyskanie z pojazdów ponad 98% akumulatorów ołowiowych i ponowne wykorzystanie dużej części zawartych w nich materiałów. W efekcie można odzyskać i poddać recyclingowi 90% materiałów z akumulatorów kwasowo-ołowiowych. 75% ołowiu w europejskich akumulatorach tego typu pochodzi obecnie z recyklingu.
Jest efekt
Clarios podaje, że dzięki globalnej sieci recyklingu akumulatory samochodowe są najczęściej poddawanym recyklingowi produktem konsumenckim w największych gospodarkach świata, wyprzedzając aluminium, papier, opony i szkło. Naturalnie oszczędza to zasoby i zapobiega emisji gazów cieplarnianych powstających podczas produkcji. Menedżerowie ds. zrównoważonego rozwoju w Clarios (to specjalne powołane stanowiska w firmie) prowadzą szkolenia dla pracowników i zachęcają ich do zgłaszania propozycji ulepszeń. Dzięki takim inicjatywom w ciągu dziesięciu lat udało się obniżyć zużycie energii podczas produkcji akumulatorów o 25%, a zużycie wody o 35%.
Dla zdrowia
Firma poinformowała na konferencji, że jest sygnatariuszem United Nations Global Compact, zobowiązując się tym samym do przestrzegania dziesięciu uniwersalnych zasad zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności za prawa człowieka, prawa pracy, przeciwdziałania korupcji, a także ochrony środowiska. Inną ciekawą inicjatywą jest działalność Fundacji Clarios, która koncentruje się na zdrowiu dzieci. Wspólnie z UNICEF oraz amerykańską organizacją non-profit Pure Earth uruchomiono inicjatywę o nazwie Protecting Every Child’s Potential (PECP), której celem jest ochrona dzieci przed kontaktem z ołowiem.
– To przybliżyło nas o kolejny krok do celu, jakim jest uczynienie świata trochę lepszym – podsumowuje Rosenkranz.
Oprac. Piotr Łukaszewicz
Fot. Clarios
Komentarze (0)