Wkrótce aktualizowanie oprogramowania danymi z chmury stanie się normą
W przyszłości aktualizowanie oprogramowania samochodu będzie tak proste jak aktualizowanie aplikacji w smartfonach. Jedno kliknięcie w smartfonie wystarczy, aby automatycznie zaktualizować oprogramowanie pojazdu lub pobrać nowe funkcje bezpośrednio z chmury – bez potrzeby odwiedzania warsztatu.
– W ciągu kilku lat automatyczne aktualizacje oprogramowania będą możliwe w każdym nowym samochodzie – prognozuje dr Markus Heyn, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH. – Bezprzewodowy update jest niezwykle wygodny dla kierowców. Ponadto Bosch dokonuje aktualizacji online w sposób bezpieczny i szybki.
Bosch opracował wszystkie rozwiązania niezbędne do bezprzewodowych aktualizacji – począwszy od jednostek sterujących i infrastruktury komunikacyjnej w samochodzie, po nowoczesne technologie szyfrowania i chmurę Bosch IoT.
Nowy standard – prosty i bezpieczny
Więcej elektroniki, więcej funkcji, więcej oprogramowania – samochód staje się smartfonem na kółkach. Nowe funkcje mogą zapewnić dodatkowy komfort – nawet po faktycznym zakupie pojazdu. Wkrótce aktualizowanie oprogramowania danymi z chmury stanie się normą. Współczesne pojazdy posiadają aż 100 jednostek sterujących, nawet te małe mają ich od 30 do 50. Za pomocą oprogramowania sterują niemal każdą funkcją w pojeździe. Coraz więcej jest też pojazdów połączonych siecią z internetem, ale także z innymi samochodami oraz otaczającą je infrastrukturą. Oznacza to większe ryzyko pojawienia się niedoskonałości w oprogramowaniu, co może skutkować manipulowaniem danymi. W tym kontekście aktualizacje oprogramowania poprzez chmurę stanowią rozwiązanie pozwalające stale utrzymywać samochody w fazie „up to date”, a tym samym zapewniać większe bezpieczeństwo.
Ponadto aktualizacje z chmury oznaczają, że można dodawać coraz więcej funkcji i to coraz obszerniejszych. Jeśli niezbędny sprzęt jest już zainstalowany w pojeździe, to można wypróbować nową funkcję oprogramowania, a następnie ją pobrać. W ten sposób można na przykład uprościć funkcje utrzymania pasa ruchu lub parkowania. Nie tylko kierowcy skorzystają z możliwości aktualizowania danych z chmury. W 2015 roku w USA 15% sytuacji, w których kierowcy musieli odwiedzić warsztat samochodowy, miało związek z błędami w oprogramowaniu. Dla porównania – cztery lata wcześniej liczba ta wynosiła zaledwie 5% według danych National Highway National Association (NHTSA).
– Dla producentów samochodów i ich klientów takie wizyty w warsztatach to ogromne straty czasu i koszty, a aktualizacje online mogą znacznie je ograniczyć – mówi Heyn.
Aktualizacje bezpośrednio z chmury
Bezpiecznie, szybko i prosto – tak działa aktualizacja z chmury danych. W smartfonie kierowcy lub w systemie multimedialnym samochodu automatycznie uruchamiane są zarówno aktualizacje zabezpieczeń online, jak i wszystkie nowe funkcje, które mają zostać pobrane. Informacje te są przesyłane do chmury, która działa jak sklep z aplikacjami, zapewniając gotowość i uruchomienie pobierania oprogramowania bezpośrednio do pojazdu. Dane mogą być pobierane w tle podczas jazdy samochodem lub w nocy, gdy samochód stoi w garażu. Gdy pojazd znajduje się w bezpiecznym położeniu (na przykład jest zaparkowany), aktualizacje oprogramowania są instalowane w odpowiednich jednostkach sterujących, gdzie stają się natychmiast aktywne.
Bezpieczeństwo na wszystkich poziomach
Bezpieczeństwo i sprawna interakcja elektroniki samochodowej, chmury i oprogramowania mają decydujące znaczenie dla tego typu aktualizacji. Bezpieczeństwo danych zapewniane jest dzięki najnowszym technologiom szyfrowania, opracowanym przez Bosch w firmie zależnej Escrypt. Kompleksowy system zabezpieczeń z szyfrowaniem typu end-to-end chroni transmisję danych przed nieautoryzowanym dostępem. Wszelkim próbom włamania do interfejsów między chmurą a samochodem zapobiegają bezpieczne protokoły i filtry, które działają jak firewall.
Aby zapewnić, że aktualizowanie z chmury danych jest nie tylko bezpieczne, ale również szybkie i niezawodne, Bosch stosuje tzw. fast update technologies (szybkie technologie aktualizacji), obejmujące takie mechanizmy, jak delta i kompresja. Przyspieszają one proces aktualizacji i redukują koszty, ponieważ objętość transmitowanych danych jest mała.
Kolejnym środkiem bezpieczeństwa jest przekazywanie aktualizacji w sekwencjach. Jeśli wystąpią problemy, proces można zatrzymać i skonfigurować. Technologiczną bazą aktualizacji jest Bosch Automotive Cloud Suite. Jego elementy oprogramowania zapewniają wszystkie funkcje umożliwiające aktualizację zarówno przez kierowców, producentów samochodów, jak i same pojazdy.
Komentarze (0)