Nissan Motor Co. Ltd. zaprezentował nowy samochód koncepcyjny, w którym zastosowano wiele urządzeń zaprojektowanych tak, by zapobiegać jeździe pod wpływem alkoholu. Liczne rozwiązania techniczne mają na celu zbadanie stanu trzeźwości kierowcy. Mogą one aktywować pełną gamę urządzeń prewencyjnych, do unieruchomienia pojazdu włącznie.
Czujniki zapachu alkoholu
Wysokiej czułości czujnik wykrywający zapach alkoholu wbudowano w dźwignię zmiany biegów – jest on w stanie wykryć obecność alkoholu w pocie na dłoni kierowcy próbującego uruchomić pojazd. Jeśli poziom wykrytego alkoholu przekracza określony uprzednio poziom, system automatycznie blokuje przekładnię, unieruchamiając samochód. Za pośrednictwem pokładowego systemu nawigacyjnego wydawany jest również komunikat głosowy o próbie rozpoczęcia jazdy pod wpływem alkoholu.
Dodatkowe czujniki zapachu alkoholu zamontowano także w fotelach kierowcy i pasażera – analizują one powietrze we wnętrzu kabiny. Po wykryciu alkoholu, system wydaje ostrzeżenie głosowe i wyświetla komunikat na ekranie układu nawigacji.
System monitorowania twarzy
Na zestawie wskaźników zamontowano kamerę, która monitoruje twarz kierowcy. System skalibrowano tak, by na podstawie ruchów gałek ocznych sprawdzał stan świadomości kierowcy. Po wykryciu oznak senności, za pomocą systemu nawigacji wydawane są komunikaty głosowe i tekstowe. Ponadto, aktywowany jest mechanizm pasów bezpieczeństwa,
który zacieśnia pas kierowcy, przykuwając jego uwagę.
Konfiguracja systemu.
Sposób jazdy
Nieustanne monitorowanie zachowania się samochodu (np. tego, czy auto nie zbacza ze swego pasa ruchu) pozwala systemowi określić, czy kierowca przejawia oznaki rozkojarzenia lub braku koncentracji. Po wykryciu takiego zachowania, za pomocą układu nawigacji wydawane są komunikaty głosowe i tekstowe. Aktywowany jest również mechanizm pasów bezpieczeństwa, który zacieśnia pas kierowcy, przykuwając jego uwagę.
Eksperymentalny samochód koncepcyjny opracowany został jako platforma do zaprezentowania przełomowych technologii, które mogłyby zostać potencjalnie zastosowane w przyszłych autach seryjnych. Jest on też częścią prowadzonego przez Nissana programu, mającego na celu zapobieganie kierowaniu samochodami pod wpływem alkoholu.
Nissan zaprezentował już i wciąż opracowuje nowe rozwiązania zapobiegające kierowaniu w stanie nietrzeźwości. W czerwcu br. firma wprowadziła podawany za pomocą systemów nawigacji komunikat ostrzegający przed prowadzeniem pod wpływem alkoholu. W lipcu, przy współpracy z kilkoma organami władz samorządowych, Nissan rozpoczął również testy nowego, pokładowego alkomatu wyposażonego w mechanizm umożliwiający zablokowanie pojazdu, jeśli w wydychanym przez kierowcę powietrzu wykryty zostanie określony poziom alkoholu.
Komentarze (0)