Czy istnieje możliwość pozbycia się rys z lakieru samochodowego bez wizyty u lakiernika? Jeżeli uszkodzenie nie sięga podkładu, to tak – np. dzięki zestawom naprawczym QUIXX, które powstały na bazie Plastic Deformation Technology.
Nawet zachowując szczególną ostrożność, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować powstawania rys na lakierze naszego auta. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy już się pojawią?
W pierwszej kolejności należy ocenić rodzaj i głębokość uszkodzenia. Co ciekawe, często z usunięciem rys możemy sobie poradzić we własnym zakresie przy użyciu całkowicie bezpiecznych dla lakieru zestawów naprawczych QUIXX.
- Produkty powstałe na bazie Plastic Deformation Technology charakteryzuje trzyetapowe działanie – tłumaczy Piotr Wójcik z firmy PPH „PARYS” Sp. z o.o., która jest dystrybutorem zestawów naprawczych niemieckiej marki QUIXX w Polsce. - W pierwszej kolejności zarysowana wierzchnia warstwa lakieru jest lekko rozpuszczana. Następnie, pod wpływem polerowania w kierunku prostopadłym do skazy, ulega ona plastycznemu odkształceniu i wypełnieniu zarysowania. W tym samym czasie substancje polerujące o kulistym kształcie szlifują brzegi rys, w efekcie czego ponownie uzyskujemy gładką i jednorodną powierzchnię lakieru.
Okazuje się, że nawet rozległe, ale płytkie zadrapania bardzo łatwo możemy usunąć we własnym zakresie. W takim przypadku wystarczy użyć prostego, jednoskładnikowego preparatu do usuwania rys, np. pasty X-PRESS do usuwania zarysowań z lakieru. Środek nakładamy bezpośrednio na uszkodzone miejsce, a następnie przez chwilę polerujemy za pomocą dołączonej do zestawu miękkiej szmatki. Po usunięciu defektu przecieramy miejsce wilgotną ściereczką.
Głębsze uszkodzenia (jednak niesięgające podkładu) możemy zlikwidować przy pomocy dwuskładnikowych zestawów QUIXX do usuwania rys z lakieru. Za ich pomocą najpierw usuwamy skazę (w sposób analogiczny do preparatów jednoskładnikowych), a następnie polerujemy powierzchnię lakieru, nadając jej połysk i gładkość, dodatkowo ją zabezpieczając. W przypadku szczególnie uporczywych rys możemy w pierwszej fazie usuwania uszkodzenia zastosować dołączony do opakowania delikatny papier ścierny.
Zestawów naprawczych możemy użyć również w przypadku zarysowań oraz zmatowień na innych powierzchniach. Pośród produktów QUIXX znajdziemy: zestaw do odnawiania reflektorów, zestaw do usuwania zarysowań z powierzchni akrylowych czy pastę do polerowania metalu. Ile możemy zaoszczędzić dzięki zestawom naprawczym? Rachunek nie jest trudny – jeden produkt, w zależności od rodzaju, wiąże się z kosztem 28-67 zł i wystarcza na naprawę kilku uszkodzeń. Z kolei lakierowanie jednego elementu w warsztacie to wydatek rzędu kilkuset złotych. A przecież czasami pojedyncze uszkodzenie obejmuje kilka elementów auta.
Podczas korzystania z zestawów naprawczych należy przestrzegać kilku zasad, które nie tylko zwiększą skuteczność naszych działań, ale również wyeliminują ryzyko uszkodzenia powłoki lakierniczej. Wszystkie są szczegółowo opisane w instrukcjach przedstawionych na opakowaniach. Warto również pamiętać, że w przypadku zarysowań sięgających podkładu, jedyną metodą usunięcia uszkodzenia może się okazać wizyta u lakiernika.
Komentarze (0)