Ponadto zgodnie z art. 2377 §4 Kodeksu pracy pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.
Należy wskazać, że pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego za czas faktycznie przepracowany.
W świetle powyższego obowiązek dostarczenia przez pracodawcę pracownikowi odzieży i obuwia roboczego związany jest ściśle ze środowiskiem pracy. Stwierdzić należy, że pracownik faktycznie niewykonujący pracy, np. przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, nie używa odzieży i obuwia roboczego do świadczenia pracy, a zatem pracodawca w takiej sytuacji nie ma obowiązku przydzielania pracownikom tych środków. W związku z powyższym należy wskazać, że w przypadku nieświadczenia pracy przez pracownika pracodawca nie ma obowiązku dostarczenia mu odzieży i obuwia roboczego. Wobec tego pracodawca nie ma obowiązku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego.
mgr Robert Gorczyca
prawnik, specjalista ds. bhp
Komentarze (1)