Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Serwis Opon

Serwis Opon – przychodzi każdemu kierowcy zawsze na myśl wraz ze zbliżającą się porą zimową lub jej zakończeniem. To zima, a konkretnie śnieg w różnych swoich odmianach (puszysty, mokry, chlapa czy zmrożony) powoduje, że wielu użytkowników samochodów kieruje uwagę na opony, a konkretnie na ich zmianę na wersję bardziej bezpieczną dla naszego pojazdu. Dzisiejsze serwisy opon bardzo różnią się od tych, które jeszcze kilka lat wcześniej swoim wyglądem oraz wyposażeniem w wysłużone urządzenia budziły wiele obaw co do jakości wykonania usługi.

Wyważarki do wyważania kół oraz urządzenia do montażu i demontażu opon firmy Hofmann W-T to już pewien niedościgniony standard wśród producentów tego typu urządzeń, a dla serwisu opon miernik najwyższej jakości wykonania usługi. Geodyna 6300/6300p czy Geodyna 6800/6800p to najpopularniejsze wyważarki do kół oferowane na rynku. Jako stacjonarne urządzenia do wyważania kół samochodów osobowych, dostawczych i motocyklowych o łącznej masie koła do 70 kg są uniwersalnymi narzędziami pracy. Literka “p” za modelem wyważarki oznacza zastosowanie uchwytu elektromagnetycznego – popularnie nazywanego szybko mocującym. Zdecydowanie przyspiesza mocowanie koła na wrzecionie wyważarki.

W urządzeniach tych zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania związane z systemem pomiaru koła VPM (wirtualny pomiar płaszczyzn korekcyjnych), programy dla 9 różnych profili obręczy, które wywołuje się automatycznie, program HSP – umożliwiający dzielenie i chowanie ciężarka klejonego za ramiona obręczy, automatyczne wprowadzanie danych koła poprzez zastosowanie podwójnej Geodaty (3D), program minimalizacji zakładanego ciężarka oraz program optymalizacji – niwelujący nakładanie się błędów opony oraz felgi. Dokładność wyważania od 1 grama, podświetlenie wewnętrznej części felgi w trakcie przyklejania ciężarka oraz hamulec pozycyjny, to tylko podstawowe funkcje wyważarek firmy Hofmann, które ułatwiają wykonywanie codziennej pracy w serwisie opon. Monty 3300 Gp 2 speed – urządzenie do montażu i demontażu opon, urządzenie posiadające dwie prędkości robocze stołu montażowego oraz możliwość pompowania poprzez szczęki – popularny inflator, jest prawdziwym uzupełnieniem dobrej wyważarki. Możliwość uchwytu felgi od zewnątrz, jak i rozpierania od wewnątrz oraz zakres średnicy obsługiwanego koła od 10 do 22”, jak i szerokości od 3 do 12”, czynią je prawie niezastąpionym w porządnym serwisie opon.

Wyposażając montażownię w przystawkę Easymont Pro, dodajemy jej jakby skrzydeł – tworzymy mały kombajn, dla którego nie ma trudnych kół czy opon. Opony samochodów terenowych, tak popularnych na naszym rynku, czy opony Run Flat, będące w podstawowym wyposażeniu niektórych marek samochodów (np. BMW) lub opony o bardzo niskich profilach, już nie stanowią żadnej trudności dla tak wyposażonego serwisu opon. Kompletując w taki sposób urządzenia brakuje nam jeszcze tylko myjki do mycia kół oraz podnośnika dwukolumnowego lub typowego dla serwisu opon – podnośnika płytowego. Myjka do kół szwedzkiej firmy Drester AB to już coraz częściej spotykane urządzenie w serwisach oponiarskich. Dzięki jej sposobie mycia poprzez “piaskowanie granulatem tworzywowym” oraz wodą w obiegu zamkniętym, niewymagającego stałego jej doprowadzenia – czyni ją niezastąpioną, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy koła są szczególnie brudne, a pogoda nie sprzyja myciu kół pod chmurką.
<01c.jpg>
Krótki i regulowany czas pracy (30, 60, 90, 120 sekund), prosta obsługa, brak zastosowania detergentów szkodliwych dla otoczenia oraz funkcjonalność i niezawodność wykonania czynią myjkę do kół urządzeniem niezawodnym na długie lata użytkowania. Oferowane są obecnie trzy modele myjek, różniące się wyposażeniem oraz stopniem zautomatyzowania. Najnowszy model myjki oznaczony symbolem W-750, to już prawdziwy automat, który sam pobiera koła ze specjalnego wózka do mycia i oddaje je umyte i świecące. Niezbędnym uzupełnieniem powyższych urządzeń jest podnośnik. Najczęściej stosowane podnośniki dwukolumnowe firmy Hofmann W-T (model Duolift MTF 3000) nie posiadają ramy dolnej utrudniającej wprowadzenie pojazdu, a talerzyk podporowy jest o wyjątkowo niskim regulowanym położeniu, tj. 98-140 mm. Umożliwia on podniesienie samochodów nawet o obniżonym zawieszeniu. Jednocześnie imponująca szerokość w świetle kolumn, tj. 2700 mm, pozwala na przejazd dużych samochodów. W podnośniku zastosowano rozwiązanie synchronizacji mechanicznej położenie tzw. wózków podnoszących, dlatego w górnej części podnośnika jest pałąk, którego wysokość można regulować w zakresie od 3200 do 4200 mm, w zależności od wysokości hali warsztatowej. Możemy wybrać model podnośnika Duolift MTF 3000 E z elektroniczną synchronizacją, eliminując tym samym pałąk.

Podnośniki płytowe firmy Herkules – lift, może mniej uniwersalne od podnośnika dwukolumnowego, ze względu na brak dostępu do podwozia samochodu, tym niemniej bardzo popularne w serwisach opon ze względu na swoją niezawodność i uniwersalność. Seria podnośników oznaczona symbolem RS 570- 01 i RS 570-02 (mobilny) zdobyła już sobie wielu zwolenników. Zasilane tylko sprężonym powietrzem, o udźwigu 2500 kg, wysokości podnoszenia do 500 mm i łatwą obsługą oraz aż 3-letnią
gwarancją producenta, mają swoich stałych zwolenników. Uniwersalne zastosowanie zarówno dla samochodów o małym rozstawie osi, jak i pojazdów dostawczych, minimalne wymagania dotyczące miejsca montażu (często montowane pod gołym niebem lub w małych warsztatach na podjazdach) – to ich główne atuty.

PROFIT Romuald Lange
Biuro Handlowe Poznań
60-277 Poznań
ul. Grochowska 28A
tel./fax (061) 862 15 98
tel. (061) 896 30 707
kom. 0508 242 459
e-mail: lange@profit.hofmann.pl
skrzypczak@profit.hofmann.pl
www@profit-hofmann.pl
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony