Części i regeneracja

ponad rok temu  05.06.2014, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Skutki samodzielnej naprawy szyb samochodowych

Naprawa powstałych na powierzchni szyby samochodowej rys i pęknięć wymaga najwyższych umiejętności i zastosowania odpowiedniej technologii. W grę wchodzi przecież bezpieczeństwo i podstawowy komfort użytkowania pojazdu. Korzystając z usług profesjonalnych punktów serwisowych mamy pewność, że naprawę powierzamy doświadczonym fachowcom, dzięki czemu szyba w ponad 90% może odzyskać swoje pierwotne właściwości. Wciąż nie brakuje jednak kierowców, którzy samodzielnie próbują podjąć się skorygowania powstałych uszkodzeń. Jakie mogą być tego efekty? Odpowiada ekspert z firmy NordGlass.

Na własną rękę – na własną szkodę

Naprawa szyby samochodowej domowym sposobem może przynieść więcej problemów, niż spodziewanych korzyści. Przeświadczenie, że powstałe na szybie samochodowej ubytki, rysy i pęknięcia można własnoręcznie „załatać” prowadzi często do poważnego uszkodzenia konstrukcji całej szyby, a w konsekwencji do konieczności wymiany jej na nową. Niestety, argumenty te nie wszystkich przekonują. Zwłaszcza jeśli uszkodzenie jest niewielkich rozmiarów, niektórzy kierowcy szacują, że sami poradzą sobie z jego zabezpieczeniem lub naprawą. Ekspert z firmy NordGlass przestrzega:

- Nie należy bagatelizować drobnych rys i pęknięć – to właśnie one są źródłem rozległych i trudnych do usunięcia uszkodzeń liniowych. Decydując się na samodzielne naprawienie ubytków nie mamy żadnej gwarancji na to, że pod wpływem przenoszenia obciążenia szyba w miejscu wypełnienia nie zacznie dalej pękać. Pod wpływem wstrząsów źle zabezpieczone uszkodzenie zacznie się zatem powiększać. Proces ten będzie postępował znacznie szybciej w przypadku dużych dobowych wahań temperatury.

Profesjonalny serwis – gwarantowany efekt

Firma NordGlass pozostaje otwarta na nawiązanie współpracy z lokalnymi warsztatami samochodowymi.

- Często to właśnie tam, przy okazji sezonowej wymiany opon czy korzystania z usług lakierniczych, kierowcy szukają również informacji na temat samodzielnej naprawy szyby samochodowej. Pracujące w warsztatach osoby mają szansę objaśnić, dlaczego samodzielna naprawa może skutkować trwałym naruszeniem konstrukcji całej szyby, co stanowi realne zagrożenie dla pasażerów w razie wypadku drogowego. Najlepiej, gdy kierowców zainteresowanych tym tematem skierują do jednego z serwisów NordGlass, gdzie szybko i precyzyjnie zajmiemy się naprawą uszkodzeń oraz chętnie udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na temat dbania o dobry stan szyb samochodowych - mówi ekspert.

Naprawie w profesjonalnych punktach serwisowych poddane mogą być usterki, które znajdują się przynajmniej 10 cm od krawędzi montażowej szyby, a ich średnica nie przekracza 24 mm, to jest wielkości 5 zł monety. Zabieg ten wymaga jednak zastosowania odpowiednich narzędzi i profesjonalnej chemii montażowej.

- Zdarza się, że domowi majsterkowicze decydują się, by samodzielnie, przy pomocy taśmy bądź wątpliwej jakości środków, zakleić lub wypełnić ubytek widoczny na powierzchni szyby. Lepiej jednak w takiej sytuacji skorzystać z usług wysoko wyspecjalizowanych sieci serwisowych, takich jak NordGlass. Pamiętajmy, że pracujący tam fachowcy codziennie dokonują kilkuset napraw i wymian szyb w różnych pojazdach, pracując w oparciu o materiały pochodzące wyłącznie od dostawców, posiadających odpowiednie referencje i właściwie udokumentowane parametry techniczne oferowanych rozwiązań montażowych. Kwestią, której nie wolno zlekceważyć, jest również trwałość dokonanej naprawy. Źle wykonane uzupełnienie ubytku sprawia, że szyba nie będzie tworzyła jednolitej płaszczyzny i narażona będzie w dużym stopniu na pogłębianie się uszkodzenia. W przypadku kolizji drogowej taka szyba nie tylko szybciej pęka, ale i w istotny sposób wpływa na sztywność konstrukcji całego auta i w efekcie bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów – przestrzega specjalista z NordGlass.

Odpowiedzialna decyzja

Efektywna naprawa szyby wymaga przestrzegania określonej procedury oraz zastosowania odpowiedniej technologii. Czas naprawy uszkodzeń w profesjonalnym warsztacie uzależniony jest od miejsca uszkodzenia, jak i jego wielkości.

- Standardowo zabieg ten nie trwa dłużej niż pół godziny – wyjaśnia ekspert. - Cały proces poprzedza odpowiednie oczyszczenie uszkodzonego miejsca przy wykorzystaniu do tego specjalistycznych narzędzi i środków chemicznych. Umożliwia to pozbycie się nagromadzonego brudu, kurzu i osadu, jakie wdarły się w powstałą wadę. Dopiero wtedy można przystąpić do wypełnienia ubytku specjalną żywicą, którą utwardza się światłem ultrafioletowym. Następnie usuwa się ewentualny jej nadmiar, a w końcu poleruje poddane naprawie miejsce. Ważne, by zabieg przeprowadzany był w odpowiednich warunkach warsztatowych, gdzie temperatura szyby i powietrza są zbliżone.

Każdy kierowca bierze odpowiedzialność za sprawność techniczną prowadzonego pojazdu. Zamiast więc decydować się na samodzielną naprawę ubytków na szybie samochodowej, lepiej udać się do profesjonalnych punktów serwisowych. Bez odpowiedniej wiedzy, przeszkolenia, technologii i specjalistycznych środków możemy bowiem spowodować powiększenie się uszkodzenia. Pamiętajmy, że na szali stawiamy przede wszystkim bezpieczeństwo – zarówno swoje i pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Tagi: NordGlass, szyby,

GALERIA ZDJĘĆ

Skutki samodzielnej naprawy szyb samochodowych
Skutki samodzielnej naprawy szyb samochodowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony