Już siódmy rok z rzędu biel jest najpopularniejszym kolorem na świecie
Axalta Coating Systems ogłosiła StarLite Samochodowym Kolorem Roku 2018. Ten nowoczesny kolor klasy premium idealnie wpisuje się w świat technologii, a sprawdzi się zarówno na samochodach współczesnych, jak na pojazdach przyszłości.
StarLite to jasny i błyszczący lakier, stanowiący część linii ChromaDyne opracowanej dla producentów samochodów. Produkt aplikuje się w trzech warstwach. Zawiera syntetyczne ziarno, które zapewnia fantastyczny perłowy efekt. StarLite jest kolorem wyrafinowanym, który doskonale prezentuje się na pojazdach z każdego segmentu. Lakier oprócz walorów estetycznych ma również znakomite właściwości funkcjonalne.
– Patrząc z perspektywy trendów kolorystycznych, ten rok należy do koloru StarLite – mówi Nancy Lockhart, Axalta global color marketing manager. – Białe samochody są wciąż najpopularniejsze, wśród nich można zaobserwować rosnącą popularność odbijających światło pigmentów perłowych. To dowodzi potencjału koloru StarLite i jego nowoczesnego, luksusowego charakteru.
Specjaliści z firmy Axalta opublikowali niedawno raport na temat globalnych trendów kolorystycznych na rynku motoryzacyjnym w 2017 roku, z którego wynika, że biel już siódmy rok z rzędu jest najpopularniejszym kolorem na świecie. W ubiegłym roku wybrało go prawie 40% wszystkich nabywców – to o 2% więcej niż w roku 2016. Biel jest też popularniejsza od czerni, która zajmuje drugą pozycję ze stratą 23%. Perłowa biel, która obejmuje także kolor StarLite, zyskała 4% na popularności i w 2017 r. odnotowała 13-proc. udział.
– Kolory o wysokim połysku mają pozytywny wpływ na działanie samochodów autonomicznych, ponieważ stosowane w nich systemy Lidar (radary wykorzystujące światło) łatwiej wykrywają jaśniejsze kolory, takie jak StarLite – wyjaśnia dalej Lockhart. – Choć zalety koloru StarLite mogą nie dotyczyć wszystkich systemów wykrywania stosowanych w pojazdach autonomicznych, Axalta wierzy, że podobne barwy będą coraz ważniejsze z perspektywy producentów samochodów.
Podczas projektowania samochodu producenci biorą pod uwagę szereg czynników, w tym: sposoby zabezpieczenia pojazdu przed trudnymi warunkami drogowymi i środowiskowymi, bezpieczeństwo, emisję spalin i spalanie. Naukowcy z laboratorium energetyczno-technologicznego w Berkeley Lab wykazali, że kolor nadwozia ma wpływ na spalanie samochodu i emisję spalin. Z ich badań wynika, że użycie bieli lub innego podobnego koloru zamiast czarnego umożliwia producentom zmniejszenie klimatyzatora w samochodzie, ograniczenie spalania o 2%, obniżenie emisji CO2 o 1,9% oraz innych emisji o ok. 1%.
– Badanie zdaje się potwierdzać coś, co od dawna podejrzewaliśmy: StarLite to kolor nie tylko piękny, ale i funkcjonalny – dodaje Lockhart.
Komentarze (0)