Kiedy rozpatrujemy zagadnienie zaopatrzenia zakładu lakierniczego w sprężone powietrze, bierzemy pod uwagę następujące kwestie:
- czystość powietrza;
- odpowiednie stałe i niezbędne ciśnienie w instalacji;
- potrzebną ilość sprężonego powietrza;
Sprawa jest bardzo prosta, jeśli mamy do zasilenia maszynę o stałym poborze, bez konieczności ciągłego dopasowywania się do zmieniającej się liczby odbiorników, pracujących często na różnym ciśnieniu roboczym. Co zatem zrobić, aby nie obserwować spadków ciśnienia, a z drugiej strony nie musieć stosować przewymiarowanej sprężarki z dużym zbiornikiem sprężonego powietrza?
Rozwiązanie okazało się bardzo proste.
Specjaliści światowego koncernu Ingersoll-Rand stworzyli bardzo proste i tanie rozwiązanie w postaci nowej sprężarki śrubowej o nazwie UNIGY. Sercem tego urządzenia jest inteligentny system sterowania silnika elektrycznego poprzez przetwornik częstotliwości, dopasowujący obroty silnika w ten sposób, aby w instalacji utrzymywane było ciśnienie na zadanym poziomie, a sprężarka generowała strumień sprężonego powietrza w zakresie od 30% do 100 % możliwości stopnia sprężającego.
Dla przykładu UNIGY 11-8 o mocy silnika elektrycznego 11 kW i ciśnieniu w sieci 7 bar generuje od 480 litrów na minutę do 1.700 litrów na minutę w zależności od potrzeb, czyli pobiera od 3,3 do 11 kW w zależności od naszych potrzeb. Co to oznacza?
Pamiętajmy, że ponad połowa pracy w zakładzie lakierniczym to proces przygotowania powierzchni do lakierowania. W tym czasie używane są jedynie szlifierki i inne narzędzia pneumatyczne, które zużywają nie więcej niż 500 litrów sprężonego powietrza na minutę. Dopiero potem rozpoczyna się proces lakierowania w specjalnej komorze. W tym czasie zużycie sprężonego powietrza zwiększa się dwukrotnie i dlatego też, aby nie następowały przerwy w pracy na stanowiskach przygotowawczych, w zakładzie używano zawsze sprężarek o maksymalnym zapotrzebowaniu, tj. około 1500 l/min.
Aby uniknąć stałej pracy sprężarki zwykle instalowane były zbiorniki wyrównawcze o pojemności około 500 litrów, które pozwalały na przerywaną pracę sprężarek. Rzadko kiedy jednak mierzyliśmy faktyczny czas pracy silnika elektrycznego i mocy pobieranej. Pomiary te wykonali specjaliści firmy Ingersoll – Rand i okazało się, że po zainstalowaniu naszego rozwiązania uzyskano 20% bezwzględnej oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a przy braku zbiorników do 50% oszczędności w dobowym zużyciu energii elektrycznej.
Przeliczmy zatem razem: 11 kW (moc sprężarki bez falownika) x 20% oszczędności z UNIGY x 2000 godzin pracy ( średnio 8 godzin dziennie przez 5 dni i 50 tygodni w roku) x 50 gr/ kWh (średnia stawka za 1 kWh dla małych odbiorców) = 2.200 zł.
Warto dodać, iż na zakup maszyn energooszczędnych możecie Państwo otrzymać dotacje ze środków Unii Europejskiej. W poniższej tabeli znajdziecie Państwo pełne dane techniczne oferowanych sprężarek serii UNIGY, natomiast specjaliści w naszej centrali służą pomocą we wszystkich kwestiach techniczno – handlowych.
www.wimtec.pl
Komentarze (0)