Części i regeneracja

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Reflektory z diodami LED

Nowy wymiar oświetlenia samochodowego

Nareszcie w samochodach wyższej klasy średniej zastosowano diody LED. Pełnią funkcję świateł do jazdy dziennej i podkreślają niepowtarzalny wygląd samochodu.


Rozwój samochodowych źródeł światła ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Producenci dążą nieustannie do zwiększenia skuteczności świetlnej, czyli efektywności z jaką energia elektryczna przekształcana jest w światło. Dotychczas najczęściej stosowane w samochodach żarówki halogenowe, pomimo ciągłych udoskonaleń, coraz częściej będą jednak zastępowane przez bardziej efektywne rozwiązania, tj. lampy ksenonowe. Prawdziwy przełom wiąże się jednak z wprowadzeniem reflektorów wyposażonych w diody LED.

Diody LED – światła przyszłości
Bez wątpienia przyszłość oświetlenia samochodowego (choć nie tylko) należy do diod elektroluminescencyjnych. Firma OSRAM zrobiła kolejny ważny krok w kierunku upowszechnienia diod LED w reflektorach samochodowych. Dzięki zastosowaniu mikroprocesorów najnowszej technologii udało się uzyskać bardzo dobrą skuteczność świetlną przy znikomym wpływie na pobór energii i zużycie paliwa. W parze z jakością idzie również trwałość produktu, sięgająca nawet do 50 000 godzin. Nie jest to bez znaczenia, szczególnie teraz, kiedy kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę.



Audi wyposażone w reflektory z diodami LED firmy OSRAM.

Te doskonałe właściwości postanowił wykorzystać niemiecki producent prestiżowych samochodów, firma Audi, wyposażając najnowszy model A4 w reflektory z diodami OSRAM Advanced Power TopLED. Dzięki temu diody LED produkowane przez firmę OSRAM Opto Semiconductors wkroczyły do pojazdów wyższej klasy średniej, zapewniając oprócz bardzo dobrej jakości światła również unikalny wygląd.

Nieograniczone możliwości dla projektantów
Diody Advanced Power TopLED ze względu na niewielkie wymiary (3 x 3,2 mm) dają projektantom samochodów duże pole do popisu. Wiele lat temu kolorowe diody LED były przełomem w łączeniu lamp umieszczonych z tyłu pojazdu. Obecnie mają one szansę zdobyć popularność również w przednich reflektorach. Innowacyjne modele reflektorów wykorzystujące najnowszą technologię LED wchodzą również do pojazdów najwyższej klasy. Luksusowy Cadillac Escalade Platinum jest pierwszym pojazdem z kategorii SUV (Sport Utility Vehicle) na świecie, który zostanie standardowo wyposażony w takie reflektory.



Cadillac z diodowymi reflektorami firmy OSRAM.

Dodatkowo diody te spełniają wszystkie funkcje charakterystyczne dla reflektorów – świateł krótkich, długich, dziennych, pozycyjnych oraz kierunkowskazów. W każdym reflektorze umieszczono siedem diod LED OSTAR Headlamp – pięć do świateł krótkich i dwie do długich. Światła do jazdy dziennej działają dzięki ściemnianiu świateł krótkich. Oznacza to, że w przypadku diod LED nie ma potrzeby stosowania dodatkowego źródła światła. Każdy reflektor ma także światła pozycyjne (białe diody Advanced Power TopLED) oraz światła kierunkowskazów (żółte diody Power TopLEDs).

Źródła światła o dużej luminacji
Diody LED OSTAR Headlamp zostały stworzone z myślą o przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki temperaturze barwowej 5500 K (wyższej niż w przypadku świateł ksenonowych – 4000 K), te małe źródła światła dają taki efekt, jak w przypadku naturalnego światła dziennego. Diody LED OSTAR są wyjątkowo odporne i mogą działać w zakresie temperatury otoczenia wynoszącej od -40O do +125OC. Swietnie sprawdzają się nawet wtedy, gdy umieszczone są w pobliżu sinika o dużej mocy.



Przedni reflektor Cadillaca z diodami LED firmy OSRAM.

Firmy OSRAM Opto Semiconductors i Hella pracują nad wieloma projektami.
- Pomoc w tworzeniu rozwiązań oświetleniowych do pojazdów jest częścią naszego podstawowego biznesu - powiedział Wolfgang Lex, szef zakładu diod LED w firmie OSRAM Opto Semiconductors.
- W wyniku naszej współpracy, w ramach projektów tworzonych z producentami, zaawansowane modele reflektorów zyskały ostatnio na ważności. Dzięki niewielkim rozmiarom diod LED, projektanci mają prawie nieograniczoną swobodę przy tworzeniu nowych rozwiązań oświetleniowych, a więc mogą w istotny sposób odróżniać się od konkurencji.
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony