Przed nami największa w Polsce ekspozycja samochodów i motocykli zabytkowych, a dodatkowo wykłady, warsztaty, prezentacje
Ostatni weekend października to już tradycyjnie Retro Motor Show, czyli targi pojazdów zabytkowych, które odbędą się w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. My też tam będziemy – oczywiście głównie w ramach Akademii Renowacji. Ta współorganizowana przez „Nowoczesny Warsztat” inicjatywa oferuje dużo wiedzy technicznej, pokazy praktyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi. Wszystko, co związane z tematem renowacji pojazdów zabytkowych.
Przed nami największa w Polsce ekspozycja samochodów i motocykli zabytkowych. Co z naszego, warsztatowego, punktu widzenia istotne, zobaczyć będzie można nie tylko projekty ukończone, ale też takie na początkowym etapie rewitalizacji. Można będzie podpytać ekspertów, dostawców materiałów i urządzeń, warsztatowców. Akademia Renowacji temu właśnie służy – edukacji w zakresie odrestaurowania pojazdów. W „żywej” strefie akademii można będzie poznać tajniki cynowania karoserii, napraw blacharskich, mechanicznych, dorabiania elementów, usuwania starych powłok lakierniczych czy naprawy tapicerki bez jej ściągania. To doskonałe miejsce na wymianę doświadczeń wśród mechaników i rzemieślników oraz podnoszenie kompetencji w poszukiwanych na rynku pracy zawodach, jakimi są mechanik, lakiernik i blacharz pojazdów zabytkowych. Ważnym elementem działalności Akademii Renowacji jest współpraca ze szkołami samochodowymi. W tym roku na wystawie będzie można zobaczyć dwie niezwykłe maszyny, których renowacja jest dziełem członków naszej akademii.
– To ogromna haubica z Muzeum Wojsk Lądowych oraz samolot AN-2. Prace te różniły się od poprzednich nie tylko zakresem, ale przede wszystkim technologiami i użytym sprzętem. Wykonane zostały według wcześniej przygotowanych przez dział techniczny firmy Novol dokumentacji technologicznych. Zadanie nie polegało na uzupełnieniu ubytków i odbudowie lakieru. Odtworzono kompletną powłokę lakierowaną. Technologia ta różni się zasadniczo od napraw typowych przy odrestaurowaniu pojazdów. Do aplikacji nie użyto tradycyjnych pistoletów, tylko specjalnych pomp lakierniczych. Prace były wykonywane w technologiach mokre na mokre – opowiada Adam Niedzwiedzki z Akademii Novol.
Odrestaurowany samolot AN-2 ma już za sobą udaną podróż z Warszawy do Tokio i z powrotem. Składała się ona z wielu kilkusetkilometrowych odcinków. – Na targach można będzie spotkać się z pomysłodawcą wyprawy, podróżnikiem Romualdem Koperskim, ale też całą jego załogą. Było to przedsięwzięcie niebywałe ze względu na konieczność przeprowadzenia kapitalnego remontu, ustalenia trasy, uzyskania pozwolenia kilku państw. Sam remont to m.in. całkowite usunięcie lakierów metodą sodowania, polakierowanie, skomplikowane transporty, wyjęcie silnika i jego naprawa – zaznacza Niedzwiedzki. Trzeba dodać, że to, co jest prezentowane na targach w Poznaniu, to finał całorocznych działań Akademii Renowacji. W jej ramach odbywają się szkolenia, spotkania w szkołach i poza nimi, kolejne renowacje, poszukiwanie materiałów, części, wspomaganie uczniów w ich inicjatywach związanych z renowacją pojazdów. Wielu z nich to prawdziwi pasjonaci, którzy w przyszłości chcą swój talent przekuć w... biznes. Wszystko wskazuje na to, że partnerzy Akademii Renowacji chętnie im w tym pomogą, zyskując nie tylko klienta, ale być może pracownika lub przyszłego podwykonawcę. Akademia łączy kilka światów i to jest w niej najlepsze.
Rok temu padł rekord
Rekordowe 36 909 uczestników i ponad 700 pojazdów z każdej dekady XX wieku. W pięciu pawilonach można było podziwiać prawdziwe perły motoryzacji: rowery, bicykle, quadracykle, motorowery, motocykle, samochody osobowe i dostawcze, pojazdy specjalistyczne, ciężarówki, traktory, autobusy, wozy policyjne i strażackie, karetki ratunkowe, wagon tramwajowy z 1905 r., czołgi, wozy pancerne, a nawet armatę! Tak wyglądały targi Retro Motor Show 2018.
Tegoroczna edycja odbędzie się się 25--27 października. – Takie spotkania to też okazja dla pracodawców, by wśród młodych ludzi szkolących się w zawodzie lakiernika czy mechanika wyłowić talenty. W Akademii Renowacji ich nie brakuje – podsumowuje Adam Niedzwiedzki.
Komentarze (0)