Wyposażenie warsztatu

6 miesięcy temu  18.08.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Regały metalowe w biurze, warsztacie, spiżarni... Poznaj praktyczne zastosowanie tych mebli

Szukając mebli uniwersalnych, które mogą służyć do przechowywania różnego rodzaju rzeczy (od dokumentów, przez narzędzia, artykuły spożywcze, ubrania, tekstylia, aż po materiały budowlane), warto zainteresować się regałami. Niezwykle praktyczne są przede wszystkim te metalowe. Odpowiednio dobrane, sprawdzą się nie tylko w magazynach, ale również w przestrzeni biurowej. Jak praktycznie wykorzystać ten rodzaj mebli i jakie są ich zalety?

Dlaczego regały metalowe są świetnym rozwiązaniem?

Regał metalowy posiada wiele zalet, jednak tą, która jako pierwsza przychodzi na myśl, jest jego wytrzymałość. Bez wątpienia, meble wykonane z metalu są w stanie udźwignąć bardzo duży ciężar, dzięki czemu można je wykorzystać na wiele sposobów. Drugą zaletą regału metalowego jest to, że odpowiednio zabezpieczony (np. farbą), jest odporny na wilgoć i inne niekorzystne czynniki, w tym chemikalia. Solidnie wykonany regał metalowy może być wykorzystywany przez wiele lat, jeśli nie dekad. Warto zwrócić uwagę również na to, że meble tego typu często można dostosowywać do swoich potrzeb. Producenci niejednokrotnie umożliwiają zwiększenie funkcjonalności metalowego regału poprzez dodanie szuflad, koszy, przegród lub kółek. 

Kolejną zaletą regałów wykonanych z metalu jest to, że można je szybko samodzielnie zmontować, a w razie potrzeby wielokrotnie rozmontowywać i składać ponownie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy konieczne jest ich przeniesienie w inne miejsce.

Gdzie sprawdzą się regały metalowe?

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl w związku z wykorzystaniem regałów metalowych, są magazyny, ewentualnie sklepy z artykułami budowlanymi. Tymczasem tego rodzaju meble metalowe sprawdzą się w wielu innych miejscach. Jakich?

Warsztat, garaż i piwnica to kolejne przestrzenie, zaraz po magazynach i sklepach, w których wykorzystywane są regały wykonane z metalu. Bez obaw można postawić na nich różnego rodzaju narzędzia, puszki z farbami, smarami, oleje, a nawet opony. Ponadto pojedyncze regały często stanowią element systemu modułowego. Można je ze sobą dowolnie łączyć, tworząc w ten sposób stabilną konstrukcję, która zapewni odpowiednio dużą przestrzeń do przechowywania rzeczy.

Biblioteka i czytelnia to również miejsca, w których bardzo często można spotkać regały metalowe. Wytrzymałość i odporność na urazy mechaniczne to cechy, dzięki którym meble te idealnie sprawdzają się do przechowywania książek.

Skoro regały metalowe są wykorzystywane w bibliotekach, dlaczego nie użyć ich w biurach? To pytanie jest czysto retoryczne, gdyż od dawna sprzęty te znajdują tam zastosowanie. Meble wykonane z metalu są najbezpieczniejszym miejscem przechowywania ważnych dokumentów. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości.

Regały metalowe w mieszkaniu także stają się coraz bardziej popularne. Nie chodzi tylko o wykorzystanie ich w spiżarni czy w innych miejscach, w których nie stoją na widoku i pełnią funkcje czysto praktyczne. Coraz częściej regał wykonany z metalu stanowi element wystroju wnętrz. Idealnie sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym, nowoczesnym, loftowym czy minimalistycznym. Poza tym jest to świetne rozwiązanie w łazience, gdzie zwykle poziom wilgotności jest wysoki i wiele materiałów ulega przez to zniszczeniu, a dobrze wykonanym regałom metalowym nie stanie się nic złego.

Rodzaje regałów metalowych

Warto wiedzieć, że regały metalowe mogą być wykonane z różnych metali. Najbardziej stabilne i wytrzymałe są regały stalowe. Alternatywę stanowią regały z aluminium, których zaletą jest mniejszy ciężar, dzięki czemu łatwiej jest zmienić ich ustawienie. Często regały są dzielone na statyczne i dynamiczne. Najczęściej spotykane są te pierwsze, które nie posiadają kółek ułatwiających ich przemieszczanie. Aby przenieść je w inne miejsce, należy je najpierw rozłożyć, a  potem złożyć ponownie. Ponadto metalowe regały statyczne można podzielić na:

  • ramowe,
  • paletowe,
  • półkowe,
  • wspornikowe.

Wymienione wyżej rodzaje różnią się między sobą konstrukcją oraz przeznaczeniem. Regały paletowe często nazywane są także bezpółkowymi i wykorzystuje się je do składowania ładunków na paletach. Takie rozwiązanie sprawdza się najczęściej w magazynach.

Kiedy warto wybrać regał metalowy?

Podsumowując, regał metalowy jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebny jest mebel odporny na wstrząsy i stabilny, a do tego mogący utrzymać bardzo duże obciążenie. Ponadto sprawdzi się w miejscach, w których utrzymuje się wilgoć, bądź istnieje ryzyko ataku szkodników, które mogłyby zniszczyć regały wykonane z drewna lub innych materiałów. Regał metalowy to także najlepsza opcja w przypadku miejsc, w których bardzo ważne jest utrzymanie higieny na bardzo wysokim poziomie. Warto zainteresować się ofertą producentów regałów metalowych zarówno podczas urządzania domu, mieszkania, jak i biura, magazynu, garażu czy warsztatu.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony