Sondy lambda ze względu na swoje usytuowanie narażone są na stałe obciążenia termiczne, mechaniczne i chemiczne.
O nieprawidłowym działaniu lub uszkodzeniu sondy lambda świadczyć może zwiększone zużycie paliwa, a także nierównomierna praca silnika i jego pogorszone osiągi. Potwierdzeniem tego jest zwiększona ilość tlenku węgla i węglowodorów w spalinach.
Diagnozowanie sondy lambda rozpocząć trzeba od przeprowadzenia wzrokowej kontroli. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy przewody i wtyk nie są nadtopione lub naderwane oraz czy nie nastąpiło obluzowanie uszczelnienia przewodów mogące doprowadzić do powstawania wilgoci i pojawienia się korozji złącz.
W celu określenia stanu technicznego sondy należy dokonać jej wykręcenia i oględzin korpusu. Na niewłaściwe funkcjonowanie sondy wpływ może mieć zalegający na niej nagar zdecydowanie wydłużający czas reakcji sondy lub osad (biały lub szary) powstający na skutek stosowanych niewłaściwych dodatków do paliw lub oleju, które mogą być przyczyną uszkodzenia sondy.
Właściwą diagnostykę sondy przeprowadza się przy użyciu testera diagnostycznego, oscyloskopu lub specjalistycznego testera sond lambda. W trakcie diagnozowania konieczne jest zapewnienie normalnej temperatury pracy silnika i samej sondy lambda. Warunkiem otrzymania wiarygodnych wyników pomiaru jest zapewnienie obrotów silnika na poziomie 2000 obr./min. Przy tych warunkach napięcie powinno oscylować w przedziale 0,2 do 1 V w okresie 1 sekundy. Średnia wartość sygnału napięciowego powinna wynosić około 0,5 V.
W przypadku sond cyrkonowych do oceny reakcji sondy na zmianę składu mieszanki konieczne jest wielokrotne otwieranie przepustnicy. Przy otwieraniu przepustnicy napięcie powinno wzrastać. W celu sprawdzenia funkcjonowania sondy pod kątem zubażania mieszanki należy odłączyć przewód podciśnienia (wówczas napięcie powinno się zmniejszyć).
W podobny sposób diagnozowane są sondy tytanowe. Zmiany napięcia powinny mieścić się w przedziale od 0 do 1 V lub od 0,5 do 5 V, lecz częstotliwość będzie mniejsza.
Bardziej skomplikowana jest diagnostyka sond szerokopasmowych. W tym przypadku konieczne jest wykorzystanie testera diagnostycznego, a w bardziej skomplikowanych przypadkach niezbędne jest skorzystanie z możliwości oscyloskopu, który umożliwia oscyloskopowy pomiar sygnałów dochodzących i wychodzących z sondy.
mgr Andrzej Kowalewski
Komentarze (1)